ÇOCUK İÇİN DOĞRU AYAKKABI HANGİSİ

Çocuk ayakkabısı alırken Dikkat

Çocuklarımıza ayakkabı alırken en az kendimiz kadar özen göstermemiz gerekmektedir Hatta çok daha fazla dikkat etmemiz gerekir. Bugün sizlerle çocuk ayakkabısı seçiminin önemi ve çocuk ayakkabısını nasıl seçmeliyiz konularında bilgiler vermek istiyoruz …

Reklam

 

Çocukların Ayakkabıları neden çok önemli ?

cocuk-ayakkabisi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-2

Öncelikle belirtelim,  çocuk ayakkabısı seçimi yaparken bizlerin kendimize seçtiklerimizden daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Çünkü hatalı ayakkabı seçimi çocuğun ayak formunu bozabileceği gibi , bacaklarda çarpılma omur ilik problemleri skolyoz gibi ciddi omur ilik eğrilmesi sorunları, yada bacaklarda eğrilmeler gibi sorunlara yol açabilmektedir.  Öyle ki hatalı tabanlı bir ayakkabı çocuğun yürürken kalıcı kemik oluşumu sorunları oluşumuna neden olabilir.

Gelişim ve büyüme sürecinde olan çocukların bu tarz sorunlar yaşaması ve durumun farkında olmayıp sağlıklı her çocuk gibi oyuna dalarak yaşamaları durumu görmemenize veya geç fark etmemize sebebiyet verebilir…

 

Çocuk ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gerekenler Nelerdir ?

cocuk-ayakkabisi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-3

Ayakkabı seçiminin çok önemli olmasının yanı sıra çocuğunuzun ayaklarının ergenlik dönemi bitimine kadar hatta ergenlik başlangıcına kadar çok hızlı biçimde büyüyeceğini ve çok ayakkabı almanız gerektiğini belirtmek istiyoruz.  1 çocuk için her mevsime göre 2 ayakkabı almak sağlıklı olandır bu şekilde baharlar, kış ve yaz için 2 şer taneden ortala 6 ayakkabı gereklidir. Bu ayakkabılar eskimeyecektir. Eğer kardeşi varsa kardeşine veya bir yakınıza verebileceğiniz kadar temiz kalacağına emin olabilirsiniz.

  • Abartmayın

Eğer çocuğunuzun ortopedi uzmanı tarafından belirlenmiş bir ortopedi sorunu yoksa yani taban çökmesi gibi yada kemik eğriliği gibi bir problem yoksa büyüme çağına ki çocuğunuza tam ortopedik bir özel ayakkabı almanıza gerek yok.

Bu hem çocuğun konforunu fazladan bozacaktır hem de çok maliyetli bir seçimdir.

Reklam

 

  • Her zaman Tam ayağına uygun Numarada ayakkabı seçin

Çocuğunuzun her sene ayakları hızla büyüyecek buna şahit olduğunuzda doğal olarak bir sonra ki sene de giysin diye azıcık daha büyüğünü alayım mı düşüncesi aklınızda oluşabilir. Fakat bu çocuğunuzun  ayak ortopedisi sağlığı için çok kötü bir seçenektir.

Çünkü sağlıksız bir tabanı olan ayakkabı ile büyük ayakkabı arasında sağlıksız olması konusunda hiç bir fark yoktur. Büyük ayakkabı içerisinde ki ayaklar ayağın olması gereken taban alanı üzerinde olmaması nedeni ile ayak şeklini , ayakkabıyı 1 sene daha giysin diye büyük alarak siz bozmuş olursunuz.

Ayrıca ayağından daha büyük numara ayakkabı giyen çocuk denge kurmakta sağlıklı hareket etmekte zorlanır. Daha fazla düşer ve sağa sola çarparak kendi sağlığına daha fazla zarar verecek durumlara yol açar. Ayakkabı sıkmamalı büyük olmamalı ve tam numara olmalı.

  • Sağlık  önemli 

Ayakkabı seçerken standart ortopedik bir ayakkabı almanız gerekmektedir. Bunun için güvenilir bir markanın standart ortopedik çocuk ayakkabısı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz…

 

  • 6-7 yaşına kadar kolay bağlanan ayakkabı 

Çocuklarınız belli bir yaşa gelene kadar onların kendileri de kolaylıkla giyip çıkartabileceği türde kapatılan ayakkabılar seçmeniz hem sizin hem de çocuğunuzun hem konforu hem sağlığı hem de psikolojisi açısından çok önemlidir.

6-7 yaşında çocuklar ayakkabı bağlamayı artık rahatlıkla öğrenebilirler. O yaşa kadar cırtlı , lastikli kolay çıkarılıp giyilen yada fermuarlı ayakkabılar seçmeye gayret edin. Zaten bu yaşa kadar olan çocuklar için ayakkabılar bağcıklı gibi görünenler de olsa ya lastikli yada cırtlıdır. Böylece hem açılan bağcığa takılıp düşmesini önlersiniz hem de sürekli oyunu bölerek hem kendikeyifini hem de sizin zamanınızı almadan rahatlıkla sosyalleşebilirsler.

  • Fiyat Önemli

Çocuğunuzun canınız olduğunu biliyoruz. Eminiz onun sağlığı için her şeyden feragat edersiniz fakat çocuğunuzun ayaklarının ne kadar hızlı büyüdüğüne inanamazsınız 1 yaz aldığınız yada bir kış aldığınız ayakkabının 1 sonra ki sene ayağına olmayacağını unutmayın. Dolayısı ile son moda en pahalı ayakkabıyı almanız eğer bir kardeşi yoksa size fazla ve gereksiz maliyet yaptırır. Ayrıca çocuğunuz eğer ergenlik dönemine gelmediyse emin olun ayağında ki ayakkabının modaya uymak değil oynadığı oyunla ilgileniyor olacak. Güvenilir bir markanın standart sağlıklı bir tabanı olan outlet ürünlerini rahatlıkla alabilirsiniz. Merak etmeyin aynen biz büyüklerin ayakkabılarında olduğu gibi amblemi 2 milim yana kaydırıp yeni modelleri yeni sezon yani en yüksek fiyattan satıyorlar 1 sene önce ki ayakkabıları bel kaymasına yol açmıyor …

 

  • 2. el Çocuk ayakkabısı alınır mı ? 

Eğer deneme şansınız varsa yani ayakkabının özellikle tabanının yıpranmış bozulmuş olup olmadığını test etme ve öyle alma şansınız varsa ve sağlıklıysa 2. el çocuk ayakkabısı almanın hiç bir sakıncası yoktur. Ayrıca tanıdığınız birinin çocuğu yada akrabanızın çocuğunun ona küçük gelen ayakkabısını giymek büyüklerimizin de eskiden çok yaygın biçimde yaptığı güzel bir paylaşımdır . Yeter ki ayakkabı iyi durumda tabanı ve altı deforme olmamış olsun…

  • Eski çocuk ayakkabılarını ne yapmalı ?

Çocuklarınızın ayakkabıları eğer iyi durumda ise  ama artık ayağına olmuyorsa ve eğer kendisinden küçük bir kardeşi varsa ( genelde kızlar erkek ayakkabılarını giyebilir ama erkek çocukların özel kız ayakkabılarını giymesi doğru değildir ) bekleyin zaten 1-2 ay anca giyilmiş ve eskimemiş ayakkabıyı bir yada bir kaç sene sonra kardeşi de 1-2 ay giyecektir. Eğer kardeşi yoksa önce aile yakınlarınıza yada arkadaşlarınızın çocuklarına verebilirsiniz.

Eğer paraya ihtiyacınız varsa 2. el çocuk ve bebek eşyası satışı ve paylaşımı yapabileceğiniz internet siteleri mevcut . Orada bu ayakkabıları satarak bu seneki çocuk ayakkabısı bütçenize katkıda sağlayarak daha az harcama yapabilirsiniz.

Ama ayakkabın eskimedi ise ve satmayacaksanız sakın atmayın, ” Yakınımızda , Ülkemizin ve dünyanın 1 yerinde mutlaka 1 çift ayakkabıya muhtaç bir çocuk vardır. Üşenmeyin onu bulun ihtiyacını karşılayın ve onu mutlu edin” …

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için …

Çocuklarınız ile birlikte Güzel ve sağlıklı günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.