Küfreden çocuk sorununun çözümü

Çocuklar ve Argo Sorunu

Hepimiz çocuklarımızı dünyadaki olumsuzluklardan korumaya gayret ederiz. Fakat şunu biliyoruz ya da bilmemiz gerekiyor ki bu her zaman mümkün olmayacak. Bu sorunlardan biri de argo konuşmalar diğer bir deyişle küfürlü konuşmalardır. Kadın sitesi anne bebek kişisel gelişim tavsiyeleri bölümünde “Çocukları argodan nasıl uzak tutarız “yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Gerçekleri kabul edelim

Küfür ve argo eğilimi çocukluktan gençlik çağlarına yaklaşılan ergenlik dönemi öncesi ve sürecinde çok yoğun biçimde yaşanan bir durumdur.

Öncelikle bu hayatın içerisinde tüm olumsuzluklar gibi argo ve küfür gerçeğinin var olduğunu da kabul etmeliyiz. Dünyanın her yerinde ve her sosyal kültürel yapıda argo konuşmalar vardır. Kimi zaman sizin de bazen alışkanlıktan dolayı kullandığınızı ya da en azından aklınızdan geçtiğini itiraf ederek başlamanız çok önemli.

Ayrıca çocukların bu argo kelimeler ya da küfürleri içlerinden gelmediğini biliyorsunuz.

Reklam

 

ÇOCUK NEDEN KÜFREDER ?

küfreden çocuk sorunu
cocuklar-ve-kufur-sorunu-2

Özellikle ergenlik dönemine giren veya yaklaşan çocuklar cinselliklerini tanımlamaya başlar ve bu tanımlama durumu aynı zamanda varlığını ve gücünü kanıtlama ihtiyacını da birlikte getirmektedir .Bu dönem içerisinde belli çevre uyarıcıları çocuğun argoyu küfrü deneyimlemesi ve kullanamaya başlaması ile devam edebilir.

  • Önce kendimizi inceleyelim

Çocuklar öncelikle en yakınlarında olan kişilerin söylemlerini kopyalama eğilimindedir.

Bu çok doğal ve samimi bir durumdur. Dolayısı ile evde anne baba ya da diğer aile büyükleri ya da birlikte yaşadıkları kişilerden duyduklarını kopyalarlar. Hatta biraz daha ileri gidersek bu durum hoşa giden bir durum olarak algılanır ve özellikle anne baba ve diğer yakınların yaptığı şeyler çocukların akıllarında yapılabilir hatta kesinlikle yapılması gerekenler olarak onay alır ve kaydedilir. Öyle ki özellikle kahkaha atılan gülümsenen kelimeleri kopyalayıp kullanmak çocukların ilk hedefidir. Çünkü kendisinin söylediklerine de gülünmesini ve bu şekilde daha fazla değer görmeyi arzu eder.

Dolayısı ile argo veya küfürlü konuşulan bir evde büyüyen çocuğun küfretmesi argo kullanması da çok doğal bir akıştır.

 

  • Sosyal medya

Sosyal medya kontrol edilmesi neredeyse mümkün olmayan bir alandır.

Görsel yayın birimlerinde de olduğu gibi yaş küfür şiddet gibi uyarıcılar olsa bile çocuğunuzun bu içeriklerden uzak durması en fazla parmak hareketi kadardır.

Sosyal medya kanallarında hafif argo dan sinkaflı (Şiddetli ve/veya cinsellik içeren) küfürlere kadar varan alanlar mevcuttur. Bu alanlardan çocuklarınızı uzak tutmak ise izledikleri kanalları seyrederken onların yanında olmak veya o kanalları ayrı olarak izleyerek ulaşmasına engel olmak olabilir. Fakat baştan uyaralım bu önünü almanız neredeyse imkânsız bir durumdur. Çünkü hem bu kanalların yenilerine ulaşabilmeleri kolaydır hem de sizin / gün 24 saat çocuğunuzun yanında olma ihtimaliniz muhtemelen yoktur. Ayrıca Sürekli çocuğunuzun yanında olma durumunuz onun öz güvenini yıkan bir davranış olacaktır.  Buda çözülmesi gereken başka bir sorun oluşturur.

 

  • Çok Oyunculu oyunlar

Çok oyunculu oyunlar birçok insanın aynı anda oynadıkları oyun eşliğinde sesli ve yazılı olarak birbirleri ile kesiştikleri bir alandır.

Bu oyunlar esnasında farklı yaş ve cinsiyette olan insanlar bir araya gelir ve doğal olarak bu alanda da anlık olarak çocuklarımız argo ve küfürle yüzleşirler.

  • Arkadaşlar

Çocuklar arkadaşları arasında bilinç altı yürüttükleri bir rekabet dünyası içinde yaşarlar.

Doğal olarak yaşlarının ilerlemesi ile yeni kelimeleri gerek birbirleri ile paylaşırlar gerekse daha fazla değer görmek için ne kadar baskın geldiklerini bu kelimeleri kullanarak denerler. Baskın geldikleri değer gördükleri argo kelimelerse bu kelimeleri daha fazla kullanarak değer pekiştirme eğiliminde bulunurlar.

 

Çocuğu küfürden Nasıl korurum?

Çocuğunuzu argo ve küfürden sakınmanız mümkün değil. Daha doğrusu kendisini evden çıkmasını yasaklamanız insan olmayan bir yere taşınmanız ve medya kanalları olmayan bir evde yaşatmanız dışında mümkün değil. Aslında bu doğru da değil.

 

Nasıl tepki Göstermeliyim?

Şiddetli tepki vermeniz doğru değil!

Dünyanın olası tüm olumsuzlukları gibi küfrün varlığını argonun varlığını bilmek zorundadır. Bunun yanı sıra bunun gereksizliğini de öğrenmek zorundadır. Çocuğunuz bu tip bir durumda argo veya küfür ile yüzleştiğinde ya da kendisi kullanarak deneyimlediğinde bu duruma büyük tepkiler vermek ters tepebilir. Yani çocuk “evet bu kötü bir şey ama eğer karşımdaki kişiyi kızdırmak istiyorsam gerektiği zaman kullanabileceğim etkili bir silah” algısını yaratabilir. Ve bunun yanı sıra size duyurmadan bu davranışa devam etme eğilimi gösterebilir.

Gülmeyin

Kendisinin küfretmesi karşısında gülünmesi onaylandığı anlamına gelir.

Eğer küfürlü, argo ya da saygısız konuşma biçimi karşısında gülmeniz kendisinin ne kadar eğlendirici sevgi aldığı bir durum olduğu algısı yaratır.

Bunun yanı sıra sizin başka bir yerden duyduğunuz küfre vereceğiniz olumlu tepki de aynı anlama gelir. İzlediğiniz bir filmde duyduğunuz argo kelimeye sosyal medyada takip ettiğiniz bir kanalda kullanılan saygısız ya da küfürlü kelimeye verdiğiniz gülme gülümseme gibi durumlarda bu muhteşem kayıt cihazlarının hemen yazarak en kısa zamanda kullanılacaklar arasında yer almasına neden olacaktır.

 

Çocuğu küfre karşı doğru şekilde hazırlayın

Çocuklar gerçek olan her şeyi çok daha kolay algılar ve bu duruma çok daha kolay ikna olurlar.

Küfrün aslında bir acizlik hali olduğunu biliyoruz. Bunu çocukla da paylaşın. Yani küfür eden kişinin argo kullanan kişinin aslında kullanması gereken gerçek ve olması gereken kelimeye sahip olmadığı , bilgisiz olduğu ve Argo kullanarak küfür ederek aslında bu durumu gizlemeye çalıştığına dem vurarak hatta bu durumu tam anlamı ile aslında çocuğun zayıf karnı olan “ ARGO KULLANMAK VE KÜFÜR ETMEK ASLINDA İNSANIN NE KADAR KÜÇÜK VE ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN BİR DURUM” olduğunu ve hatalı zayıf bir iletişim şekli olduğunu ;  yaşına , kişiliğine ve içinde bulunduğunuz yapıya uygun olarak doğru bir dil tercih ederek anlatabilirseniz emin olun çocuğunuz aklından geçse bile bu yolu tercih etmemeye çalışacaktır .

 

Gerçeklikten Kopmayın

Şunu aslan unutmayın: Hayatta çocuklarınızı korumanız gereken: küfürden ve argodan çok daha ciddi tehlikeler var.

Özellikle ergenlik çağında bir çocuğunuz varsa bu duruma büyük bir sorun gözüyle bakarak şiddetli davranışlar sergilemeniz durumu çözmekten çok daha uzak bir noktaya sizin de katkınızla ulaşabilir. Çünkü ergenlik dönemi çocuklarının Ruh hallerinin bilinmezliği göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

 

Destek Almaktan Çekinmeyin

Eğer çocuğunuz ile ilgili küfür argo ve şiddet konusunda sorun yaşıyorsanız hem davranış biçiminizi yeniden yapılandırmak amacı ile kendiniz hem de çocuğunuz ile ilgili destek almak için bir pedagog ile bir araya gelmekten lütfen çekinmeyin. Bu hem sizin hem çocuğunuz hem de aile ilişkileriniz açısından önemlidir.

Çocuklar Nasıl rol model alır yazımızı buradan okuyabilir 

ve

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Sevgiyle kalın

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.