brooklyn-filmi

Brooklyn filmi fragmanı

Reklam

Oyuncular:

Julie Walters, Emory Cohen, Jim Broadbent, Domhnall Gleeson, Saoirse Ronan

Yönetmen :
John Crowley

Tür: Romantik, Tarihsel Dram

Özet:
Brooklyn Filminde İrlandalı genç bir kadın mülteci olarak karşımıza çıkacak Eilis Lacey’nin, 1950’li yılların Brooklyn, New York şehrinde geçen öyküsü…

Brooklyn Film Fragmanı :


Brooklyn Fragmanı 1 paylaşan: fragman_

Ayrıntılı Konu:
1952 senesinde, İrlanda’nın küçük bir kasabası olan Enniscorthy’de yetişen genç bir kız olan Eilis Lacey (Saoirse Ronan), kinci bir kadın olan Bayan Kelly’nin mağazasında çalışıyordur. Eilis, yaşlı ablası Rose, ona iyi bir yaşam için Amerika’ya gitmesi yönünde telkinlerde bulunmaktadır.

Ablasının empozelerini kabul eden Eilis, Amerika yolculuğuna başlar. Deniz yoluyla başlayan serüven daha seyahatin başlarında başına gelen deniz tutması, besin zehirlenmesi gibi acılar ile başlar. Gemi seyahatinde hemen alt ranzada yatan kadın adeta bir kurtarıcı gibi ona Brooklyın hakkında ipuçları verir.

Eilis, Brooklyn’e vararak orada yatılı olarak kalmakta, bir mağazada bulduğu iş ise utangaçlık ve müşteriler ile geçinememesi nedeniyle vatanına dönmek istese de ablası Rose, dayanması konusunda kendisini ikna eder.

Eilis, bir dans parisi sırasında tanıştığı İtalya kökenli Tony ile yaşadığı aşkın gücüyle bunalımdan kurtulmuş ve kendini Brooklyn’nin bir parçası olarak görmeye başlamıştır.

Ona ilk geldiğinde kalacak ve iş bulan Peder Flood, ablasının hastalanarak aniden öldüğünü bildirince Annesinin dönmemesi yönündeki ısrarlarına rağmen kısa süreli de olsa İrlanda’ya dönme kararı alır. Sevgilisi Tony ise bu eve dönüşe tek şart koyar. O da evlenmek. Gizlice kıyılan nikahın ardından İrlanda’ya dönen genç kadını bir sürpriz beklemektedir. Çevresindeki herkes adeta Brookly’ne dönmemesi için işbirliği içindedir. Türlü entrikalarla bir türlü evlendiği adama dönemeyen kadın, artık Tony tarafından kendisine gönderilen mektuplara bile bakmamaya başlar.

İki ülke arasında seçim yapmak zorunda kalsa da, Annesine Brooklyn’de evlendiğini söylemek zorunda kalan Eilis, Amerikaya dönme yolunda eskiden onun da yaşadığı zorlukları çekmesinler diye göçmenlere rehberlik yaparak, Tony’sine kavuşur.

Senaryo: Nick Hornby tarafından Colm Tóibín’in Brooklyn isimli romanından uyarlanmıştır.

Müzikleri, görselleri ve konusu ile En iyi ingiliz filmi dalında 69.Bafta Film ödülü, Yeni Hollywood ödülü ve New York Film Eleştirmenleri Birliği tarafından En iyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Saoirse Ronan’ın başrolünü oynadığı Brooklyn filmi ne zaman vizyona girecek?
Sinemalarda Vizyona giriş tarihi : 29-Nisan-2016

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.