Kozmetik alerjisi nedenleri ve çözümleri

CİLTTE KOZMETİK ÜRÜN ALERJİSİ

Çoğumuzun güzelleşmek için kullandığımız cilt kozmetik ürünlerinden dolayı sıkça yaşamakta olduğumuz problemlerden biri kozmetik alerjisidir. Kozmetik ürünlerinin yediğimiz gıdalar veya kullandığımız ilaçlar ile birlikte alerji gibi gibi yan etkileri olabiliyor, bu sebepten daha dikkatli olmamız gerekiyor. Kadın sitesi Sağlık ve güzellik tavsiyeleri bölümünde bugün ” kozmetik alerjisi” konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

KOZMETİK ALERJİSİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

KOZMETİK ALERJİSİ
ciltte-kozmetik-urunl-alerjisi

Cildimize uyguladığımız kozmetik ürünleri, kaşıntıya yol açıyor,  pullanmış kırmızı lekeler oluşturuyorsa. “ALERJİK KONTOKT EGZAMASI”  adı verilen bir hastalığa sahip olabiliriz. bu rahatsızlığa  yaklaşık her 10 kişiden birini etkiliyor. Bu tip alerjiler genelde biz kadınlarda olmakla beraber %10 oranında gözlenmektedir.

Bunun sebebi de genellikle günlük hayatımızda alerjiyi tetikleyen maddelerle daha çok temas halinde olmamız. Kozmetik ürünleri kullandığımız kolye küpe gibi bijuteri malzemeleri, temizlik malzemeleri ve hayatımızda ki diğer kimyasallar bu konudaki faillerin başında gelmekte.

Kozmetik alerjilerinin %30 oranı tırnak cilalarından kaynaklanıyor. Ancak alerjik etkiler bazen yalnızca parmaklarda değil yanak, çene ve boyun kısmında ortaya çıkabilmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri elimizin yüz bölgelerimizle daha sık temas etmesidir. Derideki bu alerjik tepkiler bağışıklık sistemimize ait hücreler olan T-LENFOSİT ismi verilen hücrelerinin yaydığı gerçek olmayan savunma alarmları sebebiyle meydana gelmekte. Bu hücreler vücudun mikrop, virüs ya da bakteri saldırılarını önlemekle görevli hücrelerdir. Bu hücreler olmaması gereken maddeler karşısında harekete geçer ve bu durum alerjiye neden olabilir. 

KOZMETİK ÜRÜNLERİ NEDENİ İLE OLUŞAN ALERJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Bu tip alerjilere karşı size birkaç tavsiyede bulunalım, tabi ki bu konunun dermatolog doktorlar tarafından ele alınması öncelikli olmak kaydı ile evde yapılması gereken bazı önlem ve tedaviler mevcuttur ;

  • Öncelikle insan sağlığına uygun olmayan bileşenler içeren kozmetik malzemelerinden uzak durmanız ve var olanları da hiç üzülmeden çöpe atmanız gerekiyor. Nihayetinde bu ürünler sağlığa zararlı ve sağlığımız her şeyden önemli Parfüm ve kimyasal yoğunluğu yüksek olan bulaşık, çamaşır deterjanı gibi ürünleri kullanmaktan kaçının yada muhakkak eldiven kullanmaya gayret edin.
  • Düzenli olarak kullandığınız el ve yüz sabunlarını organik ve doğru sabunlar olmasına dikkat edin.
  •  Elleriniz için düzenli bir biçimde nemlendirici ve yağ dengesini koruyacağınız kremler kullanın.
  •  Çok yüksek derecelerdeki su ile yıkanmamanız gerekmekte. Yüksek sıcaklıklarda yıkanmak cildi kurutmakta. Duşta çoğunlukla cildinizin yağ ve nem dengesini koruyan ürünler kullanmaya gayret edin.
  •  İç giyiminiz için mümkün olduğunca sentetik malzemelerden kaçının , pamuk gibi doğal ürünlerden yapılmış olan çamaşırlar kullanmaya özen gösterin, ve mümkün olduğunca boya içermeyen ürünler kullanın.
  • Yeni aldığınız giysi , çamaşır ve yatak örtüsü gibi sizlerle temas eden ürünleri kullanmadan önce mutlaka yıkayın.
  • Kozmetik ürünlerin cildinizde çok uzun süre kalması hem derinizi nefes aldırmaz hem de olumsuz maddelerin daha uzun derimize saldırı yapmasına neden olur. Oje, ruj, allık yada kullandığınız tüm makyaj malzemelerini özel zaman bittikten sonra mutlaka doğru bir temilzeyici ile temizlenmesi çok önemlidir.

Geçmeyen Alerjik durumlar için mutlaka doktorunuza Danışın

Alerjiler kozmetik ürünlerin yan etkileri olabildiği gibi farklı iç hastalıkları ve organların kendilerini koruma tepkileri nedeni ile olabilir.

Bu durumun sadece ciltten kaynaklanmadığı bazı sağlık sorunlarının işaretleri de olabilir. Bu durumun ne olduğunun doğru teşhisinin koyulması ve gerekli tedavinin erken uygulanması estetiğinizden önce sağlığınız açısından çok önemlidir.

Bu sebeple geçmeyen alerjik durumlar halinde mutlaka iç hastalıkları uzmanı yada bir dermatoloğa baş vurmanız gerekmektedir.

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Sağlıklı, güzel günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.