Çocuklar neden yemek yemez

Birçok ebeveynin ortak problemlerinden biri çocukların yemek yememe sorunu dur.

Çocukların yemek yememe sorunu Genel bir problem olmakla birlikte kimi zaman bu problem çocuktan değil ebeveynlerden kaynaklanmaktadır.

Özellikle annelerin bebeklik zamanlarından başlayarak okul zamanları da devam eden bu Çocuğum yemek yemiyor kaygıları Çok yaygın biçimde rastlanan bir durumdur…

 

Çocuğunuza iyi bakabiliyor musunuz ?

cocugum-neden-yemek-yemiyor-2

Çocuğum az mı yedi ? doydu mu ? acaba sağlıklı mı ? yeteri kadar yedi mi? veya çok mu yedi acaba ? gibi sorular genelde çocuğunuzla iyi bakamama kaygısı nedeniyle sorulan çok yaygın sorulardır.

Özellikle annelik duygusunu bilen Biz kadınların bu gücü ile birlikte kaygılarının dolması çok normaldir emzirme ile birlikte başlayan çocuğu besleme duygusu emzirme az almaya başladığında ve bittiğinde çocuğumun beslenemiyor olduğu duygusu iyice baş gösterir.Bu durum neticesinde çocuğun doyup doymadığı yeteri kadar yemek yiyip yemediğini gerekli besinleri alıp almadığı kaygıları iyi bir anne olma kaygısı ile yükselerek devam eder.

Bunun nedeni Biz kadınların Anne olduktan sonra iyi bir anne olmalarını çocuğunu iyi besleye bilme ile ilişkilendiriyor olmamızdır.Bu ilişkilendirmenin doğal sonucu da yemek yeme problemi yaşayan çocuk Kabusları görmektir…

 

Çocukla Yemek konusunda neden çatışıyoruz

cocugum-neden-yemek-yemiyor-3

Eğer yemek yeme konusunda çocuğunuzla çatışmalar yaşıyorsanız ve bu durum sizde kaygı yaratıyorsa bu sadece çocuktan kaynaklanmıyor olabilir.

Yemek konusunda çocuklarla çatışmanın nedenleri

 • Israrcı tutumlar: Eğer çocuğunuzla Yemek konusunda çalışıyorsunuz ilk olarak kendinize şunu sormalısınız çok mu müdahaleci kontrolcü veya ısrarcı davranıyorsunuz kızım çocuğa öfkeleniyor musunuz kaygılı mısınız yüksek sesle konuşuyor veyahutta bağırıyor musunuz ve hep sizin istediğiniz zaman sizin istediğiniz gibi istediğinizi istediğiniz kadar yemesini mi istiyorsunuz ya da Tam aksine hiç kontrol etmiyorsunuz çok mu duyarsız davranıyorsunuz…

Sizin yeme alışkanlığımız nasıl: sizin yemek yeme düzeniniz alışkanlığınız ve zevkleriniz nasıl. Düzenli sağlıklı ve tutarlı mı ?

 • Çocuğunuz nasıl bir çocuk :Ardından da çocuğunuzun davranış biçimi ve karakteri ile ilgili şu soruları kendinize sorun; Çocuğunuz kavgacı Öfkeli inatçı kendisine zarar veren kaygıları ve fazla korkuları takıntılı olan bir çocuk mu, içe kapanık mı Yoksa dışarı dönük bir çocuk mu sosyalleşmek de veya sizinle iletişim kurmakta Zorlanıyor mu çok hareketli bir çocuk mu başkalarının kontrolünde veyahutta yanındayken yeme problemi yaşıyor mu ? Çocuğunuz sizinle birlikte mi uyuyor?

 

“Çocuklarda gözlemlenen yemek yeme sorunu genellikle yalnızca yemek ile ilgili problem değildir.”

Anne ve babaların çocuklara karşı sergiledikleri ve kendi yaşamlarında sergiledikleri bazı yanlış ve tutarsız davranışlar çocuğunuzun yaşadığı yemek yeme gibi diğer duygusal problemlerin tetikleyicisi olabilir.

 • Çocuğunuz belki Az yiyerek size tahmin edilmeyen kendisini güvende hissetmediği bir duyguyu göstermeye çalışıyor olabilir.
 • Çocuğunuz yemek yemek konusunda sorunlar yaratarak az yemek yiyerek belki size bir duygusunu ifade etmeye çalışıyor siz onu cezalandırdı kça veya ona karşı baskı uyguladık ça Sizin ona verdiğiniz yemeği reddederek sizi cezalandırıyor olabilir.
 • Aynı zamanda hissettiği bir ilgisizlik veya yeteri kadar sevilmeme duygusunu sizin onunla yemek yeme konusunda kurduğunuz bozuk iletişimi ilgi olarak algılayarak bu duygusunu tatmin etneye çalılıyor olabilir.
 • Ayrıca çok fazla görünmese de çocuğunuz çok fazla yiyor olabilir bu da duygusal bir doyumsuzluk yaşıyor olduğunun göstergesi olabilir…

Çocuklarda görülen en yaygın yemek problemleri

cocugum-neden-yemek-yemiyor-5
 1. Yemeği reddetme ve iştahsızlık: yemeğin keyif alınarak ve istekle yenmesi durumu iştah olarak nitelendirilir. Iştah çocuğun duygusal durumu ile çok yakından alakalıdır. Yorgunluk hastalık Beklenmeyen ev veya okul ya da öğretmen değişiklikleri ölümler ve ayrılıklar gibi birçok durum çocuğun iştahını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra ebeveynlerin yaşadığı birçok zorlukta olduğu gibi çocukların iştahları arasında karakterlerinde olduğu gibi farklılıklar olabilir. Dolayısıyla çocuğunuzun iştahını diğer çocuklarla karşılaştırmak onun az yemek yediği düşüncesi ile kaygılarınıza neden oluyor olabilir. Eğer çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi olması gereken gibi yani yaş düzeyinde ise bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Çocuğum iştahsız veya az yiyorsa bünyesi ihtiyaçlarını bu az yeme ile de karşılayabiliyor demektir.
 2. Seçici yemek alışkanlığı: yemek seçme sorunu yani çocukların çok fazla yemek ayırt ediyor ve birçok şeyi yemek istemiyor olma durumları çocukların anne babalarına nasıl örnek oldukları ve anne babaların çocuklarından beklentilerinin ne olduğu ile çok ilişkilidir. Çocuğunuzun tadına baktı Her yemeği veya her besini beğenmesini beklemeniz sizden aynı şeyin eklenmesinin anormal olduğu gibi olmaması gereken bir durumdur başka bir deyişle bir hayaldir. Temel olarak çocuğun birçok farklı lezzeti atmasını sağlamak hedeflenmektedir. Aynen biz yetişkinlerde çocukluk zamanından gençlik zamanında beğendiğimiz şeyleri İlerleyen zamanlarda beğenmediğimiz veya Tam aksine çocukluk veya Gençlik zamanlarında beğenmediğimiz şeyleri yetişkinlik dönemlerinde beğenmemiş gibi çocukların da damak zevkleri zaman içerisinde değişebilmektedir…

 

Çocuklarla savaşmadan yemek yedire bilme tavsiyeleri
 1. Öncelikle şu kaygıdan kurtulmanız gerekiyor Çocuğunuz açlıktan Ölmeyecek. Eğer çocuğunuzun fiziksel bir problemi veyahut da zihinsel bir sorun yoksa Merak etmeyin Eninde sonunda mutlaka acı kacak ve yemek yemek isteyecektir.
 2. Çocuğunuza yemek yemeyi bir eziyet haline dönüştürecek baskılar uygulamaktan vazgeçin. Unutmayın hem zihinsel hem de Bedensel olarak yiyecekler ancak huzurlu ve eğlenceli olursa besleyici olacaktır
 3. Yemek yeme konusunda kendi alışkanlıklarınızı ve davranış biçimlerini de mutlaka gözden geçirin. Çocukların bizim söylediklerimizden çok yaptıklarımızı örnek aldıklarını ve taklit ettiklerini unutmayın.
 4. Çok zor gibi gelebilir fakat tutumunuzu değiştirerek çocuğunuzun yiyip yemeyeceği ne karar vermesine ve ne kadar yiyeceğini kendisinin karar vermesine izin verin. Bu durum ona seçim şansı sunduğunuz duygusunu vererek kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.
 5. Çocuğunuzun önüne her şartta mutlaka sağlıklı ve besleyici yemekler koyun. Böylece koyduğunuz Bu yiyecekler arasında Seçim yapma şansı olacak ve dışındaki sağlıksız Gıdalara yönelme ihtimali ortadan kalkacaktır. Fakat bu yemeklerin hangisi lerini yemek istediği konusunda yukarıda belirttiğimiz gibi onları Özgür bırakmanız ve ne kadar yiyeceklerine karışmamAnız gerekmektedir. Bırakın önüne koyulan sağlıklı yemeklerin hangisini yiyeceğine ve ne kadar yiyeceğine kendisi karar versin.
 6. Tek başına yemek yemek zevkli değildir. Mümkün olduğunca ailecek yemek yiyin.
 7. Yemek yapma konusunda kendisinden yardım isteyin ve ona basit görevler verin pişirirken yanınızda olmasına izin verin ve yemeği ikram etmesine izin verin
 8. Sofrayı hazırlamak konusunda çocuğunuza mutlaka sorumluluklar verin Size yardımcı olmasını isteyin. Sofra kurarken olabildiğince eğlenceli olun.
 9. Kendi servisini kendisinin yapmasına izin verin ve kendisinin toplaması konusunda onu teşvik edin Tabi bunu yaparken tüm aile fertlerinin de aynısını yapmasına dikkat edin.
 10. Yemek masasında çocuğunuzun dikkatini dağıtabilecek televizyon oyuncak kitap gibi şeyler olmamasına Özen gösterin ve bunu bir kural haline getirin.
 11. Birlikte haftalık bir yemek menüsü hazırlayın. Tabii ki bunlar hazırlarken sizin seçeceğiniz sağlıklı gıdalar arasından seçim yapılıyor olmasına dikkat edin.
 12. Yemeğini yeteri kadar ve keyifle yiyorsa ne kadar sürede yediğinin bir önemi yoktur. Makul bir zaman içerisinde bırakın istediğin süratle yemeğini yesin.
 13. Yeni tadacak yemekler konusunda baskıcı olmayın. Yeni takacağı yemeği komik isimler verebilir ve az miktarda sunabilirsiniz. Kesinlikle yeni tadıcı bir şeyi çok fazla şekilde yemesi konusunda baskıcı olmamanız çok önemlidir. zaman içerisinde sevmediği bir şeyi daha fazla yemeği kendisi isteyebilir Damak Tadı değişebilir.
 14. Çocuğunuzun dağınık yemek yemesine etrafı kirletiyor olmasına müdahale etmeyin Eğer çok fazla sıkıntı yaratıyorsa önleminizi alın kolay yıkanabilir bir örtü serin veya çocuğunuza masa ile bütünleşen bilecek şekilde düzenlediğiniz 1 önlük takıp kirlenirse sorun olmayacak kıyafetler giydirebilirsiniz.
 15. Kesinlikle Yemek masasında yemek yememesi ile ilgili suçlayıcı konuşmalar Yapmayın bu davranış onu yemekten soğutacak tır. Eğer bir uyarı yapmak istiyorsanız sevecen şakacı sempatik bir tavırla yapmaya Özen gösterin.
 16. Kesinlikle sofrada hoşlanmadığınız yanlarını yaptığı ufak tefek yaramazlıkları eleştirmeyin. böyle bir davranış size yapılırsa yemeğin nasıl boğazınıza dizildiğini unutmayın aynı şeyi Onun da hissedeceğini hatırlayın.
 17. Yemekle ilgili saat düzenini mutlaka ayarlayın yani yemeği saatinde ve öğününde verin oyun dışı çocuk beslemekten vazgeçin. Yemeğini yemediği zaman bir sonraki güne kadar herhangi bir şey yemeyecek konusunda kesin bir fikre sahip olmasını sağlamanız gerekir. Aradı ona yemek veriyor olmanız veya yemek harici şeylerle biliyor olmanız onun önünü atlaması halinde aç kalmayacağı duygusuna sürükler.
 18. Kesinlikle yemekleri çocuğun ağzına sokuşturma ya onu Yemek konusunda baskı altına almaya çalışmayın. Davranış biçiminin onun bedenine isteğin dışında bir şeyler sokma eylemi olduğunu asla unutmayın…
 19. Onu seven ona ilgi gösteren diğer büyüklerin sizin çizdiğiniz sınırlar dışarısına çıkmasına asla izin vermeyin. Çocukların Bu fırsatları değerlendirme konusunda doğal bir refleks göstereceğini unutmayın.
 20. Çocuğunuzun beslenmesi konusunda iyi şeyleri alırsa onları kötü şeylerle ödüllendirme doğrultusunda davranışlar kesinlikle yapmayın. Çocuğunuzu yemeğini yerse ödüllendirmeyin. Doğru bir şeyi yapabilmek için her zaman doğru yolda ilerlemeyi çocuğunuza karşı adet haline getirin. Yemek yemenin temel bir ihtiyaç olduğunu ve bu konuda ödüllendirme söz konusu olmadığını asla unutmayın.

Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlıklarının Sizin ona karşı olan tutum şefkati ve Sevginiz ile ilişkili olduğunu asla unutmayın.

Eğer siz bu tutumları Ser gelmenize rağmen Çocuğunuz yemek yeme ile ilgili halen bir problem yaşıyorsa bu konuda sağlığı ile ilgili bir problem olma olasılığı nedeni ile Çocuk doktoruna veyahut da bir pedagoga başvurmanız gerekebilir.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen BURAYI TIKLAYIP ZİYARET EDİN

Çocuğunuzla birlikte sağlıklı ve mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.