ÇOCUK VE BEBEKTE KABIZLIK NASIL GEÇER ?

Bebekler de bazı problemler ebeveynleri tam anlamı ile eli kolu bağlı bırakarak çaresiz hissettirir. Bunlardan en yaygın rastlananlardan biri bebek ve çocuklarda da aynen büyüklerde de olduğu gibi tuvalete çıkma konusunda zorluklarıdır. Bu zorlu anlar arasında en yaygın olanlardan önde geleni , bizleri çocuklarımızı zorlanırken ve canları yanarken görmekten nefret ettiğimiz ve kendimizi çaresiz hissettiğimiz durumlardan biri olan Bebeklerde ve çocuklarda Kabızlık sorunudur…

 

 

Bebeklerde Kabızlık neden olur ?

ÇOCUK VE BEBEKTE KABIZLIK NASIL GEÇER ?
ÇOCUK VE BEBEKTE KABIZLIK NASIL GEÇER ?

Kabızlığı kısaca tarif etmek gerekirse; Büyük yada çocuk kaka yaparken zorlanma durumudur. Bu durum kabızlığın gerçek anlamı olan kakanın sertliği dolayısı ile de olabilir ya da kaka normaldir fakat çocuğun makatında bulunan daha önceden farklı sebepten oluşmuş yara veya çatlaklar olabilir.

Öncelikle bu durumunun ciddi bir durum olduğunu bilmek ve öncelikle sürekli devam eden kabızlık durumunda mutlaka doktora başvurmanızı öneriyoruz. Siz veya çocuğunuz şu anda kabızlık yaşamakta ise bu konuda en doğru teşhisi bu konuda uzman olan doktorlar bilebilir.

Eğer durum herhangi bir sağlıksal sorun değilse öncelikle çocuğa yada bebeğe yedirdiğimiz yemeklerden veya metabolizma yapısının Kabızlık sorununa yol açtığını ön görebiliriz.

Sizlere bugün Kabız Bebeğe verebileceğiniz bitkisel bir kabızlık çözücü karışım önereceğiz…

 

Kabız Bebeğe Ne verilir ?

Kabız bebek Çayı

Öncelikle aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz ürünler olduğunu belirtmek isteriz. Yada rahatlıkla bulabileceğiniz bitkileri kendiniz toplayıp kurutarak kullanabilirsiniz.

  • 2-3 Yaprak Papatya,
  • 1-2 Funda yaprağı, bağırsak çalıştırır ödem söktürür,
  • 1 Tutam KEKİK, ödem söker, parazit giderir bakteri parazit öldürür

ebegümeci

  • 2 Parça EBEGÜMECİ, kaka yumuşatır, kabız olmayı önler,
  • 2 Adet KUŞ BURNU,
  • 1 Tutam IHLAMUR,
  • 1 Kaşık BAL

Yukarıda yazanları bir french-press ( filtre kahve süzen bardak şeklinde minik süzme kabı )  yada süzebileceğiniz bir kaba boşaltın. içerisine sıcak suya demlenmesi için 1 bardak olacak şekilde doldurun. Yaklaşık 3-4 dakika arasında demlenmesi ardından süzüp bardağa veya eğer vereceğiniz bebekse bebeğinizin biberonuna koyun.

Çayı daha uzun süre demleyebilirsiniz fakat zaman geçtikçe Bebek kabızlık çayı acımaya başlayacaktır. ve çocuk yada bebek bunu içmek istemeyebilir…

 

Kabızlık çayını kaç yaşında çocuğa verebilirim ?

2-5 Yaş Çocuklarda kabızlık çayı Kullanımı 

Eğer çocuğunuz yada bebeğiniz 1 buçuk ila 5 yaşı arasında ise bir biberona yarısı su yarısını kabızlık çayı (%50)   ile karıştırarak günde 1 defa verebilirsiniz.

5 yaş ve üsütü çocuklarda kabızlık çayı kullanımı

Eğer çocuğunuz 5 yaşından büyükse hiç sulandırmadan yine günde 1 defa  içirebilirsiniz.

cocuk-ve-bebekte-kabizlik-nasil-gecer-buyukler

 

Kabızlık çayı yetişkinlerde de işe yarar mı ?

Yukarıda ki çayı büyüklerde rahatlıkla kullanabilir ancak az önce belirttiğimiz gibi kabızlığın esas nedenini anlamadan sadece bu karışımlar ile tedavi olamayabilir ve kolaylıkla erken teşhis ile çözebileceğiniz küçük bir sorunu baskılayarak istemediğiniz olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Aynı zamanda gece alınmamak şartı ile sızma zeytin yağını da 1 çay kaşığı çocuklar içİn, 1 tatlı kaşığı büyükler için alınabilir. Zeytinyağının da metabolizmada kakayı yumuşatma özelliği vardır.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Sevgiyle kalın …

 

 

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.