ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ PROBLEMİ VE TEHLİKELERİ 

Solunum yolunda bulunan ve aslında nefes alırken bir koruma görevi gören geniz eti. Sağlıklı biçimde çalışmadığında ve bazı form bozukluklarına uğradığında yetişkinlerin sağlık problemine uğramasına uğramasının yanı sıra çocukların sağlıkları ve gelişimleri konusunda büyük sorunlara yol açabilmektedir.

 

Sihirli kadın sitesi olarak bugün çocuklarda geniz eti büyümesi durumunu ve geniz eti sorunlarının çocuklarda yaratabileceği ciddi problemleri ele alıyoruz.

Geniz Eti ne işe yarar

Geniz eti aslında solunum sırasında bir güvenlik görevi görmektedir.

Havanın akciğerlere giderken doğru akımı sağlaması ve mikrop ve bakteri gibi dışsal olumsuz faktörlerin akciğere gitmesine ve burada enfeksiyon gibi sorunların oluşmasına engel olma işlevi görür.

Geniz etinde olması gerekenden fazla büyüme vaya form bozuklukları oluşması ise bu işlevin yerine getirilememesinin yanı sıra çocuklarda bir çok farklı sağlık sorununa yol açabilmektedir. ,

 

Geniz eti büyümesi Çocuklarda ne gibi sorunlara Yol Açar

cocuklarda-geniz-eti-problemi-ve-tehlikeleri-2-ihmal-etmeyin

Geniz etinde büyüme çoğunlukla fazla önemsenmemektedir fakat çocukların hem yaşam konforlarını sağlıklı gelişimlerini ve bunun sonucunda ilerleyen yaşamda yetişkinlik süreçlerini olumsuz yönde etkileyen aslında ciddi bir sağlık problemdir. Aşağıda geniz eti büyümesinin olumsuz sonuçlarını hafiften ağıra doğru sizler için derledik.

 

Çocuklarda geniz eti Büyümesinin Olumsuz Sonuçları nelerdir ?

  • Geniz eti büyümesi İdrar kaçırma sorununa yol açabilir:

Solunumun sağlıklı olmaması nedeni ile gece uykusunda idrar kaçırma sorunu yaşanabilir. Bu durum çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etki gösterebileceği gibi uykunun bölünmesi nedeni ile uyku kalitesini düşürmekte ve ertesi gün hem psikolojik olarak olumsuz hem de yeteri kadar dinlenememeyen çocuğun yaşamı için de olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

  • Sürekli , ağız solunum nedeniyle vücutta hissedilemeyen fazla  sıvı kayıpları diş çürükleri ve ağız kokusu

Geniz eti nedeni ile çocuklar dengeli ağız ve burun solunumu yapamaz çoğunlukla uyku sırasında ağızdan nefes alırlar. Bu durum vücutta fazla sıvı kaybuna yol açmanın yanı sıra diş çürükleri ve ağız kokusu gibi olumsuz durumlar yaşayabilirler.

  • Kronik sinüzit ve geceleri durmayan öksürükler , burun içi fizyolojisinin bozulmasına bağlı gelişen burun kanamaları

Geniz eti büyümesi sinüsleri olumsuz etkileyebilir sinüsler dolup boşalamayabilir, buna bağlı olarak gece öksürükleri ve sebepsiz görünen burun kanamaları meydana gelebilir. Bu durum hem çocuğun sağlıklı şekilde uyuyamamasına hem de buna bağlı psikolojik sorunlara neden olabilir.

  • Kendini belli etmeyen işitme kaybı sorunu:

Kulak burun ve boğaz örgün biçimde birbirine bağlı ve doğal olarak da birlikte işlev yapan organlardır. Geniz eti burun ile boğazın birleşme noktalarında ve kulağa da etkisi olan bir alanda yer almaktadır. Geniz etinin fazla büyümesi kulakta özellikle uyuma sürecinde baskı yapabilir kulağın kendini korumak için ürettiği kulak içi sıvısında artış buna bağlı akıntı ve işitme kaybına yol açabilir. Bu zaman içerisinde yavaş yavaş gelişen bir sorun olduğundan yavaş yavaş işitme kaybı olabilir ve çok sinsi bir durumdur.

 

  • Uyku sırasında salınan büyüme hormonunun etkilenmesine bağlı olarak gelişen büyüme sorunları 

Uyku çocuklar için sağlıklı gelişim , büyüme sürecinin en önemli parçasıdır. Uyku sırasında gerekli solunumu olması gerektiği gibi yapamayan çocuk bedeni gelişim yavaşlaması ve buna bağlı gelişim sorunlarını da beraberinde yaşar.

  • Yüz görünümünde şekil bozuklukları

Geniz eti büyümesi çevresindeki organlarında form değişikliğine yol açabilir bunun nedeni daha fazla oksijene havaya ihtiyaç duyan vücudun buna göre şeklini değiştirme refleksidir. Burun kulaklar gibi formlarda gereğinden fazla büyüme ve buna benzer görünüm bozukluklarının nedeni geniz etindeki büyüme olabilir.

 

 

 

  • Horlama ve gece uykuda solunum durması : 

Horlama sorunu çocuğun kendisinden çok çevresine rahatsızlık veren bir durumdur fakat horlamaya neden olan geniz eti büyümsei uyku apnesi gibi solunumun durması durumuna yol açabilir ve bu hayati tehlike içeren bir sorundur. Bu durumun yaşanması halinde hemen müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Geniz eti problemleri bu aşamaya gelmeden tıbbi müdahale gerektirir ihmal edilmemesi gerekir.

  • Rahat ve sağlıklı şekilde nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda sık görülen iştahsızlık, hiperaktivite bozukluğuve bunun gibi  farklı davranış bozuklukları ve eğitim hayatlarında olumsuzluklar yaşayabilir.

Uyku sadece fiziksel olarak kalp damar akciğer gibi organlar için değil aynı zamanda bu organların koordinasyonunu sağlayan beyin için de çok önemlidir. Aynı zamanda ruh hali adını verdiğimiz duygusal yaşamda beynin yeteri kadar dinlenememesi ve sağlık sorunlarından olumsuz yönde etkilenmesi sosyal yaşam konusunda çocuklarımızın da bizim de zorlanmamıza yol açar . Çocuklar bu durumdan biz yetişkinlerden çok daha şiddetli etkilenir ve bu doğal olarak bazı davranış bozuklukları , uyum sağlama problemleri ve öğrenme bozukluklarına yol açabilir.

 

Geniz eti Büyümesinin tedavisi nedir ?

cocuklarda-geniz-eti-problemi-ve-tehlikeleri-3-doktora-danisin

Geniz eti büymesinin ilaç ve operasyon olarak temel iki tedavisi vardır.

Bu durumun gerekliliği ise kulak burun boğaz uzmanı için yetişkinler için bir doktor çocuklar için ise yine Kulak burun Boğaz çocuk doktoru tarafından belirlenmelidir. Geniz eti ameliyatı hayati önem taşıyan durumlarda ve doktorun gerekli gördüğü zamanlarda 2 yaşından sonra yapılabilmekle birlikte, ilaç tedavisi ile takip altında tutulan çocuğun ilerleyen yaşlara kadar gelişiminin önemli bazı süreçlerinin beklenmesi ardından yapılabilmektedir.

Eğer çocuğunuzda geniz eti büyümesi etkilerini gözlemliyorsanız lütfen en kısa zamanda konusunda uzman bir doktora danışın.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

ve

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Çocuklarınız ile birlikte sağlıklı günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.