BURUN ESTETİK OPERASYONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Burun Estetiği Nedir

Estetik güzellik açısından kendimizi tamamlanmamış hissettiğimiz zaman estetik cerrahları tarafından bıçak altına yatarak yada farklı şekillerde estetik operasyonlar yaptırırız. Estetik operasyonlardan en yaygın olanlarından önde geleni burun estetiğidir.

Reklam

Burun estetiği,  burun yapısının hoşumuza gitmeyen taraflarının veya nefes almak gibi durumları zorlaştıran, kırık , kemik büyümesi iç veya dıştan et büyümesi ve oluşumları gibi  unsurların hekim gözetiminde lazer, Rinoplasti , enjeksiyon ve açık ameliyat gibi cerrahi operasyonlarla düzeltilme çalışmasına verilen genel addır.

Burun estetiği Neden Yapılır ?  , Nasıl yapılır ? , kime yaptırılır  ?  gibi sorular ile  ilgili bilgilerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. .. bir kaç ana nedeni vardır fakat en önde gelenlerinden biri

 

Burun Estetiği , Neden Yapılır ?

burun-estetigi-neden-nasil-1-neden-yapilir-nasil-yapilir

Burun estetik operasyonu yapılmasının bir kaç ana nedeni vardır fakat en önde geleni estetik yani güzellik tir.

 • Güzel Olmak için Burun Estetiği Operasyonu 

Daha güzel olmak için yapılan burun estetiği operasyonları düşük olan burnu kaldırmak, kemerli burun yapısını düzeltmek, burun yanaklarını küçültmek amacı ile burun yanaklarının daraltılması , burnun belirgin biçimde sağ sol yukarı veya aşağıya doğru estetiği bozacak şekilde eğri bir görünüme sahip olması, yada burun üzerinde oluşan et akne delikleri gibi korozyonların giderilmesi amacı ile estetik cerrahlarına yaptırılabilmektedir.

 • Sağlık İçin Burun Estetiği Operasyonu 

Genellikle burunda deviasyon , yani burun içerisinde et yada  kemik büyümesi gibi nefes almayı zorlaştırılan yada tam anlamı ile durduran etkenlerin ortadan kaldırılması amacı ile yapılan operasyonlar ile burun yapısında sağlığı yeniden düzenleyecek ve yaşam konforunu arttıracak operasyonlardır. Sağlık için yapılan burun ameliyatları genellikle var olan bir estetik sorununun da düzeltilmesi ile 1 taşta 2 kuş vurulan operasyonalardır.

Sağlık için yapılan operasyonlar arasında büyük kazalar yanma oluşum bozuklukları gibi çok ciddi hem sağlık hem de estetik düzeltmeler de olabilmektedir. Bu operasyonlarda vücuttan alınan parçalar yada tıbbi dolgu malzemeleri kullanılabilmektedir.

 • Düzeltme Burun Estetiği Operasyonları

Düzeltme için yapılan burun estetiği ameliyatları genellikle daha önce hatalı yapılan bir burun estetiği ameliyatı sonrası gerçekleşen estetik yada sağlık sorununu düzeltmek için veya burun ameliyatı…

Reklam

 

Burun Estetiği Ameliyatı, Nasıl Yapılır

burun-estetigi-neden-nasil-2

Günümüzde estetik cerrahi teknolojisi oldukça gelişmiş durumdadır.

 • Kesi ile Cerrahi Burun estetiği Operasyonu 

Kesi ile Cerrahi burun operasyonu en çok bilinen burun estetiği ameliyatı türüdür.

Burun genelde dudak üstü birleşimi olmak üzere görsel olarak belli olmayacak belli bölgelerden kesilerek burun açılmakta gerekliyse kemikler cerrahi bir özenle törpülenip düzeltilmekte gerekli bölgelerden fazla et parçaları çıkartıla bilmekte ve belli bölgelere tıbbi dolgular yerleştirilebilmektedir.

 • Kapalı Burun ameliyatları

Kapalı burun ameliyatları farklı tekniklerle burun açılmadan yapılan operasyonlardır. Bu durumlarda burun kesilerek açılmaz,  burun deliklerinden içeriye müdahaleler yapılır. Böylece burun ameliyatı sonrası süreç açık burun ameliyatlarından daha az olur. Her durumda yapılamaz bazı durumlarda açık burun ameliyatı gerekebilir.

 1. Lazer burun estetiği Operasyonu: Burunda dışarıdan müdahale edilebilecek olan yere lazer atışları ile yakma kesme gibi operasyonlar yapılarak burun açılmadan sorunun giderilmesi sağlanır.
 2. Endoskopi burun operasyonu: Bu durumlarda burun içerisine bir görüntüleme aygıtı ile kesi yapacak bir makas yada neşter benzeri araçla girilir ve ilgili düzeltme yapılır.
 3. Enjeksiyon burun operasyonu : Bu uygulamalarda gerekli olan bölgeye dolgu yapmak için enjeksiyonla tıbbi dolgu malzemesi zerk edilir. yada burunda bulunan estetik bozan yada sağlık için zararlı bir dokuyu önce parçalayıp ardından tıbbi bir enjeksiyon ile dışarıya çekilmesi sağlanmaktadır.

Kapalı Burun Estetiği Operasyonları teknoloji geliştikçe çeşitlenmektedir.

Burun Estetiğini kimler yaptırabilir.?

Burun estetiğini her yaşta ve cinsiyetteki insan yaptırabilmektedir. Fakat ilerleyen yaşlardaki insanlar narkoz alerjisi olanlar şeker hastaları gibi özel durumlu insanların operasyon teknik ve seçenekleri her ameliyatta olduğu gibi estetik burun ameliyatlarında da değişmektedir. Bu ve benzer sağlık durumları olanların doktorlarına danışarak ve doktorlarının estetik cerrah ile iletişim kurarak burun estetiği operasyonu yaptırmaları ve yöntemin belirlenmesi gerekmektedir.

 

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıldır ?

Günümüzde tıp teknikleri gayet gelişmiştir ve burun ameliyatları olabildiğince acısız süreçlerdir. Fakat burun ameliyatları sonrası dönemde kanamayı baskılamak için koyulan tamponlar göz altı şişiik ve morlukları sıkıntılı süreçlere yol açabilmektedir.

Kimi zaman Burunda sürekli akıntı küçük kanamalar meydana gelebilir.

 

Burun ameliyatı sonrası korunma Nasıl olur ?

Burun ameliyatlarından sonra cerrahın önerilerine uymak çok önemlidir. Çünkü özellikle estetik operasyonlardan sonra burunda düşme eğrilme gibi sorunlara çok sık rastlanmaktadır. Bu durum kimi zaman operasyon hatası ile çoğu zamanda estetik yaptıran kişinin hatalı şekilde davranması kendini korumaması kaynaklıdır.

Burun estetik ameliyatları sonrası nasıl korumanız gerektiğini, estetik cerrahınız sizinle paylaşacaktır ama genel olarak.

 • Burun ameliyatı sonrası koyulan alçı bandajın çıkartılmaması.
 • Gözlük kullanmamak
 •  Çocuklardan uzak olmak en başta gelenlerdendir.

 

Burun estetiği ameliyatı yaptırırken Estetik Cerrahı iyi seçin !

Burun ameliyatı kime yaptırılmalı?

Burun ameliyatı yapmak için en iyi burun cerrahı kimdir sorusunun kesin bir cevabı yok.

Kimi burun estetikçisi çok popüler ve herkes onlara ameliyat yaptırmak istiyor. Fakat bu durum hem etik açıdan hem de maddi açıdan değerlendirilmesi gereken bir durum. Sizi sadece bir müşteri olarak gören doktor emin olun sorun olmasa da yada estetik açıdan size uygun olsa da mutlaka burnunuzun düzeltilmesi gereken bir yerini buluyor. Bu durumu şahsen de tecrübe ettik.

Fakat etik bakış açısı olan bir doktor size mutlaka ihtiyacınız olmayan bir ameliyat yapmaktan kaçınacaktır.

Her iki şartta da iyi bir cerrah olması kesinlikle şarttır çünkü 2. bir ameliyat yapılacak kötü bir estetik operasyonun düzeltilmesini imkansız veya çok meşakkatli kılabilir.

İşin maddi tarafı da popülerliğe göre değişmektedir. Yani bir operasyonu bir estetik cerrahı 10 liraya yaparken diğeri 50 lira diyebilir . Bu tamamı ile Cerrahın seçimidir. ve tabi bütçenize uyan en etik , en uygun ve en iyi ameliyat yeteneklerine sahip olanı bulmak en doğrusudur ve kendinizi güvende hissettiğinizi seçmelisiniz.

ESTETİK GÖĞÜS AMELİYATI İLE İLGİLİ BİLGİLER 

ve

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim …

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.