ceviz suyunun faydaları nelerdir

Ceviz suyunun yararları

Tabiat bizlere bir çok farklı besini farklı şekilde sunar. Bu besinlerin bazıları insan bedenine faydaları ile çok özeldir. Bu besinlerden biri hemen hemen Türkiye coğrafyasının her ikliminde  yetişen hatta neredeyse  her mahallede en az 1 ağacı olan cevizdir. Ceviz bir çok farklı faydası ile bilinen bir ağaç yemişi türüdür. Kadın sitesi sağlıklı beslenme bölümünde bugün sizinle “Günde 1 bardak ceviz suyunun faydaları” yazımızı paylaşıyoruz.

 

Ceviz suyu Nasıl yapılır ne kadar tüketilir ?

ceviz suyunun yararları nelerdir ?
ceviz-suyu-ve-faydalari-2

Cevizin suyu cevizin yemişi gibi çok farklı faydalar veren özel bir bileşimdir. Hem taze hem kuru şekilde tüketilen cevizin ve ceviz suyunun suyunun da çok özel faydaları vardır.

Cevizin suyunu tüketme şekli ise çok kolaydır . Akşamdan 2 ceviz içini büyükçe bir bardağa koyun ve kaynar suyu üzerine koyarak bekletin.

Ertesi gün özellikle sabah suyunu için ve cevizleri yiyin. Ceviz suyu günde 1 bardak tüketilmelidir ve yaklaşık 10 günde 1 defa 7 gün ( bir hafta ) ara vererek tüketilmelidir. Fazlası her gıdada olduğu gibi sağlık için olumsuz etkiler gösterebilir.

Ceviz Suyunun faydaları nelerdir ?

Ceviz suyu Kolesterolü Dengeler , kalp ve damar için yararlıdır

Ceviz suyu kan yağlarını dengeler ve bu da kolesterolü dengelemesi anlamına gelmektedir. Kolesterolün dengelenmesinin yanı sıra sıcak suyla birleşen cevizin Folik asit , magnezyum ve Omega-3 değeri de yükselir. Bu da Ceviz suyunu hem kalp hem de damar sağlığı açısından çok faydalı bir besin haline getirmektedir.

 

Ceviz suyu Hormonları dengeler

Ceviz suyu tiroit değerlerini dengelemesi etkisi ile çok değerlidir. Tiroit değerleri düzenlendiğinde vücut özellikle kadın vücudu hormonları doğru şekilde çalışır. Bu sebeple ceviz suyu tüketimi çok önemlidir.

Ceviz suyu Demans ( Bunama ve Alzheimer rahatsızlığını önler

Cevizin içerisinde bulunan magnezyum Folik asit ve Omega 3 beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Günde 1 bardakla Alzheimer ve Demans gibi zihin yaşlanmasına bağlı rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

 

Ceviz suyu Kan şekerini Dengeler

Ceviz suyu kan akışını olması gerektiği düzeye taşımaktadır. Bu da sağlıklı kan dolaşımına sağlar ve diyabet rahatsızlıklarını en aza indirir ve engelleyici özelliğe sahiptir.

Ceviz Suyu Uyku Problemlerine engel olur

Ceviz suyu teskin edici ( sakinleştirici)  etkiye sahiptir. Bu özelliği aynı zamanda zihinsel rahatlamaya yol açar. Zihinsel problemler uyku sorunlarının en temel nedenlerinden biridir ve bu özelliği ile uyku problemleri yaşamamanız açısından destek olur.

 

Ceviz Suyu emziren anneler için çok Değerli

Hamilelik sürecinde hem annenin beden ve beyin sağlığını koruması hem de bebek gelişimi açısından çok önemlidir. Ceviz suyu artan besin değerleri ile hem annenin sağlığı hem de bebek gelişimi açısından çok değerli bir besindir.

Ceviz suyu kadın sağlığı açısından çok değerlidir

Kadınların adet dönemi sorunlarından olan adet gecikmesi ve adet sancıları sorunu en yaygınlarındandır. Ceviz suyu teskin edici özelliği ve kan dolaşımını dengelemesi ile adet gecikmesi ve sancıları üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

 

Ceviz suyu vücut enerjisini verimli kullanmanızı sağlar

Ceviz suyu cevizin tüm özelliklerini öne çıkartan bir gıda olmasından dolayı cevizin faydalı yağlarını vücuda daha etkili şekilde sunar. Bu sebeple yorgunluk halsizlik gibi sorunları daha az yaşarsınız.

Ceviz suyu Kemik ve tırnak sağlığını destekler

Ceviz suyu içerdiği bedene faydalı yağlar ve mikro besinler sayesinde vücut iskelet sistemini ve tırnak yapısını destekleyici özelliğe sahiptir.

 

Ceviz suyu Saçlara çok faydalı

Ceviz suyu saçların ihtiyacı olan mikro besinleri içerir ve saçların içten bakımını sağlar.

Ceviz suyu Cilde çok faydalıdır

Ceviz suyu cilt yapı taşlarını içeren mikro besin ve vitaminlerle doludur. Düzenli ceviz suyu tüketiminde cildinizde bir kaç haftada çok ciddi yumuşama, sıkılaşma ve gençleşme etkileri görürsünüz

Ceviz suyu sindirime yardımcıdır

Ceviz suyu kabızlık önleyici şişkinlik ve gaz düzenleyici özelliğe sahiptir. Düzenli ceviz suyu tüketmek sindirime yardımcı olur .

 

Ceviz suyu kilo verdirir

Ceviz suyu özellikle kolesterol dengesini sağlaması pankreas ve karaciğerin doğru şekilde çalışmasını sağlaması ve tiroidi düzenleyerek hormonları desteklemesi nedeni ile muhteşem bir kilo dengeleyicidir. Bunu söylerken her iki yönden de algılamalısınız. Ceviz suyu kilo verdiren özelliğe sahiptir ve bunun yanı sıra kilo alma problemi olanları da sağlıklı kiloya gelmelerini destekleri

Ceviz yağı ve faydaları hakkında bilgi almak için hemen okuyun

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.