Bugün Dünya Çocuk Günü Peki Türk çocukları ne durumda

20 Kasım Yani bugün Dünya Çocuk Günü. Peki bütün dünyada 20 Kasım Dünya Çocuk Günü kabul edilirken günümüzde Türk çocukları ne durumda…

 

Çocuklarımız konusunda bilinçli değiliz

bugun-dunya-cocuk-gunu-2

Hepimiz gerek ailemizden öğrendiklerimiz ile gerekse günümüzün şartları doğrultusunda bildiğimizi zannettiğimiz gerçeklerle çocuklarımızı büyütmeye çalışıyoruz.

Günümüzün gelişen bilgi teknolojileri ise bizlere Aslında çocuklarımızı olması gerektiği gibi yetiştiremediğimiz konusunda birçok bilgi veriyor.

Özellikle eğitim harcamaları çocuğa kuvvet kullanımı ve Yoksul çocuk oranı Türkiye’de ne yazık ki olumsuz yönde ilerliyor…

 

Türk çocukları mutsuz

bugun-dunya-cocuk-gunu-3

Pisa ve OECD nin 2015 yılına ele alarak yayınladığı raporlara göre 28 ülke arasında yapılan araştırmada 15 yaş seviyesindeki çocuklar arasında en mutsuz Çocuklar Türkiye’de bulunmakta.

Derecelendirmesi 10 üzerinden yapılan puanlama da son sırada 6.12 puanla yer alan Türkiye yi 6.80 puanla Güney Kore ve Japonya 27 ve 26 sırada yer alarak takip ediyor.

En mutlu çocuklar ise Finlandiya ve Meksika da yer alıyor. Sürekli değişen eğitim sistemi ve ailelerin kaygı Dolayısıyla baskı kurması nedeniyle Sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin Türkiye’deki oranı yaklaşık % 60…

 

Eğitimde şiddet

Dayak Cennetten çıkmadır Kızını dövmeyen dizini döver eti senin kemiği benim gibi dönemlerin sonu gelmiş olduğunu düşünüyor olsak da Türkiye’de eğitim çağında öğrenim gören çocukların yaklaşık yüzde yirmisi okullarda en az birkaç defa sözel veya fiziksel şiddete maruz kalıyor. Bu farklı şekillerde uygulanan şiddet Hong Kong Dominik Cumhuriyeti Malezya Rusya birleşik Arap Emirlikleri Tayland Tunus ve Hong Kong da yüzde 25’in üzerinde.

Eğitim alanında en düşük şiddete uğrama oranı ise Portekiz Hollanda İrlanda Tayvan ve Güney Kore’de…

 

Çocuklarda yoksulluk oranı çok yüksek

OECD 2016 verilerine göre Türkiye’de yoksulluk oranı yüzde 28.4. Bu oran İsrail’in ardından en kötü 2 derece.

Türkiye’de eğitim yatırımı

OECD ortalaması 10391 doları bulurken Türkiye’de eğitim yatırımı ilkokuldan yüksek öğrenime kadar yıllık ortalama 4652 dolar civarında…

 

Çocukları bir gün değil her gün hatırlamalıyız

Türkiye’nin teknoloji gelişimleri ve sanayi büyümesini ele aldığımızda her geçen gün çocuğa gösterilen bilinçli davranış artması gerekirken ne yazık ki birçok ülkenin gerisinde kalan çocuğa karşı doğru davranışlar konusu ciddi bir artış gösteriyor.

Bu durumu çok fazla rakamlarla açıklamak yerine bilinçli ve mutlu bireyler olabilmeleri için çocuklarımızın gerçek anlamda ihtiyacı olan ilgi şefkat ve diğer temel ihtiyaçlarını ihmal etmememiz gerekiyor.

Günümüzde büyük şehirler ile kırsal alanlar arasındaki uçurum giderek artıyor Fakat ne yazık ki medeni olarak ifade edilen şehirlerde bile gerek ailelerin gerekse okul yaşamlarında eğitmenlerin yanlış Yönlendirmeleri ve davranış biçimleri çocuklarımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Unutmayın Çocuklar bizim Bizler çocuklarımızın geleceğini yönlendiririz.

Diğer anne , bebek ve çocuk yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.