Çocukların cinsel gelişim evreleri

Çocuklarda Cinsel Gelişim Süreçleri

Heyecanlı bir bekleyiş sonrasında sonunda o çok değerli biricik varlığımızı kucağımıza aldık ve anne baba olduk. Bebeğimizin gelişim sürecinde biz de bilmediğimiz bir çok farklı durum ile karşı karşıya kalarak kimi zaman kendimizi çaresiz hissederiz. Bu durumlardan en önde gelenlerden biri “çocuklarda cinsel gelişim süreçleridir. Kadın sitesi anne bebek bölümünde “çocukların cinsel gelişim süreçleri” yazımıza yer veriyoruz…

 

Çocuklarda cinsellik kavramı nedir ?

cocuklarda-cinsel-gelisim-surecleri-nasildir-2

Çocuklarda cinsellik 6 yaşlarına gelene kadar biz yetişkinlerde olduğu ile bir ilgisi yoktur. Yani çocukların tanıma tanımlama dönemlerinin içerisindedir ve bu dönemde bazı benzer hareketler içerse dahi herhangi bir yetişkin cinselliği durumu ve duygusu söz konusu değildir.

Çocuklar doğumu ile birlikte cinsellik konusunda çevrelerindeki dünyadan bir çok sinyal almaktadır. Bu konudaki ilk sinyaller doğal olarak çocukların anne babalarından varsa kardeşlerinden ve onlarla iletişim halinde olan büyükler tarafından verilmektedir. Bu sebepten dolayı çocuğun ilk cinsel eğitmenleri ebeveynlerdir.

Ebeveynler çocuklarının duygularını öğrenme, kendi duygularını paylaşma , sevgilerini gösterme , çocuğun sevgisini kabul etme giydirme ve özel bölgelerinin isimlerini öğrenme konusunda ilk referanslarıdır. Ebeveynler bu dönemlerde kendi değer yargıları ile çocukları tanıştırmaktadır. Dolayısı ile ebeveynleri çocuğun gelişim süreçleri içerisinde bu süreçlere uyumlu dengeli biçimde olmalıdır. Bu dengeyi sağlayabilmek için ebeveynlerin çocukların cinsel gelişim süreçleri hakkında bilgisi olması onların çocuğun cinsel gelişimi konusunda büyük önem taşır…

 

Yaşlarına Göre Çocukların Cinsel Gelişim Süreçleri

cocuklarda-cinsel-gelisim-surecleri-nasildir-3-0,2-yas-bebek-cinsel-gelisimi
 • 0-2 YAŞ BEBEKLİK DÖNEMİ CİNSEL GELİŞİM NASIL OLUR

0-2 yaş dönemi çocukların ağız yolu ile tanımlama haz alma dönemleridir. Diğer bir değişle çocuklarda oral dönem olarak adlandırılmaktadır.

Bu dönemde bebek gördüğü ve eline geçen her şeyi ağzına götürmektedir. Bu bebeğin tad alarak dünyayı tanıma ve haz alma dönemidir. Bu durumun kesinlikle yetişkin cinselliği ile hiç bir ilgisi yoktur.

Bebek için ilk adım olan anne ile sağlanan ten teması bebek için çok önemlidir ve bu sürecin temeli anneden beslenen onun teni ile büyüyen ve doğduktan sonra emme duygusu ile pekişen anne ile olan iletişimi ve bunun uzantısıdır. Bu bebeğin ilerleyen yaşlarda güven ilişkisini sağıklı biçimde oluşturabilmesi için çok önemli ve değerlidir.

0-2 YAŞ BEBEKLİK DÖNEMİNDE NASIL DAVRANMALI

Annenin şefkati ve tensel ve sözel yakınlığı bebek açısından çok değerlidir ve bu şefkat , yakınlık bebeğin gelecek yaşamındaki güven duygusu konusunda büyük önem taşır…

 

 • 2-3 YAŞ BEBEKLİK DÖNEMİ CİNSEL GELİŞİM NASIL OLUR ( ilk çocukluk cinsel gelişimi )

  cocuklarda-cinsel-gelisim-surecleri-nasildir-4-2,3-yas-bebek-cinsel-gelisimi

2-3 yaş bebekler artık ilk çocukluk dönemi adı verilen döneme girmişlerdir. İlk çocukluk dönminde icnsel haz anne ile azalan meme döneminin azalması ile birlikte dışkılama bölgelerindedir.

Bu dönem çocuğun tuvalet eğitiminin önem kazandığı dönemdir. Çocuk tuvaletini tutma ve bırakma hareketlerini çok sık tekrar edebilir. Haz alma bölgesi artık dışkılama bölgesidir. Çocuk çıplak olmaktan çok büyük zevk alır ve vücudunu tanıma merakı yükselerek kendisine dokunarak tanıma eğilimindedir.

Bu dönemde mücbir durum yok ise çocukla ilgilenen kişi annedir ve bu şekilde olmalıdır. çünkü güven bağı bebeklik döneminde anne ile sıkı sıkıya sağlanmıştır.

2-3 yaş ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI CİNSEL GELİŞİMİ İÇİN ANNE BABALAR NASIL DAVRANMALI

Baskıcı katı tutumlardan kaçınılması gerekmektedir. Katı tutumlar çocukta inatçılık ile karşılık bulabilir. Bu durum hem çocuk hem de ebeveyne özellikle anneye zorluk yaşatacaktır. Dolayısı ile özellikle annenin çok sevecen ve sabırlı olması gerekmektedir…

 

 • 3-6 YAŞ ÇOCUKLUK DÖNEMİ CİNSEL GELİŞİM NASIL OLUR

  cocuklarda-cinsel-gelisim-surecleri-nasildir-5-3,6-yas-cocuk-cinsel-gelisimi

3-6 yaş döneminde artık çocuğun bebeklik dönemi sona ermiş ve tam çocukluk dönemi başlamıştır. Bu dönemde çocuk artık çocuk cinsel kimliği ile kadın mı erkek mi olduğu ile tam anlamıyla tanışmaktadır. Kadın erkek farkını net biçimde öğrenmeye başlar “Ben bir erkeğim yada ben bir kızım veya ben bir kızım sen bir erkeksin şeklinde ayrımları net biçimde yapmaya başlar. Bu ayrımların bir çok farklı belirgin yansıması vardır

 1. 3-6 yaş çocukların ilgisi yoğun bir biçimde cinsel organına yönelmiştir artık. Kendi cinsel organı ile farklı cinste olan kişinin cinsel organı arasında fark olduğunu keşfetme eğilimi içerisindedir. Bununla ilgili sorular sormaya başlar. Evcilik, doktorculuk gibi oyunlar oynayarak ten teması içeren oyunlar oynama eğilimi gösterebilirler. Bu durum doğal bir süreçtir.
 2. Cinsel kimliğinin rollerine algısı açılmış ilgisi artmıştır ve artık cinsel kimliğini algıladıkları ile ifade eder ve pekiştirir. “Erkekler tıraş olur benimde büyüyünce sakallarım çıkacak ve traş olacağım” veya “kadınlar makyaj yapar ben de makyaj yapacağım” gibi belirgin rolleri hem algılar hem de kendisini bu rollere adapte etme arzusuna girer.
 3. Cinsellikle ilgili “Baba annemle siz öpüşüyor musunuz ? ” gibi sorular sorabilir.
 4. Kız çocukları doğal olarak dünyada tanıdıkları en güçlü erkek figür olan babalarına ilgi duyabilirler. Aynı şekilde erkek çocukları da Annelerine en güçlü , güvenilir figür olan annelerine ilgi duyarlar. Bu durum doğal olarak annelerine hayran olan erkek çocukların babalarını, babalarına hayran olan kız çocukların da annelerini rakip olarak görmesine neden olur. Doğal olarak da babalarına ilgi duyan kız çocukların annelerinin yaptıklarını kopyalamaya erkek çocukların da babalarının davranışlarını kopyalamasına diğer bir değişle anne babalarını, Rol Model almalarına neden olur. Kısaca “kızlar annelerini rol model alır, erkekler babalarını rol model alır.”
 5. Kız çocuklarının büyüyünce ben babamla evleneceğim, erkek çocuklarının ben büyüyünce annemle evleneceğim demeleri çok sık rastlanan bir durumdur.
 6. Çocuklarda bu dönemlerde Yetişkin Mastürbasyonu’na benzeyen sürtünme, cinsel organı ile oynama gibi davranışlar sergilenebilir. Bu Yetişkin mastürbasyonu gibi bilinçli bir eylem değil doğal beden gelişimlerinin bir süreci olması nedeni ile deneyimleme- haz alma- tekrar deneyimleme sürecidir. Çocuğun genellikle sıkıldığı dönemlerde daha fazla gözlemlenmektedir…

 

3-6 yaş ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI CİNSEL GELİŞİMİ İÇİN ANNE BABALAR NASIL DAVRANMALI

 1. Çocuğunuzun size soru sorabileceği bir özgürlük alanı olmalı onu ruhen size güvenebileceğine ve aklına gelen her soruyu sorabileceği konusunda güvende hissettirmelisiniz.
 2. Özel bölgelerinin nereler olduğunu ona anlatmalısınız. Bak bu pipi,popo, kuku,meme, diyerek anlatmanızda hiç bir sakınca yoktur. Çocuğunuza bu bölgelerin ayıp olmadığını sadece gerek sözel gerek,ten teması, gerekse, görsel olarak başka kişiler ile bir ilgisi olmadığı sadece onlara özel bölgeler olduğu ve bu kelimelerin diğer insanlar ile birlikteyken kullanılmaması gerektiği çünkü kişiye özel ( mahrem ) ama ayıp değil olduğunu çok basit bir dille anlatmalısınız. Ayrıca kendisi istemediği taktirde siz dahil herkese istemediğini söyleyebilme hakkına sahip olduğunu söyleyebileceğine ikna etmeniz çok önemlidir. Özel bölgelerin
 3. Özel bölgeler ve kendini koruma bilgileri haricinde, Cinsellik konusunda size sormadığı hiç bir şeyi ona anlatmamalısınız. Sadece sorduğu sorulara onun yaşına uygun cevaplar vererek cevaplamalısınız.
 4. Çocuklarınızın cinsel organlarının farklı olduğunu ve bu durumun değişmeyeceğini onlara söylemelisiniz. Bunun herhangi bir eksiklik veya fazlalık olmadığını sadece farklılık olduğunu ayrıntısız biçimde anlatın.
 5. 3-6 yaş çocuklarda masturbatif hareketler genellikle sıkılmaları sonucu deneyimledikleri hazzı tekrarlama arzularıdır. Onları kesinlikle”AYIP YAPMA,TERBİYESİZ” gibi cümlelerle baskılamayın, utandırmayın. İlgisini dağıtın ve onunla haz alacağı başka şeyler paylaşın. Vücudunu tanımanın doğal olduğunu fakat eğer isterse bunu banyoda yıkanırken yapabileceğini telkin edebilirsiniz.
 6. 3-6 Yaş çocukların aileleri ile birlikte aynı odada uyumamaları gerekmektedir. Bu hem onların anne ve babalarının birbirlerine ait bir aşk bilrikteliği olduğunu onların yalnızca anne ve babaları olduğunu ve olacağını anlatacaktır. Ayrıca çocuklara : “AŞKIM,SEVGİLİM …” gibi içerisinde cinsel birliktelik durumu olan kelimeler söylememelisiniz. Bunun yerine onlara söyleyebileceğiniz bir çok farklı ona özel harika sevgi cümlesi mevcuttur.
 7. Çocuklar ile birlikte Banyo yapma dönemi bu yaşlarda sona ermelidir. Çocuğa yardımcı olmak için ona banyoda refakat etmek haricinde onlarla birlikte banyoya girilmemesi çok önemlidir. Yavaş yavaş kendisi banyo yapmayı ve temizlenmeyi öğrenebilir.
 8. Çocuk anne ve babasıyla evleneceğini söylediğinde ona kendisinin çok değerli olduğunu fakat annesiyle babasının evli olduğunu ve baba kız yada anne oğul un asla evlenemeyeceğini tatlı ama kesin bir dille anlatmalısınız.
 9. Oynadıkları evcilik , doktorculuk gibi oyunlara kesinlikle sert müdahalelerde bulunmayın onları utandırmayın eğer taşkın durumlar oluyorsa yani yetişkin cinselliğine doğru şiddetle ilerleyen bir durum varsa bu durum karşısında mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Bu durum kesinlikle çocuğun doğal gelişimi süreci değil şahit olduğu bir birleşme durumu, görseli veya benzeri durum nedeni ile kopyalanan bir davranıştır. Çocuğun suçu değildir…

 

 • 6 12 Yaş çocuklarda Cinsel Gelişim Süreçleri nasıldır ?  ( Okul sonrası çocukların cinsel gelişim süreçleri Nasıldır ? ) 

  cocuklarda-cinsel-gelisim-surecleri-nasildir-6-6,12-yas-cocuk-cinsel-gelisimi

Okul sonrası çocuklar 6 ile 12 yaşları arası ilk öğrenime başladıkları yılları ifade etmektedir. Bu dönem büyük ölçüde ebeveynlerin bu konu da derin nefes aldıkları dönemdir.

Çocuklar okula başladıkları anda aniden cinsel meraklarını unuturlar. cinsellik konusunda ilgileri hızla azalır.

Bunun en büyük nedenlerinden biri diğer çocuklarla sosyalleşiyor oynuyor ve öğreniyor olmalarıdır. İlk sosyalleştikleri alan olan okullarda Öğretmenleri ve diğer arkadaşları ile birlikte toplumsal Ahlaki konuları ile buluşarak bunları büyük bir hızla  öğrenirler.

Cinsel roller daha da belirginleşir. Kız çocukları daha farklı giyinme arzusunda erkek çocuklar pembe gibi açık renkli kıyafetler giymekten kaçınmaya başlayabilir.Erkek çocuklarında “sen kızsın erkeklerin yaptıklarını yapamaya bilirsin”, kız çocuklarda “futbol erkek oyunudur ben oynamam ” gibi ayırt edici keskin davranış biçimleri gözlemlenebilir.

Kendileri ile aynı cinsten olan arkadaşları ile daha fazla oynamaya başlarlar. Dışa daha açık hale gelerek sosyalleşmeye başlarlar…

 

6-12 YAŞ ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI CİNSEL GELİŞİMİ İÇİN ANNE BABALAR NASIL DAVRANMALI

Bu dönemde çocuklarınız dışarıdaki insanlarla daha yoğun biçimde iletişim kurmaya başlar ve doğal olarak çevre ,televizyon gibi yerlerden öğrendikleri sevgi aşk gibi kavramlarla karşılaşırlar. 

Özellikle kız çocuklarında arkadaşlarına aşık olma yada hocalarına aşık olma gibi terimler duyabilirsiniz. Bu aslında baba haricinde bir karşı cinse duyulan hayranlık duygusudur. yetişkin aşk duygusu ile bir ilgisi yoktur. zaten bir süre sonra bunun değişim gösterdiğini fark edeceksiniz serin kanlı olun ve ters yönde tepkilerden kaçınmaya gayret edin. 

 

Çocuklarda Mastürbasyon ve Mastürbasyon benzeri  Davranışlar

Çocuğunuz hayatının sonuna kadar taşıyacağı bedenini ve ona ait olan organları tanımlama dönemindeyken mastürbasyona benzeyen davranışlar yapması ve mastürbasyon yapması doğal bir süreçtir

Hem erkek hem kız çocuklarında mastürbasyon hareketleri gözlemleyebilirsiniz kesinlikle ani tepkilerden kaçınmaya gayret etmelisiniz.. Çok sık olmamak kaydı ile bu davranış normaldir.

İlgilerini dağıtmanız yeterli olacaktır. Onlardan bir konuda yardım isteyin konuyu değiştirin eğer her kesin yanında mastürbasyon benzeri bir davranışta bulunuyorlarsa onlara bunu toplu içerisinde  odalarında yanlızken yapabileceklerin fakat insan içerisinde uygun olmadığını telkin edin…

 

Eğer çocuğunuz çok sık mastürbasyon yapıyor yada mastürbasyon benzeri davranışlarda bulunuyorsa

Çocuğunuz çok sık mastürbasyon yapıyorsa bunun nedenleri;

 1. Evdeki çok durağan hayat: Çocuğunuz evde akranı yoksa ve eğer ebeveynleri ile sosyalleşemiyor diğer çocukları ile ona haz veren oyunlar oynayamıyorsa bu onu daha önce haz almayı tanıdığı davranış olan mastürbasyon  hareketleri yapmaya itebilir.
 2. Çocuğun kendisi ile yeterince ilgilenilmediği duygusu içerisindeyse bu onu mastürbasyona itebilir.
 3. Cinsellikle ilgili olmaması gereken; birleşim anı, birleşmeyi gösteren görsel bir cinsel uyarıcı  ( pornografik içerikli görseller ) gibi bir duruma maruz kaldıysa bu davranış kendisini daha fazla keşfederek deneyimlemeye itiyor ve bu durum daha fazla haz almasına neden olarak ergenlikten önce olmaması gerektiği şekilde keşifte bulunmasına neden oluyor olabilir.
 4. Ailevi depresyonlar: Çocuklar için aile olgusunun sağlamlığı çok önemlidir. Aİle bireylerinin çökmüş depresyon etkileri gösteren durgun çökkün ruh halleri çocuğu çok derinden etkiler ve mutsuzluğa sürükler bu durum da acil olarak sürekli haz alması gerektiği duygusunu tetikler ve en çok haz aldığı anlar olan mastürbasyon alanlarına onu sürükleyebilir.

Bu durumlarda Mutlaka bir uzmandan destek almanız hem sizin hem de çocuğunuzun cinsel anlamda sağlıklı olabilmesi için çok önemlidir. 

Ergenlik dönemi çocuklar ile nasıl iletişim kurulmalı yazımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

VEYA

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Çocuğunuzla mutlu huzurlu bir yaşam diliyoruz.

 

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.