BRCA1, BRCA2 testi nedir,ne zaman yapılır ? , kimler yaptırmalıdır, nasıl yapılır ?

BRCA

Her kadın ilerleyen yaş ile birlikte bazı rutin sağlık kontrollerinden geçmelidir. Bu Sağlık kontolleri ilerleyen dönemlerde kadınlara özel kanser türlerinin erken tanısı ve tedavisinin gerçekleşebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu testlerden biri de Meme ve Rahim kanser çeşitlerinin erken tanısı için çok önemli olan BRCA1 VE BRCA2 olarak yapılan BRCA gen testleridir. Kadın sitesi kadın sağlığı bölümünde ” BRCA TESTLERİ NEDİR, NE ZAMAN , NASIL YAPILIR ? ” konularına yer veriyoruz…

Reklam

 

BRCA Gen Testi nedir ?

BRCA1, BRCA2 testi nedir,kimler,ne zaman nasıl yaptırmalı

BRCA kelime anlamı açılımı Breast Cancer kelimelerinin birleşimidir ve meme kanseri olarak çevrilmektedir.

Fakat bu Test hem meme hem bir çok farklı kanser türünün incelenmesi , tanımlanması ve önlenmesini hedefler BRCA testleri  BRCA1 ve BRCA2 genleri olarak bilinen kadın genlerinin kadın tipi kanserler olarak bilinen meme kanseri ve yumurtalık kanseri gibi kanser türleri  oluşumlarına yatkınlığını tespit etmek amacı ile yapılan bir testtir.

BRCA testinin ne zaman yapılması gerekir ?

Bütün tıbbi genetik testlerin, tıbbi genetik uzmanları olan hekimler tarafından önerilmesi sonrasında ve sonuçların yine bir genetik uzmanı tarafından yorumlanması gerekmektedir..

Genellikle aile öyküsünde  kanser geçmişi olan kişilerin bu teste yönlendirilmesi yaygındır. Tıbbi genetik uzmanları tarafından genellikle  etkilenmiş bir aile üyesinin analizi önerir. Doğru testi seçebilmek için kesinlikle öncelikle uzman doktora danışılması gerekir !…

 

BRCA gen testi önerilen kişiler kimlerdir ?

 • Genellikle doktor kontrolü eşliğinde menepoz başlangıcı veya öncesinde hekimler tarafından önlem amaçlı olarak BRCA1 ve BRCA2 testleri yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Herhangi bir yaşta over kanseri rahatsızlığı yaşayanlar
 • Kadınlarda 50 yaş altında meme kanseri tanısı olanlar
 • Her iki memede kanser saptanması durumunda
 • Aynı memede 2 kez kanser gelişimi olması durumunda
 • Aynı kişide veya akrabalarında pankreas kanseri ile birlikte meme veya over kanseri öyküsü olanlar
 • Üçlü negatif meme kanseri hastalığı yaşayanlar (östrojen ve progesteron reseptörü ile HER2 negatif)
 • 2 veya daha fazla akrabada meme kanseri öyküsü olanlar
 • Ailede önceden tanımlanmış bir BRCA1 veya BRCA2 mutasyonu geçirmiş kişiler

Bazen Erkeklerden de BRCA gen testi istenir !

Meme kanserleri genellikle kadınlarda görülmesine rağmen günümüzde erkeklerde de meme kanseri vakaları görülmektedir. Bu durumlarda da BRCA testleri istenebilmektedir.

Reklam
 • Erkekte meme kanseri görülmesi durumudna
 • Meme kanseri saptanmış erkek akrabası bulunan bireyler…

BRCA testi Nasıl Yapılır ?

BRCA1 ve BRCA2 testleri kan örneği alınarak yapılır.

Bu uygulama özel veya devlet hastaneleri gibi sağlık kuruluşlarında gidilerek yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra bazı hastaneler BRCA test kitleri yollayabilmekte ve kişinin kendisinin kan alımı işlemini ilgili sağlık kuruluşu talimatlarına uygun şekilde alarak yine posta yoluyla sağlık kurumuna gönderilmesi şeklinde yapılabilmektedir.

 

BRCA Gen Testi Sonuçları Nasıl değerlendirilir ?

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız sonuçları değerlendirirken genel popülasyonda meme kanseri olma oranının %12 olduğunu unutmayın yani testiniz negatif çıksa bile her 100 kişiden 12 si meme kanseri yaşama ihtimali taşımaktadır.

(-) NEGATİF SONUÇ

BRCA Genetik testleri sonucu ile BRCA mutasyonu gözlemlenmiyorsa, test yapılan kişinin bireysel yumurtalık ve meme kanseri geliştirme riski düşüktür ).

Hangi bireysel kanser tarama önleme programlarının hasta için uygun olabileceğini anlamak için genetik danışma ile birlikte negatif test sonucu tartışılmalıdır.

(0) SONUÇ ALINAMAYAN DURUMLAR

BRCA genlerindeki tüm genetik değişimler hastalığa neden olmamaktadır

Kanser türleri haricinde birçok farklı hastalığa neden olan mutasyonlar tanımlanmıştır, ancak bunların hepsi henüz doğrulanmamıştır.

Bazı durumlarda, test BRCA’de “kesin olarak hastalık nedenidir” şeklinde değerlendirilmeyen bir genetik değişimi tanımlayabilir. Bu gibi durumlarda, mutasyonun sınıflandırılması, gelecekteki klinik sonucu ve buna göre tedavi gerekip gerekmediği ve hangi tedavinin uygulanacağı farklılık göstermektedir.

(+) POZİTİF SONUÇ

BRCA testleri bir hastalık mutasyonunu tanımlarsa, sadece memeye ve / veya yumurtalık kanserine yatkınlık teyit edilmiş olur.

Bu hastanın kesinlikle kansere sahip olduğu veya onu geliştireceği anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte, mutasyona bağlı olarak, BRCA gen testi  Posizitif (+) sonuç alınan yaşam boyu % 46-87 oranında kanser geliştirme olasılığı daha fazladır.

Fakat bu kişinin her durumda kesinlikle kanser olduğu anlamına gelmez olma ihtimalinin diğer kişilere nazaran daha fazla olduğu anlamına gelir.

 

Sonuçları Hekiminiz Değerlendirecek

Sonuçlar her ne olursa olsun durumun aslında ne olduğunu gözlemleyecek kişi Hekiminiz olacaktır.

Düzenli olarak Hekiminize gitmeyi ve sizden istediği testleri ve önlemleri uygulamanız çok önemlidir.

*Kaynak: National Comprehensive Cancer Network (NCCN) Kanıta Dayalı Kanser Kılavuzları

Sağlıkla Kalın

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.