Çocuğa Yönelik İstismarı Önleme Komisyonu Kararları Neler ?

Son günlerde medyaya yansıyan çocuk tecavüzü veya tecavüz sonucu çocuk ölümleri, çocuk ölümleri haberleri Türkiye genelinde tepki ve infiale sebep olurken meclis tarafından oluşturulan komisyon kararları yavaş yavaş belli olmaya başladı…

 

Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu Kararları
Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu Kararları

Kanunlarda öncelik istismara uğrayan çocukları korumak

Bildiğimiz gibi alınan birçok karar ve koyulan kanun sonradan cezalandırma yani olay buluştuktan sonra cezalandırma ve Ceza’nın boyutu nedeniyle suçun işlenmesi ne engel olmayı amaçlar ken aynı zamanda Mağdur olan kişiyi ve çocuğu da korumaktadır. Fakat bazı zamanlarda çocuğun kamuoyuna ifşa olması ve toplumsal bazı olumsuz davranış biçimleri ile karşılaşması çocuk üzerinde farklı travmalarda yaratabilmek de ve durum daha da kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Bu durumun önüne geçebilmek için 6 bakandan oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan Yasal düzenlemelerin büyük kısmının tamamlandığı bilgisi verildi.

Uzlaşmaya varılan konular arasında çıkacak yeni kanunda herhangi bir indirime tabi tutulamayacak şekilde ömür boyu hapis ( müebbet hapis ) verilmesi gibi kanunlar çıkması öngörülüyor.

Komisyonda yapılan çalışmalar içerisinde kimyasal hadım düzenlemesi de yer alıyor…

 

Kimyasal hadım nedir?

Kimyasal hadım, dışarıdan herhangi bir müdahalede bulunmadan yani erkek yumurtalıkları dışarıdan müdahale edilerek alınmadan iğne yolu ile enjekte ediken veya hap alınarak uygulanan tıbbi bir kimyasal madde ile erkeklik hormonunun salgılamaya durdurması sağlanarak yapılan bir hadım etme şeklidir.

Bu şekilde erkeğin cinsel dürtüleri durdurularak herhangi bir şekilde bu konu doğrultusunda saldırganlaşması baskı lan maktadır. Kimyasal hadım yöntemi bazı ülkelerde pedofili olan erkeklere uygulanan bir ceza yöntemidir.

Çocuğa yönelik istismar konusunda karar almak için bir araya gelen komisyona başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ üzerinde çalışmakta oldukları yasal düzenlemede birkaç madde dışında ortak karara varıldığını belirterek “esas önemli olan konu mağdur durumda olan çocuğun ifşa edilmemesi konusu bu konuda çok sıkıntı yaşıyoruz yani en ağır cezayı verseniz bile Eğer durumdan Mağdur olan kişi ifşa olmuşsa hayatı Maho olabiliyor Bu konuyla ilgili hem bir takım düzenlemeler yapacağız Hem de toplumun payldaşlığını alacağız” şeklinde ifadelerde bulundu…

 

Umarız önleyici hekimlik mantalitesi ile konu ile ilgili eğitim alanında da girişimler yapılıp yakın gelecekte konu ile ilgili sorunların şimdiden harekete geçilir.

ÇOCUKLARINIZI KÖTÜ NİYETLİ İNSANLARDAN KORUMAK İÇİN ÖNERİLER YAZISINI MUTLAKA OKUYUN. OKUMAK İÇİN HEMEN TKLAYIN

Çocuk istismarını önleme komisyonu ile ilgili kararlar netleştir zaman sizlerle paylaşıyor olacağız

Mutlu günler diliyoruz …

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.