Çocuğunuzu Okul Stresinden  nasıl çıkartırsınız ?

Bugün Korona Virüs Pandemisi nedeni ile kısıtlı biçimde , okul öncesi eğitim 1. sınıflar,8 ve 12. sınıfların yüz yüze eğitim yapacağı şekilde  okulların bir çoğu açıldı. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen okula yeni başlayan bir çocuğunuz var ya da okula başlamış bir çocuğunuz var ve okul stresi çocuğunuz sarmış durumda. Bu stres doğal olarak sizi de sarmış olmalı. Bugün kadın sitesi Anne bebek ve çocuk bölümünde Çocukların okul stresi  ile ilgili yazımıza yer veriyoruz…

 

Okul Stresinin Nedenleri Nelerdir ?

ebeveyn-stresi

 

Çocukların okula başladıklarında yada başlamadan önce yaşadıkları stresin hem kendileri hem de anne babaklarının tutumları ile bağlantılı nedenleri vardır. Günümüzün şartları nedeni ile öncelikle biz ardından da çocuklarımız Virüs tehlikesi ile stres altındayız bunun yanı sıra aşağıda okula yeni başlayan çocukların doğal olarak yaşayabilecekleri stres kaynakları mevcut.

 • Ebeveynlerin (Anne,Baba) çocuklarının gelecekleri konusunda çok fazla kaygılanması,
 • Ebevenylerin, Çocuklarının başarabilecekleri konusunda endişe duyması,
 • Anne, babanın çocuğunun gelecekte saygın bir kişi olması arzusu,
 • Okulda çocuğunun yanında olamamaktan dolayı çocuğun kendisini kötü  hissedeceği kaygısı,
 • Okulda çocuğuna kötü davranılma ihtimalinin yarattığı kaygı duygusu.

Yukarıda gördüğünüz gibi bahsettiğimiz okul stresi nedenleri arasında çocukların duyguları ile ilgili hiç bir şey yazmadık. Çünkü çocukların yaşadıkları okul kaygısı tamamı ile aile büyükleri tarafından duyulan kaygıların birer yansımasıdır.

Aile içerisinde anne ve babanın çocuklarının gelecekleri hakkında kaygılanıyorsa, başarabileceği konusunda endişeleri varsa, saygın bir kişi olma konusunda korkular taşıyorsa, yalnız kalmasından korkuyorsa, kötü davranışa maruz kalabilme ihtimalini düşünüyorsa tüm bu kaygıları çocuğa da farkında olarak belirgin yada gizli olarak hissettirmektedir.

 

Okul stresinden nasıl kurtulabiliriz ?

mutlu-aile

Okul stresinden kurtulabilmek için yapılması gereken bir kaç basit öneriyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Özellikle sizin kendinizi rahatlatmanıza yönelik olan bu tavsiyeleri uygulayabilmeniz aynı zamanda çocuk yada çocuklarınıza da aynen kaygılarınız gibi yansıyarak olumlu etkisini hemen gösterecektir.

 1. Çocuğunuzun şu anda okula yeni başlıyor veya yeniden okula gidiyor olması çok büyük ve sadece sizin yaşadığınız bir SORUN değilLütfen dikkatli okuyun bu bir sorun değil. Bu her okul çağında çocuk ve ebeveynin yaşadığı gayet doğal bir şey.
 2. Çocuğunuz gelecekte sizlerin yaşadıklarına benzer ve çok daha farklı maddi manevi sorunlar yaşayabilirler bu gayet doğal bir şey. Hayat denilen şey böyledir. Ayrıca unutmayın ki çok güzel bir söz vardır “KORKTUĞUNUZUN BAŞINIZA GELMESİ“. Bu durumu genelde ebeveyn olarak bizler çocuğumuzu kötülüklerden gereğinden fazla koruyarak çocuğumuzun hiç bilmediği ve hazırlıksız olduğu bu durumlar karşılaştığında olumsuz şekilde yaşamasına sebebiyet verir. tabi ki onu korumak ve kollamak arzunuz var ve bu çok normal. İnsanın çok güçlü bir varlık olduğuna ve çok büyük olumsuzluklar başa çıkabildiğini unutmayın. Gelecekte ne olursa olsun çocuğunuz da eğer siz buna inanır ve buna göre hareket şekli belirleyebilirseniz aynen az önce yazdığımız söz gibi ” OLUMLU DÜŞÜNCELERİNİZ DE OLUMLU SONUÇLARA ULAŞIR
 3. Saygın bir kişi olmak sizin hedefiniz ve genelde kişiler kendi hedeflerini çocuklarına aşılayarak tatmin duygusunu yaşarlar. Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın saygın bir kişi olabilir. İlla mühendis, doktor, Avukat olmasına gerek yok. Dünyanın en iyi tahta oymacısı, sporcusu, yada en iyi Curling oyuncusu olarak da saygın bir kişi olabilir. Kimbilir belki oturduğu yerden sadece 1 cümle söyleyerek dünyayı değiştirebilir.  Saygın kişi olarak düşündüğünüz kalıpların çocuğunuzun ufku için çok dar olabileceği ihtimalini unutmayın.
 4. Çocuğunuzun yanında olamama endişesi aslında sizin çocuğunuzdan uzak kalma korkusu ile ilişkili. Evet çocuğunuzun sizin koruyup gözetiminize ihtiyacı olabilir. Fakat hayata yavaş yavaş sizin olmadığınız alanlara alışarak katılması hem onun hayatı ve bir birey olması için çok önemli. Hem de sizin bir hayatınız olduğunu hatırlamanız doğrultusunda çok önemli. Çocuğunuz çok değil bundan en fazla 15 yıl sonra hayatın gerçekleri ile tek başına kalacak. Bunlara erken yaşlarda ısınması gelecekte onun için çok daha kolay bir hayat sağlamasını sağlayacaktır.
 5. Okulda çocuğunuza kötü davranılması ihtimali tabi ki var. Ama bunu bir paronaya haline getirmeniz sizde farklı bir sorunun göstergesidir. Okulun ilk günlerinde çocuğunuza refakat ederek ve çocuğunuzun size her şeyi korkmadan çekinmeden doğru şekilde anlatmasını sağlayabilmeniz bu kaygınızı en aza indirmeniz konusunda yapmanız gereken tek şeydir. Kimse çocuğunun kötü muameleye maruz kalmasını istemez ama çocuğunuza önce kendisini koruması konusunda gerekli bilgileri verir ardından da loruyamadığı noktada yapılması gerekenleri paronayalarınızdan arınarak anlatabilirseniz o çocuk hem sizi üzmemek için saklamak yönüne gitmez hemde olası kötü şeyleri rahatça öğrenmenizde yardımcı olur…

 

cocuk-okula-gitmek-ister

 • ÇOCUĞUNUZA OKULDA ÖĞRENECEĞİ ŞEYLERİN ÇOK EĞLENCELİ OLACAĞINI VE ÖĞRENMENİN MUHTEŞEM BİR ŞEY OLDUĞUNU İNANARAK YANSITMAYI BAŞARIRSANIZ SİZİN HAYL ETTİĞİNİZDEN ÇOK DAHA BÜYÜK BİR KİŞİ OLDUĞUNUZ SİZE ZATEN GÖSTERECEKTİR.

 

Çocuklarınıza güvenin ve onlara inanın unutmayın onlar aynen daha önce mucize denilen şeyleri gerçekleştiren, büyük değişimleri yapan insanlar kadar yüksek potansiyele sahipler. Onların önlerinde sizlerden ve onların içerisinde yaşattığınız kaygılardan daha büyük bir engelleri yok.

Evde okul eğitimi alan uzaktan eğitim alan çocukLar için tavsiyeler yazımızı mutlaka OKUYUN

ve

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.