Çocuğunuza ismini verirken dikkat etmelisiniz

İçimizde çocuk sahibi olacak olanlar varsa ki Muhtemelen bu yazıyı okuyorsanız öyledir, çok dikkatli ve özenli olmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor…

 

Çocuğa nasıl isim verilir

cocuga-isim-verirken-dikkat-edin-2

Cinsiyetinin  belli olduğu ilk andan itibaren başlayan çocuğa ne isim vereceğiz endişesi çok doğaldır. Bir çok kaynak araştırır ve isimler düşünürüz bu süreçte. Sonunda karar verir ve o tatlı küçük insana bir isim bulur ve ömrünün sonuna kadar kullanacağı o ilk kelimeyi taktim ederiz.

Bizlerden bir 2 nesil öncesine kadar çocukları isimleri nesillerden nesillere ismin taşınmasını hedefleyerek genellikle büyükanne büyük-baba dede ve anneanne isimleri aktarılarak veriliyordu. Kimi zaman bir sanatçının veyahutta çok sevilen bir siyaset adamının ya da futbolcunun ismi de karşımıza bir çocuk ismi olarak çıkıyor du. 1970’lerden sonra Doğan birçok çocuğun “Bülent” ismine sahip olması ya siyasetçi Bülent Ecevit ya da şarkıcı “Bülent Ersoy‘dan esinlenmiş bir durumdu, aynı şekilde yine 1970’li senelerden sonra Doğan “Neşe” isimli çocukların birçoğu Neşe Karaböcek 80’lerden sonra Doğan Neşe isimli çocukların birçoğu da Türkiye güzelleri bizden biri olan Neşe Erberk‘in isminden esinlenerek verilmişti.

Bu durum zaman içerisinde insanların artık bu isimleri aktarmama refleksleri ve kendi çocuklarına hitap etmekten hoşlanacak ları isimleri seçmelerine çoğunlukla da çocuğun karakterinin olmasını Arzu ettikleri anlamlarda isimleri çocuklarına vermeleri ile devam etti. Kimi zaman da annenin ve babanın hamilelik sürecinde ki duygu durumları verildi çocuklara.

Özellikle teknolojik olanakların artması ile beraber televizyonlardan radyolardan okunan kitaplardan çeşitli karakterlerden duyduğumuz farklı isimleri verme modası Günümüzde en popüler çocuk ismi bulma yöntemlerinden biri. Bu yöntem özellikle elevizyonun varlığı ile birlikte İlerleyen dönemlerde 5 yaşına gelen Çocuğunuz parkta oynarken kendisine seslendiğimizde birçok çocuğun da size kafasını çevirmesi sonucu gibi yaygın bir probleme yol açıyor. Buna en yakın örneklerden biri Bugün 5 ila 10 yaş arasındaki erkek çocukların bir çoğunda Kuzey ismine rastlayabilirsiniz. Bunun nedeni televizyonlarda oynayan ve başrol oyuncusu olarak Kuzey ismindeki karakteri oynayan Kıvanç Tatlıtuğ dizisi…

 

Çocuğunuza Adını koyarken iyi düşünün

Fakat verilen isim O an için bizleri çok mutlu edip onu söylemekten ve çocuğumuzu o şekilde çağırmaktan ilk başlarda gurur Duysak da aslında çocuğumuzun ismi ile karakterinin temel taşlarından birini oluşturduğumuzu farkına varmamız gerekliliğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İsmimiz hepimizin en fazla duyduğu ve algımızın en açık olduğu kelimelerdir. Ve bu kelimenin gerek anlamı gerekse ses biliminde tınısı karakter yapımız Üzerinde büyük etki taşır. Davranış biçimleri mizin çocuğumuzun sert ılımlı uyumlu itaatkar Nazlı Cilveli agresif ya da sakin bir yapıya sahip olması üzerindeki etkisi kadar isminin de etkisi çok fazladır. Özellikle duyduklarını merak ile anlamlarına kavuşturmaya başladıkları 2 yaş üzeri dönemde çocuklar isimlerinin anlamlarını öğrendikleri andan itibaren her duyduklarında alt benliklerinde ismin anlamı ile özdeşleşen diğer özellik bütünlük lerinin farklı kollarını üzerlerinde toplamaya başlarlar. Az önce verdiğimiz en son örneği ele alalım. Ismi kuzey olan bir çocuk adının anlamını öğrenmek istediğinde ona en belirleyici yön olduğu aynı zamanda onun adının verildiği bir yıldız olduğu Pusulada daima kuzeye göre diğer yönlerin belirlendiği gibi bilgiler veririz. Çocuğunuz bu bilgileri eşliğinde kendisinin yön verici olduğu mesajını almıştır. Artık Aynen bir pusula özgürlüğü ile yaptığı her işte yön verici özelliğinin öne çıkabileceği konular konusunda daha dikkatli başka bir değişle algıda seçici hale gelmiştir.

İsmin diğer isimleri tesadüfi olarak aynı olması genellikle ilginç bir sorunu ortaya çıkartır Bu da hitap edilirken bana mı sesleniyor kaygısı veya zaten bana seslenmiyor dur kaygısı ile iletişim sakatlığı doğurması. Dolayısıyla çocuğunuza İsim verirken lütfen dönem isimleri konusunda çok dikkatli olun. Gaza gelip de çok beğendiğiniz bir dizideki karakterin ismini çocuğumuza vermeniz az önce de verdiğimiz örnekteki gibi kendisine seslenildiğinde etrafında çok fazla adasının olması nedeniyle Bunu o kadar önemsememesi ve kendisine anlatılana değer vermemesi gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Ayrıca çocuğunuzla birleşik iki isim vermeniz belki Hem farklı olmasını sağlamak düşüncesi hem de hoşlandığınız iki isim de birden kendisine hitap etmeniz konusunda sizin gönlünüzü rahatlatabilir fakat anlam olarak iki ismin bir arada olması anlamsızlığa bitiyor ya da çelişki yaratıyorsa bu çocuğunuzun da karmaşık bir karaktere sahip olmasına neden olabilir…

 

Çocuğa nasıl isim vermeli

cocuga-isim-verirken-dikkat-edin-3

Öncelikle lütfen unutmayın çocuğunuza vereceğiniz isim ona vereceğiniz en büyük Fakat gizli mirasınız olacak. Ve bu mirasla her gün defalarca kere yüz yüze gelecek.

Size kesinlikle çocuğumuza şu ismi verin bu ismi benim gibi önerilerde bulunmayacağız. nihayetinde Bu sizin çocuğunuza vereceğiniz ve onun ömrü boyunca taşıyacağı en değerli şeyi olacak Dolayısıyla bu konuda bizim değil Sizin kararınız önem taşıyor.

 • Çocuğunuza isim verirken lütfen isim anlamının olumlu olmasına gayret edin. Olumsuzluklar hayatın gerçekliği içerisinde olsa da olumlu durumlar hayatın olumsuzlukları ile mücadele etmek için gereklidir. Lütfen çocuğunuza “Fani” yani ölümlü gibi bir isim koymayın. yabancı dilde “Funny” yani eğlenceli den dilimize yakın görüldüğü gibi evrilmiş olsa da yazılışı “Fany” olsa da fani ile eş seslidir ve sürekli çocuğunuza ölümlü denecektir.
 • Karmaşık isimlerden kaçının. Karmaşık ve zor söylenen isimler kullanmanız çocuğunuzun sürekli olarak adının doğru telaffuz edilememesi sonucunda düzeltme ihtiyacı doğuracak bir duruma yol açar. Bu da çocuğunuzun ismini sevmemesine veya gereğinden fazla özel hissederek sürekli adının etrafında bir dünya kurmasına neden olur.
 • Kolay anlaşılır bir isim vermeye çalışın. Çocuğunuzun anlamı karmaşaya yol açmayan genel bir sıfat Fiil Eylem veya özel isim olursa bu çocuğunuza karakteri ona oluştururken seçim şansı sunarken aynı zamanda Düşünsel yapısını geliştirmesi konusunda ona destek olacaktır.
 • İkili isimlere dikkat. Çocuğunuza ikili bir isim veriyorsanız Lütfen dikkat edin. Günümüzde isimlerin arkasına Can ve Su ekleme modası çok yaygın genellikle insanlar her iki ismi birden kullanmak arasında olduğu için bu eğilime gidiyorlar fakat sonuçlarını pek de önemsemiyorlar. “Demircan, Bengisu, Badegül”, gibi isimler verecekseniz bu isimleri birleştirmekten ziyade ayrı ayrı verin yani Demir Can, Bade Gül, Bengi Su gibi. Bu hem çocuğunuzun ilerleyen yaşlarda isimlerinden hangisinin kullanacağı konusunda karakter gelişimi sonucunda karar verme seçeneğini kendisine sunacak hem de ilerleyen yaşlarda Adaşlarından ayrılmasına yardımcı olacak seçim şansı olacaktır.
 • Özellikle kız çocuklarında çok uzun isimler vermekten kaçınmanız öneriyoruz. Özellikle birbirine eklenmiş ikili isimlerden oluşan d koymanız İlerleyen dönemlerde büyük bir kaosa yol açbilir. Bunun nedeni kız çocuklarının kızlık soyadını taşıma arzusu ile evlendikten sonra isimlerinin çok uzun olması sonucuna ulaşması nedeniyle. Buna örnek olarak Bengisu İsmihan Adıgüzel adı ve soyadını taşıyan bir çocuğun İsfendiyaroğlu soyadı taşıyan bir adamla evlendiğini hayal edin sonuca bakalım : Bengisu İsmihan Adıgüzel İsfendiyaroğlu ! Şimdi böyle bir ismim de Arkadaşınız olduğunu ve kendisini düğün davetiyesi Hazırladığınız ı hayal edin veya iş yaşamında elinize bir kart geldiğini ve üzerinde bu ismin yazdığını düşünün. Karar sizin….

 

 • Anlamı Tek kelime ile ifade edilebilen karakteristik yapılardaki özel isimleri seçmeniz hem Çocuğunuz hem sizin hem de çevresinde olan ve olacak olan tüm insanlar için çok daha kolay ve akılda kalır olacaktır. Ör. Güçlü, Kudret, Fazilet,
 • Anlamı çok güçlü fakat kolayca anlamından Kopabilen insan ürünü materyallerin adlarını koyarken daha dikkatli olun. Buna örnek olarak çocuğunuzun güçlü olmasını istiyorsanız ona Demir ismini verebilirsiniz fakat Demir sağlamdır ama bükülebilir. Bunun yerine kırılabilen bir metal ismine sahiptir. Belki komik gelecek ama bu durum çocuğunuzun karakteri üzerinde etkilidir.
 • Değişik olması için saçmalamayın. Yine yukarıda verdiğimiz örneklerden yola çıkarak çocuğunuzun ismi sadece Değişik olsun diye lütfen saçmalamayın. Çocuğunuza , Pırlanta, Yakut, Titanyum gibi isimler lütfen vermeyin. Bu durum İlerleyen zamanlarda çocuğunuzun dalga konusu olmasına neden olabilir ve karakterinde büyük yaralar açabilir.
 • Unisex yani her iki cinsiyet için de kullanılabilen isimlere dikkat edin. Deniz, Derya gibi yaygın biçimde hem erkek hem kız ismi olarak yaygın biçimde kullanılan isimler de çok fazla problem yok fakat Başak gibi çok yaygın biçimde kız ismi olarak kullanılan bir ismi erkek çocuğunuza, Yaşar Ayhan Hikmet Servet gibi çok yaygın biçimde kullanılan erkek isimlerini de kız çocuğumuza vermekten kaçınmanızı öneriyoruz.
 • özellikle kız çocuklarınıza erkek isimlerinden dönüştürülen adları vermekten kaçının. Buna örnek olarak Kadriye Kadri isminden ya da Kadir isminden dönüştürülmüştür , Fikriye Fikri isminden dönüştürülmüştür aynı şekilde Hayri isminden Hayriye ismi. Bu isimler genellikle isim bulmakta zorlanan atalarımız döneminde Erkek isimlerini yumuşatmak amacıyla sonuna ye kelimesi eklenerek yaratıcılıktan uzak biçimde düşünülerek verilmiştir.
 • Kimi zamanda yaşadığımız yoğun Duygu durumu ile çocuklarımıza isimlerini veririz. Buna örnek olarak, Duygu, Umut Ümit, ya da artık çocuk yapmayı düşünmediğimiz için Soner ya Sonay. Bizim hamilelik döneminde içinde bulunduğumuz duygu durumu veya karar ya da düşüncemiz doğrultusunda çocuğumuza koyduğumuz ismi o ömrünün sonuna kadar taşıyacak ve karakterini büyük ölçüde bu ismin etrafına örecek.

Çocuğunuza isim verirken ona çok büyük bir miras bıraktığınızı unutmayın. çocuğunuzun olmasını istediğiniz kişiliği konusunda ettiğiniz ilk tohum olan ismini iyice araştırarak ona verin. Önce bir isim  listesi yapın ve çocuğunuza vereceğiniz ismi yukarıda size belirttiğimiz başlıklara göre değerlendirerek ona ismini sunun.

Yukarıda da sık sık belirttiğimiz gibi bizim sizlere sunduğumuz olumlu ve olumsuz örnekler sadece tavsiyeden ibarettir. hangi ismi vereceğinizi Lütfen iyi düşünerek karar verin.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.