Doğum izni Nedir ?

Çalışan Anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında doğum izni nedir, doğum iznine nasıl çıkılır, izin ne zaman kullanılır ve neler yapmalıyım soruları vardır. Sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşmak istedik.

Reklam

 

Doğum İzni

Doğum izni anne adaylarının doğum yaklaştığı zaman çalıştıkları iş yerlerinden alma hakları olan belirli gün sayısındaki devlet tarafından onlara tanınmış olan ücretli bir haktır.

Doğum izni hamileliğin 32.haftasında başlamak üzere doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Eğer istenirse ve hamileliğinde her hangi bir sakınca bulunmuyorsa doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirler. Ama bunun için doktorlarından aldıkları “37.gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünde bir sakınca yoktur”yazısı gerekmektedir.^..

Çalışan anne adayı ister 32.haftasında isterse 37.haftasında Sağlık Karnesi ve işyerinden aldığı vizite kağıdı ile Sigorta hastanesinin doğum polikliniklerinden muayene randevusu alarak muayene olmalıdır. SGK hekimi de  alınan 37.haftaya kadar çalışabilir durumunu tespit ettiğinde çalışan anne adayına Çalışabilir Kağıdı verecektir. Bu belge alınarak iş yerine fotokopisini vermelidir.

 

37.haftaya geldiğinde daha önce kendisine verilen belgelerin  orjinali ve vizite kağıdı ile tekrar sigorta hastanesi doğum polikliniğine gitmelidir.Sigorta doktorunun muayenesinden sonra çalışan anne adayına doğum izin belgesi verilecektir.

Doğum izin belgesi ile çalışan anne adayı yasal olarak doğum  iznini kullanmaya hak kazanır. Doğum izin belgesinin anne adayı tarafından saklanması gerekmektedir zira daha sonra doğum ücreti talebi için bu belgeye ihtiyaç olacaktır.

Çalışan anne adayının ücretli izin bitikten sonra almaya hak kazandığı ücret hukuki olarak geçici iş görmezlik ücretidir. Bu ödeme için müracaat yine çalışan annenin işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü ne yapılmalıdır…

.
Sigorta müdürlüğüne götürülecek belgeler;
Doğum öncesi iznini başladığı tarihli vizite kâğıdı.
Doğum sonrası izninin başladığı tarihli vizite kâğıdı.
Doğum raporunun aslı.
Doğum öncesi ve doğum sonrası izinlere ait belgelerin orjinali .
Evlilik cüzdanı fotokopisi ,İş yerinin vermiş olduğu belge

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.