ÇOCUK OKUL, KIRTASİYE,GİYİM İHTİYAÇLARI

Çocukların Okul İhtiyaçları

Yaz tatili bitiyor ve okul zamanı geliyor. Koronavirüs (Covid-19 ) nedeni ile okulların açılıp açılmayacağı ve çocuk ve gençlerin eğitim hayatlarına uzaktan eğitimle mi yoksa yine okullara giderek öğretmenleri ile yüz yüze mi devam ettirecekleri konusu henüz belli olmasa da çocukların ders dönemi ihtiyaçları her zaman aynı. Kadın sitesi Anne çocuk tavsiyeleri bölümümüzde sizlerle “Okul malzemeleri alırken nelere dikkat etmeliyiz” yazımızı paylaşmak istiyoruz…

 

Çocuk Kırtasiye ve okul İhtiyaçları

OKUL İHTİYAÇLARI LİSTESİNİ YAPARKEN
cocuk-okul-ihtiyaclarini-alirken-dikkat-2

Aşağıda sizlerle çocukların defter, kalem,silgi,boya,kalem tıraş , boya kalemleri gibi ihtiyaç duydukları kırtasiye malzemelerini adet ile yazmayacağız.Çünkü ilgili öğrencinin öğretmeninin ne isteyeceğini bilmemiz mümkün değil. Çünkü her eğitmen kendi dersi için çocuğun ihtiyacı olan farklı araçlar isteyecektir

Güvenilir sağlıklı okul malzemeleri

Okul ihtiyaçlarını alırken en önemli ilk kural sağlıklı ve onaylı ürünler kullanmaktır. Çünkü çocuklarımız kalem, silgi gibi araçları ağzına sokmak gibi davranışlar sergileyebilir. Ucuz diyerek aldığımız sağlık onayı olmayan okul araçları çocuklarımız açısından sağlık sorununa yok açabilir. kokulu silgi ve kalem gibi ürünlerin sağlıklsız olduğu biliniyor bu sebeple mümkün olduğunca onaylı yada renksiz ve kokusuz ürünler tercih edin…

 

Öğretmenden ihtiyaç listesini alın

Bir çok market ve büyük kırtasiye grupları hem mağazalarında hem de internet sitelerinde kampanyalar ile okul ihtiyaçlarının satışına başladı . Ucuz diye önceden bu malzemeleri almanız çocuğunuza fazladan yük taşımasına neden olabilir,  yanlış olabilir ve ihtiyacı karşılamadığı için yenden almak zorunda bırakarak gereksiz maliyet oluşturabilir.

Her eğitmen farklı araçlara ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçları dönem dönem belirtir yada tüm sene boyunca ihtiyaç duyulanlar listesi yapar yada yazdırır. Bu ihtiyaçlar kadar çocuk okul malzemesi almanız durumunda çocuğunuz için hazırlanmış olursunuz.

Çok belli olan temel ihtiyaçları önceden karşılayabilirsiniz ama öğretmenin isteği olacak olan defter gibi ihtiyaçları öğretmen yönergesinde almaya gayret edin…

Ürünlerin kalitesine  dikkat

Çocuğu olan sitemiz yazarlarının ortak deneyimleri şunu gösteriyor, çok ucuz alınan bazı ihtiyaçlar aslında çok pahalı.

en çok yaşadığımız özellikle ilk okul çağı çocuklarımızda gördüğümüz sorunlardan biri ucuz görünen ama çok pahalı olan kurşun kalemler. Kalemleri yarı fiyatına alıyorsunuz ilk başta mutlusunuz ama bir süre sonra kalemin eğri olması nedeni ile yada yapıldığı malzemenin kötü olması nedeni ile kalem içinin sürekli kırılması ve kalemin ya hızla küçülmesi yada kalem tıraşla ucunu açarken bir anda bitmesi. Dolayısı ile aslında maliyetine bakınca verdiğiniz ilk ücret ucuz da olsa sonuçta iyi bir kalemin kullanma süresi çok daha uzun olduğu için bir anda çok pahalı oluyor.

 

Az alın, ihtiyaç kadar alın

Marketlerin ve internet sitelerinin indirimleri sizleri çok daha fazla almaya itiyor. Bazı malzemeleri çok almanız faydalı ama bazılarını sadece ihtiyacınız kadar yada basit yedekli şekilde almanızı öneriyoruz. Bunun 3 sebebi var.

  1. Maliyetler bir anda farkına varmadan çok yükseliyor
  2. daha fazlasına ihtiyacınız olmayan malzemeler aldığınızda sahip olduğunuz indirimden daha fazlasını çöpe atıyorsunuz dolayısı ile fazla para verdiğiniz ile kalıyorsunuz ( Örnek Evinize aldığınız içeceği en büyük boyunu aldığınızda daha ucuza malettiğinizi düşünürsünüz ama içemediğiniz ve özelliğini kaybettiğinde çoğunu dökersiniz. Yarısını döktüğünüz durumda indirimden daha fazlasını dökmüş olursunuz…)
  3. Çocuğunuzun ihtiyaçlarından fazlasını ona sunmak ve hep orada olduğunu bilmesi duygusuna sahip kılmak onun elindekilerin değerini bilmeme refleksine iter. Her gün okulda bir eşyasını kaybedip döndüğü dünyayı siz yaratırsınız. Eğer 1 defa kaybederse oyun saatinde birlikte kırtasiyeye yada markete gitme durumu onu hoşnutsuz eder ve malına sahip çıkar.

Dolayısıyla ihtiyaçtan fazlasını alsanız bile bunu çocuğunuzun bilmemesini sağlamaya çalışın. ( yalan söylemeyin sadece gereksiz bilgiler vermeyin.)

Doğru şeyleri yedekleyin 

Defter çanta gibi şeyleri yedeklememeye özen gösterin. Merak etmeyin kırtasiye malzemeleri satıcıları okul başladıktan sonra da bu ürünleri satıyor . Hatta bir tüyo verelim bazıları çok daha ucuz satıyor.

Dolayısı ile çocuğun sürekli kullandığı ve çabuk biten malzemeleri yedekleyin. Bu malzemeler genellikle kalem,silgi, kalem tıraş gibi malzemeler olur.

Çocuk Okul Giyim İhtiyaçları

Okul giyim ihtiyaçları okulunuzun belirlediği şekilde olur. Eğer bu ihtiyaçları karşılamak için alternatifiniz yoksa mecburen okulun anlaşmalı olduğu yerlerden almak durumunda kalabilirsiniz. Fakat iyi araştırma yapın bir çok mağaza okul kıyafetleri adı altında okul kıyafetleri satıyor ve bir çoğu da bir çok okuldaki gibi . Fiyat olarak da daha uygun olabiliyor.

 

Çocuğun kolay çalışabilmesi için yardımcı Malzemeler

Günümüzde eğitim yardımcıları çok arttı . Tabi ki tabletler ve bilgisayarlar da mevcut fakat bunların yanı sıra. bazı malzemeler çocuğunuz hem çalışmaya sevk ediyor hem de eğlendiriyor.

Şeffaf duvar tahtası: Bunlardan biri silinebilir, şeffaf yada renkli plastik duvar tahtaları. Bu ürünlerin duvara kendiliğinden yapışan ve kolayca çıkan modelleri mevcut. Çocuğunuz evin herhangi bir duvarına yazı yazmaktan resim çizmekten ve ders yapmaktan mutlu oluyor. Böylece siz de onunla eğlenerek derslerinde yardımcı olabilirsiniz.Hm de duvara yazıp çizerken duvara yazıp çizmeden 🙂

Akıllı yazı tabletleri: Bu ürünler normal tablet gibi değiller çok fazla kağıt israfını önleyen harika ürünler . ucuz maliyetlerle aldığınız bir tane tablet benzeri araç. Üzerine yazı yazıp kolayca silebiliyorsunuz böylece çocuğunuz hem gereksiz kağıt harcamıyor, evde kağıt silgi kiri dağınıklığı olmuyır hemde çevre duyarlılığı artarak daha fazla ağaç kesilmemesi sağlanıyor

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Güzel günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.