UZAKTAN EĞİTİM VE ÇOCUK

Çocuklar ve evde ders

Koronavirüs Pandemisi tüm insanlar gibi çocuklarında izole şekilde evde kalmasına neden oldu. Ülkemizde uzaktan eğitime çok uzak olmasak da özellikle belli yaşın altında ki çocukların eğitimleri okullara eğitim verildiği kadar verimli değil. Kadın sitesi Anne Çocuk bölümünde sizlerle ” Çocuklarla evde okul eğitimi nasıl olur”  yazımızı paylaşıyoruz…

 

Çocukları Anlayın

^Korona virüs Karantina süreci büyüklerin olduğu kadar çocukların da hayatlarını bir çok farklı alanda olumsuz şekilde etkiledi. Öyle ki arkadaşları ile sosyalleşen ve okul eğitimlerinin yanı sıra birbirleri ile sosyalleşerek gerçekleştirdikleri zihinsel gelişimlerine yardımcı olan aktivitelerin yanı sıra beden enerjilerini boşaltma alanları da ellerinden alındı.

çocuklar hem eğitim aldıkları okullarından hem de o okullarda ki arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kalarak bir boşluk içerisine sürüklendi. Bu dönemde disipline olmak zor olduğu gibi bazı zihinsel sorunlar da yaşıyorlar. Çocuğu olan aile fertleri de işlerini evlerinden yapmak zorunda kaldığı için aynı anda hem çocukları ile ilgilenmekte hem de işlerini devam ettirebilme konusunda zorluk çekiyor.

Bu durumun ne kadar süreceği belli değil. Öyle ki her an okulların bir süre daha fiziki eğitim yapmayacağı ve uzaktan eğitime devam edileceği bilgisini bekler olduk. Uzaktan eğitimde özel okullar zoom gibi sistemler üzerinde veya kendi yaptırdıkları okula ait internet sitesi üzerinde ki sistemlerden eğitimlerine devam ederken , Devlet okulları EBA  sistemi üzerinde eğitim süreçlerini devam ettiriyor ve destek olarak da uzaktan erişim platformlarında ek dersler yapmaya çalışıyor. Fakat Çocukların disiplinli şekilde eğitim almalarına devam etmelerini sağlamakta zorlanan ebeveynlerin sayısı az denemeyecek kadar fazla. Emin olun durum çocuklar içinde zor. En basit şekilde düşünürsek içlerinde sürekli çalışan bir motor var fakat hareket edemiyorlar. Doğal olarak odaklanmakta zorlanıyor küçük depresyonlar yaşıyor olabilirler…

 

Uzaktan eğitim alan Çocuk ailelerine tavsiyeler

UZAKTAN EĞİTİM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
UZAKTAN EĞİTİM İÇİN GEREKENLER

Uzaktan eğitim alan çocuk velilerinin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen bir kaç önerimiz var. Bu önerilerle belki de çocuğunuzun öz disiplin sahibi olabilmesinde katkıda bulunup bu durumu faydaya çevirebilirsiniz.

 • Çalışma Saatlerini Belirleyin ve Uyun

Çocukların uzaktan eğitim saatlerini belirleyin ve bu saatlere uyması için ona destek verin. Yemek öğün saatlerini bu saatlere göre ayarlayın.

Çocuğun uzaktan eğitim haricinde yapması gereken çalışma için eğitim bittikten sonra bir ara vermesi ardından hemen yapması konusunda telkin edin.

Bunun için dersini ve ödevini bitirirse günün kalanının ona ait olacağına ikna etmeye özen gösterin.

 • Uzaktan Eğitim Saatini Verimli kullanma alışkanlığı edindirin

Uzaktan eğitim kısıtlı zamanlıdır. Dolayısı ile eğitmenle geçirilecek süre en verimli şekilde olmalıdır. Bunun İçin bazı basit kuralları uygulamak eğitim süresinin verimli geçmesini sağlar.

 1. Çocuğunuz Tok Olmalı
 2. Tuvalet ihtiyacı giderilmiş olmalı,
 3. Gerekli ders kitap ve araçları yanında olmalı,
 4. Sessiz bir ortamda olmalı, eğer sessizlik sağlanamıyorsa çalışan mikrofonlu bir kulaklık olmalı.
 5. Kullandığı uzaktan erişim aracı, Bilgisayar, Tablet, Telefon, Yeterli hafıza boşluğu olmalı ( Uzaktan eğitimlerde en büyük sorunlardan biri bağlanmak diğeri hafıza sorunudur. )
 6. Dikkat dağıtıcı televizyon radyo, Küçük Kardeş gibi uyarıcılardan uzak bir yerde olunmalı.

 

 • Tablet veya bilgisayar gereksinimi nedir?

Uzaktan eğitim için çocuğunuzun tablet yada bilgisayara ihtiyacı var.  Bunları madidi imkanlarınıza göre edinebilrsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey görüntülü konuşma için yeterli performansta ve hafızasının yeterli olmasıdır. Bunun için günümüzde çok maliyetli olmayan cihazlar da yeterlidir.

Eğer çocuğunuz grafik tasarım gibi özel bir eğitim alıyorsa bu eğitime uygun cihazı almanız gerekmektedir.

 • Teknoloji erişimine dikkat edin .

Çocukların tablet cep telefonu gibi araçlardan uzak tutmak çok zor. Kabul etmemiz gereken durumlardan biri de çağımızın mobil internet çağı olduğu gerçeği.

Fakat durumu kontrol altında tutmanız çocuğunuz açısından çok önemli .Teknoloji erişimini kontol etmek için teknoojiden edinilen faydayı yükseltmek çok etkili bir yöntem. Eğer tableti var yada sizin tabletinizi kullanıyorsa okul eğitim haricinde dil eğitimi uygulamaları, dikkat artırıcı oyınlar gibi uygulamalar yükleyerek hem zaten ilgi duyduğu mobil cihazlar ile daha verimli olmasını sağlayabilir hem de sadece oyun ve sosyal medya aracı olarak kullandığı bu cihazın faklı olumlu ve eğlenceli amaçlar için kullanılabildiğini de görecektir.

Oyun saatlerini oluşturmanız hem çocuğun psikolojisi hem de sağlığı açısından çok önemli. Günde 2 saat oyun gibi kurallar koyabilirsiniz.

 • Çocuğunuzun Beden sağlığını korumak için mutlaka egzersiz yapın

Çocuklar eğer özel bir spor dalı içerisinde yer alan bir sporcu değilse  bedensel gelişimini arkadaşları ile birlikte olduklarında oynadıkları oyunlar ile sağlar.

Bu süreçte arkadaşları ile iletişim kuramaması nedeni ile bu gelişim durur. Koordinasyon becerilerinin gelişimi azalır. Dolayısı ile çocuklarınız ile birlikte düzenli olarak egzersiz yapmanız onların bu becerileri geliştirmelerine devam etmesini sağlar.

Ayrıca siz de egzersiz yapmış ve siz de beden sağlığınızı korumuş olursunuz ve çocukların sizin söyleyip tavsiye ettiklerinizden daha çok yaptıklarınızı dikkate aldıklarını a unutmayın.

 

 • Dinlenme zamanlarına zorlayın

Çocuklarınız sürekli ders çalışıyor hatta çabuk bitirmek ve oyun oynamak için aralıksız çalışma eğilimi gösterebilirler .

Ama insan öğreniminin ders çalışmanın verimli olduğu sürenin ne olduğu uzun süredir bilinmekte. 25 dakikadan sonra insanların öğrenme becerileri ve dikkatleri hızla azalır.

Ara vererek çalışma prensibini mutlaka çocuğunuza anlatın ve takip ederek teneffüs yapmaya zorlayın.

 • Mutlak Kitap

Gün uzun ve zamanı doldurmak zor. Fakat doğru değerlendirilirse gün insana yetmez.

Hem kendiniz hem de çocuklarınız için hendine özel zamana ihtiyaç vardır. Bu zamanlardan biri kitap okuma zamanıdır. Eğer böyle bir zaman ayırırsanız ve hem siz hem de çocuğunuz kitap okursa hem gününüz verimli geçer hem de çocuğunuz kitap okuma alışkanlığı kazanır. Ama mümkünse bu saati tüm aile fertlerinin uyacağı bir saat olarak belirleyin ve herkes sevdiği kitabı okusun. Bu arada mutlaka çocuğunuzun seçtiği bir kitabı okumasına gayret edin. Tabi yaşına uygun olacak şekilde. ) yaşında ki çocuğa Dostoyevski’nin Suç ve ceza kitabını okutmaya gerek yok .

 

 • Tablet Telefonlar için Verimli Uygulamalar yükleyin 

Çocuğunuzun okul uzaktan eğitim için yüklediği programlar yanı sıra bir çok eğitime yönelik uygulama mevcut bunları önce siz deneyin ve çocuğunuza önerin.

Bu uygulamalar arasında bir kaç tanesi hayat düzenleyen ajanda programları arasından seçili olsun. Bu dönemin çocuklarının not tutmaları pek fazla görülen bir şey değil. Fakat yapılacakları ertesi gün yapılacakları not alabildikleri bir ajandaları olması hem bugün hem de ilerleyen yaşlarında çok önemli .

Sizlere Kendimiz kullandığımız ve çok başarılı bulduğumuz  bir kaç uygulamayı da paylaşmak istiyoruz.

Noıtion:  Bu uygulama kendi ajandanızı oluşturabileceğiniz ve istediğiniz adı verebileceğiniz hem Yetişkin hem de büyüGençler için çok uygun. Deneyin siz de seveceksiniz. Link:

Iphone I pad İçin ( AppStore ) : https://apps.apple.com/us/app/notion-notes-projects-docs/id1232780281 

Android cihazlar için (Google Play ) : https://play.google.com/store/apps/details?id=notion.id&hl=tr 

 

Simpler : Basit Görsel Hafızayı da kullanarak öğreten güzel bir İngilizce öğrenme progaramı .

Iphone I pad İçin ( AppStore ) : https://apps.apple.com/tr/app/simpler-i-ngilizce-%C3%B6%C4%9Fren/id1265670676?l=tr

Android cihazlar için (Google Play ) : https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.zengalt.simpler&hl=tr 

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Güzel günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.