Büyük Aşktan sonra bocalama

Birçoğumuz muhteşem ilişkiler yaşayıp sonra herhangi bir sebepten dolayı bitmesi ardından büyük bir bocalama dönemine gideriz.

Bu dönem kimi zaman sevgiye karşı inancımızın zayıflamasına neden olur kimi zaman da bu travmayı farklı gönüllerin gidermesi doğrultusunda hareketler yaparak büyük hüsranlar Yaşar ve kendi duygularımızı hırpalarız…

 

Aşk bir kere yaşanan bir duygu mudur?

buyuk-asktan-sonra-1-kere-mi-asik-olunur

Biz Kadınlar Aşk duygusunu ilişkinin temelini oluşturan ve geri kalan bütün dünyayı etrafına ördüğümüz bir çekirdek olarak görürüz.

Bu bütün dünyamızın temelini oluşturan Duygu çok yoğun yaşandığı zaman bu duygunun ir benzerini daha yaşayamayacağım mıza İnanır ve Bir kere aşık olduk.

Eğer böyle olsaydı hepimiz ilk okul çağlarında aşık olduğumuz yada öyle zannettiğimiz insanlara bir ömür boyu yürek olarak bağlı kalır ve bu şekilde ya sonuca ulaşarak mutlu ya da ulaşamamanın sonucu olarak melankolik bir yaşam

 

Büyük Aşklardan Sonra Yaşanan Olumsuz İlişkiler

Büyük aşklardan sonra genellikle olumsuz ilişki deneyimleri yaşanır. Bunun nedeni aslında bizim ne istediğimizi bilmeme halimizdir. Bu duygu içerisindeyken kendi ilişki inancımız çoğunlukla yaralanmış olduğundan istediğimiz yada istediğimizi zannettiğimiz ideal erkeğin tam aksi karakterde insanlar seçer yada kendimizce daha zayıf ve bizden daha iyisini bulamayacağına inandığımız birini seçmemiz en yaygın hata nedenlerinden biridir.

Bunun yanı sıra bizler henüz biten büyük sevgi ilişkisinin şokunu atlatmamış olduğumuzdan dolayı tam anlamı ile biz değilizdir ve karşımızdaki insanı da bir illüzyon içerisine istemeden de sürükleriz. Ya içinde bulunduğumuz kırılmış kalp durumu nedeni ile sertleşen yada tam aksine yumuşayan uyumlu yapımız aslında gerçek karakterimiz değildir. Fakat karşımızda ki insan bunu biz zannediyordur. Bir süre sonra 2 kişinin birlikte yaşadıkları sonucu gerçek karakterler yavaş yavaş kendisini göstermeye başlar.

Çoğunlukla bu gerçek düşünceler yerini bulur fakat karşımızdaki erkeğin yada onun gözünde bizim başka bir şeye dönüştüğüne inanırız, zannederiz, yada başka bir değişle gerçekten karşımızdaki kişi farklı bir insandır. Fakat bizim art arda 2 deva duygumuz yada aklımız konusunda yanılma ihtimalini kabul etmemiz kolay olmadığı öz-güvenimizi yıkacak bir duruma yol açar ve direnç başlar. Bu direnç aslında kendimizle ilgilidir fakat çoğunlukla büyük tartışmalara , münakaşalara ve içinden çıkılmaz garip durumlara sokar çoğumuzu. Sonra bir şekilde ilişki iki taraftan diğerine baskın gelerek geçici süreliğine değiştirmesi yada değişmiş gibi görünmesi ile tek taraflı yalan bir mutlulukla sürer gider veya 2 taraf birbirine lanet ederek ayrılır ve özellikle biz kadınlar genelde ben bunu neden yaşadım diyerek hayıflanarak hayat defterimizden yırtıp atmaya çalıştığımız bir dönem olarak yer alır…

 

Büyük Aşklardan Sonra Ne Yapmalı
buyuk-asktan-sonra-ne-yapmali

Büyük aşkların bitişinden sonra genel olarak güdülerimiz hemen harekete geçerek sevilmeyecek bir insan olmadığını ispatlama çabasına girer. Güzellik merkezlerine gider kendini sevecek insanın ilk beğenisini kazanmak için herkesin seveceği bir hal almaya güzelleşmeye çalışırız. Ardından sosyalleşerek bu insanın bizi fark edeceği ilişkinin karşımıza çıkması için farklı sosyalleşme atakları gerçekleştiririz. Bu ne yazık ki Büyük Aşklardan sonra yaşanana Olumsuzluklar sonucuna ulaşır. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için yapılması gereken bu değildir. Yapılması gereken ise tam aksine hareket biçimleridir.

  • Sizi Melankoliye sürükleyen şeylerden uzak durun: Genellikle ayrılıklardan sonra duygusal şarkılar dinlemek, aşk filmleri izlemek gibi içinde bulunduğumuz yalnızlık korkusu duygusunu pekiştirecek ve kendimize acımamıza yardımcı olacak davranışlar sergileriz. Bunun yerine sizi neşelendirecek ve gerçek mutluluk duygusunu hissettirecek şeyler yapmanızı öneririz. Bu mutluluk yollarını sizden daha iyi kimse bilemez. Onlara yönelin ve daha sık yapın…
  • Uzaklaşın : Kendinizden değil dünyadan biraz uzaklaşmanız gerekiyor. Bunun nedeni sevilmeyecek bir insan olmadığınızı kendinize göstermek için çok değerli bir süreçtir ve sevilmeme yalnız kalmama duygusu dolayısı ile başka insanlara sarılma güdüsünden sizi alıkoyacaktır. Aynı zamanda korktuğunuz yalnızlık seçiminiz ile yüz-yüze olduğunuz br durum olması dolayısı ile kendi başınıza da var olabileceğinizi kendinize ispat etmenizi sağlayacaktır.
  • Her zaman yaptıklarınızdan farklı şeyler yapın: Genellikle bu cümle farklı bir adam tipi ile birlikte olun anlamı ile özdeş görülür fakat bahsettiğimiz şey bu değil. Farklı sosyalleşmeleri kastediyorum. Yapmak istedğiğiniz fakat hayatın gerçekleri olarak görülmeyen aslında içten içe çok istediğiniz fakat bugüne kadar bir şekilde cesaret edemediğiniz şeyler yapın. Bu aslında kim olduğunuz konusunda size de yardımcı olacak ve sizi sonraki ilişkilere değil hayatınızda kendinize daha da yakınlaştıracaktır. Kim bilir belki de siz yalnız olunca kendiniz olabildiğiniz için çok daha  mutlu olacaksınız yada kendiniz olduğunuzda sizin için en uygun olan adam sizi bulacak.
  • Hobi edinin : Kendinizi oyalamanız gerekiyor yoksa eski sevgiliye sarma veya yeni sevgili arayışlarına yönelme ihtimaliniz çok yüksek olabilir. Ayrıca sevdiğiniz bir hobiyi yapmanız veya bulmanız farklı sosyalleşme imkanını da sağlayarak sizi sürekli aynı döngüde tutan ihtimalleri azaltmış olursunuz.

Lütfen çok önemli olan şu konuyu unutmayın , eğer siz kendiniz olamazsanız ilişki dinamiği içerisinde karşınızdaki insanı değiştirme çabası içerisine çok fazla girerek ideal ilişki arayışınızı devam ettirme eğilimi gösterirsiniz. Fakat kendiniz olarak sizi sevecek bir insan mutlaka vardır ve sizin de kendisini tanıyarak seveceğiniz bir insan mutlaka olacaktır. Genelde yeni ilişki konusunda acele etmek ise yalnız kalma geç kalma gibi kaygılardan kaynaklanır ve pek de başarılı sonuçlanmaz…

AŞK VE İLİŞKİLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Sevgi ile kalın

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.