Çevre çalışma grubunun araştırmalara göre en kirli yiyecekler sıralamasında bir numara çilek

Amerika merkezli olan çevre çalışma grubu 2004 yılında başladığı ve her yıl açıkladığı “Kirli Düzine” adı verilen en kirli gıdakar listesini Bu yıl Yani 2018 için de yayınladı…

 

Çevre çalışma grubuna göre en kirli yiyecekler listesinin başını çilek ve onu takip eden ıspanak çekmekte.

Çilek ve Ispanak en Kirli Yiyecekler

Çevre Çalışma Grubu: En kirli Yiyecek Çilek
Çevre Çalışma Grubu: En kirli Yiyecek Çilek

Kar amacı olmadığını belirten çevre çalışma grubu Sebze ve meyvelerde bulunan pestisitleri yani insan sağlığı için zararlı olduğu düşünülen istenmeyen kimyasallar küf böcek gibi şeyleri inceliyorlar. 2004 yılından bu yana sürdürülen bu araştırmalarda her yıl yapılan incelemelerin sonuçları Kirli Düzine adı altında kamuoyu bilgilendiriliyor.

Çevre çalışma grubunun 2018 yılı için yaptığı araştırmanın listesi açıklandı bu listeye göre kirli düzine listesinin 1. Sırasında Çilek 2. Sırasında ise ıspanak yer almakta.Bu listede Kiraz üzüm armut nektarin elma biber domates kereviz patates ve şeftali bulunmakta.

Yapılan araştırmaya göre bu gıdaların hepsi belirli testlerden geçirildi ve tüm Bu ürünlerde farklı miktarlarda pestisit kalıntıları olduğu gözlemlendi. Kız kapsamına giren ürünlerin organik olmayan yılları arasında yaklaşık yüzde yetmişin de kontaminasyon yani bulaşma durumu tespit edildi.

Özellikle biberin engelliler arasında çıkma durumunun ardından Uzmanlar biberin olabildiğince pişirilerek yenmesini pişirilerek yenilen biberin içerisindeki pestisit miktarının azaldığı uyarısında bulundu…

 

 • Kirli Düzine Listesi
cevre-calisma-grubu-en-kirli-yiyecek-cileK-gorundugu-kadar-masum-degil
 1. Çilek,
 2. Ispanak
 3. Kiraz,
 4. üzüm,
 5. armut,
 6. nektarin,
 7. elma,
 8. biber,
 9. domates,
 10. kereviz,
 11. patates,
 12. şeftali …

“Sadece kirli değil en temiz gıdalar  listesi de açıklandı”..

Çevre çalışma gurubu en “temiz 15” i de açıkladı

cevre-calisma-grubu-en-temizi-mısır

Çevre çalışma grubu kirli düzine adıyla en pis gıdaları paylaşırken aynı zamanda “Temiz 15” ismi ile de gıdalar arasında yapılan araştırmalar sonucu en temiz olanları da açıkladı.

En temiz 15 listesinin bir numarası mısır ve 2 numarası avokado meyvesi Bunları sırasıyla ananas lahana kuru soğan dondurulmuş bezelye Papaya meyvesi Kuşkonmaz bitkisi mango meyvesi patlıcan karpuz kivi kavun karnabahar ve brokoli takip ediyor.

Bu gıdalar üzerinde yapılan araştırmalar gıdaların üzerinde çok çok az miktarda veyahutta hiç pestisit izine rastlanmamaktadır.

 • Temiz 15 listesi 
 1. Mısır
 2. Avokado
 3. Ananas
 4. lahana,
 5. Kuru soğan
 6. Bezelye (dondurulmuş)
 7. Papaya
 8. Kuşkonmaz
 9. Mango
 10. Patlıcan,
 11. Karpuz,
 12. Kivi
 13. Kavun,
 14. Karnabahar
 15. Brokoli

Gıda larımızı alırken lütfen dikkat edelim ve aldıktan sonra temizleme şartlarını olabildiğince dikkatli şekilde uygulayalım.

AÇIK GIDALARI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER YAZIMIZI BURAYI TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YADA

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. OKUMAK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.