BUGÜN VE HER GÜN ANNELER GÜNÜ

10 Mayıs 2020 , bugün “Anneler Günü” . Bir çok insan için sadece 1 gün anneler günü gibi algılanıyor. Eskiden anneler gününde eğer halen hayattaysa sevgi cümlelerine çiçeklere ve hediyelere boğarak geçirirdik veya elimizde çiçekten başka verebilecek bir şeyimiz yada yer olmadığı için ebedi İstirahat yerini ziyarette bulunurduk. Fakat bugün karantinadayız ve bu sene ne sağ olan annelerimize gönül rahatlığınca sarılabiliyor yada vefat etmiş annelerimizin ziyaretine gidemiyoruz. Her ne kadar bugünlerde Covi3-19 ( Korona Virüs )  salgın ve karantina nedeni ile  özel günde kendisine sarılamadan uzaktan uzağa  güzel cümleler söyleyerek ve hediyeler eşliğinde kutlama yapıyor olsak da, anneliği, annelik duygusunu yaşayan kadınlar haricinde çok da fazla kişinin tam anlamı ile anlayabildiği kanaatinde değiliz. Sanki bu günler bizlere bu özel varlıkların anlamını göstermeye çalışıyor gibi…

 

Anne Nedir ?

bugun-ve-her-gun-anneler-gunu-asla-kopmayan-bir-bag

” Anne Önce Kadındır ! “

Annelik duygusu önce kadın olma hissi ve içerisine gizlenmiş annelik güdüsü ile bütünleşik biçimde yaşamaktadır. Bu durumun içerisinde birey olmak, dişilik, üretkenlik ve güç örgün biçimde bir sarmal gibi yeşerir.

Kısa bir süre sonra doğal gelişim olarak kendisine uygun eş ile iletişim ve bir yaşam kurgusu içerisine girer tabi mücbir durumlar içerisinde annelik durumu ile karşı karşıya kalınabilir fakat biz doğal şartlarda var olanı ele almak istiyoruz.zaten bir süre sonra annelik aşamasına gelindiğinde hissedilen duygular ortak hale gelir. Bu erkek eş ile aşk ile icra edilen bir süreç ardından anne rahmine düşen ve muhteşem bir seçilme ve kabul sürecinden geçen bebek ilk andan itibaren annenin içerisinde açık ama gizli bulunan annelik güdüsünü tetikler bu güdü o kadar güçlüdür ki ilk andan itibaren anne formunu oluşturmaya başlar ve ilk duygu değişimleri ile birlikte anne ile bebek arasındaki iletişim başlar. Bu iletişimin gücü ne yazık ki veya ne mutlu ki erkeklerin anlayabileceği daha doğrusu hissetmeleri mümkün olan bir durum değildir. Öyle ki erkekler kadınlara göre görece ufacık şeylerden bile etkilenirken kadın bu duyguları gerek tüm hisler, hormonları ve mutlu mutsuz her anları ile birebir hisseder. Erkeklerse bu durumla ancak bebeğin anne rahminden koparak dış dünyaya ile buluştukları doğum anı ile yüzleşmeye başlar.

Doğum anından itibaren uzun süre anne ile bebeğin iletişimi kopmamıştır. Anne bebeğinin kötü hissettiğini uzun süre hisseder. Bebek hastalandığında sanki hiç kopmamış gibi hastalığa antikor veya gerekli besinleri hazırlar ve bunu sütü aracılığı ile yine bebeğe sunar…

 

Annelik Koşulsuz ve şartsız bir Duygudur

Annelik duygusu kimi zaman çocuğu yaparken farklı planlar ve stratejiler gütse de o rahime düştüğü muhteşem anda değişiklik gösterir ve tamamı ile bambaşka bir duyguya dönüşür.

Bazen hediye bekliyor muş gibi görünse de aslında istediği o kurulmuş eşsiz mucizevi bağın bir türlü gitmemesi nedeni ile sürekliliğini isteme arzusudur. Uzaklaşma ne kadar olursa olsun bu durum bir çeşit iyi bağımlılık ve başka hiç bir şey ile olmayan bir bağdır. Öyle ki sonraki belli bir yaşa kadar kadına kadınlığını hatta bazen insanlığını unutturan sadece bir anne rolü biçilen zahmetler bile göz ardı edilir. Kadın bebeği , çocuk,çocuğu yetişkin bir birey yapan önce baba ile sonra dış dünya ile buluşturan kudretli bir kılavuza bir eğitmene bir öğretmene dönüşür bu bilgilere sahip olsa da olmasa da. Bu durum mükemmel şekilde gerçekleşmeyebilir.

Yani nihayetinde anlatılabilecek veya anlatılsa da yaşamadan anlaşılabilecek bir duygu değildir. başka insanlarda başka derinlikte ve yoğunlukta başka bebeklerle bambaşka şekillerde vücut bulur.

Özel bir adı olmasa da Anne en büyük ve güçlü figürdür hayatta baba ile olan iletişimi mesafeyi, sağlıklı iletişim kanalları hep onun elindedir. çok fazla rol tanımladığımız düşünebilirsiniz fakat şunu bilmemiz gerekir bir çocuk anneden uzak olmayı babaya veya başka birine yakınlık duymayı seçmişse bunun nedeni annenin boş bırakmayı tercih ettiği veya zorunda kaldığı anlardır.

Anne olma duygusu kadına güç veren onu yaratıcı kılan ve ufkunu büyüten meşakkati ve mutluluk dolu bir duygudur…

 

Anne ile Çocuk arasındaki Gözle Görülemeyen Bağ

Kimi zaman yetişkin çocukların başına gelen olumsuz durumlarda uzakta olan annelerin memelerinin sızlaması, içlerine dolan olumsuz his bile aslında annelik kapıları ardına kadar açık olan kadınların karşılaştıkları durumlardır.

Buna bir örnek olarak sitemiz yazarlarından birinin eşinin annesinin çok sık görüşmedikleri hatta hiç annenin aramadığı bir süreçte kendisini defalarca kere arayıp çocuğun motosiklet kazası geçirdiği ana denk gelmesi. Kaza sonrası annesinin normalde hiç gitmediği çocuğunun evine herhangi bir sebep olmadan gitmesi ve içindeki kötü hissi durduramayıp oraya gittiğini söylemesi gibi yüzlerce benzeri örnekle verebiliriz…

 

Hediyeyi değerli kılan ona sarılmanız olacak…

bugun-ve-her-gun-anneler-gunu-annenize-sarilin

Annenize çiçek, pırlanta veya başka çeşitli hediyeler alıp yada göndererek anneler gününü kutlayabilirsiniz.

Fakat anneler gününde eğer imkanınız varsa lütfen uzaktan annenizin anneler gününü kutlayıp pahalı hediyeleri yeterli görmeyin. Bu özel günde belki 3-4 saatinizi ona ayırırsınız Unutmayın siz onun için sadece ona hediye veren evladı değilsiniz. Çocuğunuz bile olmuş olsa ( zaten bunu anlıyor olacaksınız ve çocuğunuz büyüdüğünde çok daha iyi anlayacaksınız) siz onun gözünde ilk doğduğunuz anda kucağına verilen o muhteşem tertemiz küçücük onun aşık olduğu küçücük BEBEĞİSİNİZ  ve yaşınız kaç olursa olsun size sarılmak isteyecek hatta artık kocaman bile olsanız kucağına almaktan büyük mutluluk duyacaktır, ama bugün değil biriktirin o kucaklarınızı. Bugün uzun uzun konuşun ona uzakta ise açın kameraızı yada arayın onun sesini duyun ona sesinizi duyurun . Piliniz bitene pili bitene kadar.  🙂

Anne olan Sağlık Çalışanlarının da bu zor günlerde bizlere nefer oldukları kahraman oldukları için anneler gününü tüm kalbimizle kutluyoruz.

Sihirli Kadın sitesi olarak tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz. Eğer anneyseniz iyi ki varsınız, eğer evlatsanız iyi ki Anneniz var ve iyi ki sizi doğurmuş…

GOOGLE ANNELER GÜNÜ DOODLE KUTLAMASINI GÖRMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

Mutlu günler diliyoruz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.