BOŞANAN KADIN SORUNLARI

Kadın ve Boşanma

Kimse mutsuz olmak yada ayrılmak için evlenmez .Fakat bazen kişilerin yapısal uyumsuzlukları kimi zaman da zamanla eriyen sevgi saygı veya değişen duygular nedeni ile evlilikler bitebilir. Biten evliliklerin ardından her kes kendi yoluna gider ve her iki taraf da etkilenir. Bu etkilerin şiddeti ve türleri farklıdır. Kimisi kolay geçerken kimileri daha zor boşanma sonrası hayata uyum sağlamakta biraz zorlanır. Fakat kadınlar için boşanma sonrası yaşam erkeklerinkinden çok daha farklı zorluklar taşır…

Reklam

 

BOŞANAN KADININ DERTLERİ

Boşanma sonrası Kadın dünyası
bosanma-ve-kadin

Biz kadınların o güzel duygular ile başlattığı evlik, kimi zaman ayrılıklar ile sonuçlanabilmekte.

Boşanmanın etkileri ise uzun süre devam etmekte. Her ayrılıkta olduğu gibi çoğunlukta terk edilme sebebine dayanan boşanmalar ağır alışkanlık kaybı travmaları, uzaklaşılan çevre algılarına adapte olma zorlukları gibi bir çok süre gelen etki göstermekte.

En çok zorlanılan konulardan biri çocuk sahibi olan insanların boşanması olarak gözlemlenmektedir. Bu konu iki kişiden bağımsız olarak meydana gelmiş olan çocuklar üzerinde ciddi olumsuz etkiler gösterebilmektedir. çocuklar yaşlarına göre farklı şekillerde boşanmadan etkilenmektedir.

Boşanma En çok Çocukları etkiliyor

Bunların en temel sebepleri psikologların araştırmalarının sonucu olarak çocuğun yaşı ile çok ilgili. Psikologlar 3 yaşına kadar çocukların davranışsal eğilimlerinin özgüven sahibi olma kısmını tamamı ile anneden almakta olduğunu belirtmekteler.

Baba ise 3- 7 yaş arasında çocuğun aldığı öz güven çerçevesinde yapabileceklerinin sınırlarını çizmektedir. Tabi ki bu çocuğun cinsiyeti çevre etkileri ile değişiklikler göstermekte. Kız çocukları anneyi rol model alma eğilimi gösterirken , erkek çocuklar rol model olarak babayı görmekteler.

Dolayısı ile ayrılık her ne kadar kaçınılmaz olsa da anne ve babanın doğru davranışları bu çocukları daha az hasar ile olgunlaşmaları konusunda çok büyük önem taşımaktadır.

 

Reklam

BOŞANAN KADINLARIN ÇEVRESEL SORUNLARI

Boşanan kadınlar bir kaç nesil önce çok farklı sorunlar ile karşılaşmasının yanı sıra günümüzde çok farklı problemler ile iç içe.

Mahalle baskısı : En yakınımızda bulunan insanlar ile başlayan bu sorun öncelikle boşanmayı bir eksilme olarak görmelerinden kaynaklı. Yani eğer evlenip boşanmışsak ilk darbeyi en yakından yemekteyiz. halbuki ne karakter nede insanlık olgularımızda herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Yaşanan her şey bir tecrübe olduğu gibi bir ilişkinin adı ne olursa olsun bitmesi de bir tecrübedir aslında.

Boşanmış kadınlara Erkek bakışı : Genelde boşanmış kadınlara lekeli insan gözü ile bakılan ülkemizde erkeklerinde bakışı bundan farklı değildir aslında. Erkeklerin, sadece cinsel yaklaşım mantığı ile boşanmış kadınların daha özgür olduğu şeklinde  algılamaları kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan biridir.

Aslında bu algıyı da bozmak kadınların elindedir. Kendine güvenli duruş ve ne istediğini bilmek bu tür insanların algılarında değişiklik yaratacak ve gerçek bir ilişki anlayışına sürükleyecektir.

Unutulmaması gereken şey kadın da erkek gibi özgür iradeye sahip bir  insandır ve insan varlığı ile saygıyı hak eder.

Eğer siz de boşanmış bir kadınsanız unutmamanız gereken en önemli şey siz başarısız, kötü, beceriksiz yada çirkin yalnızlığa mahkum aciz bir insan değilsiniz. Sadece mutlu olmak için duygularınızı takip ederek bir evlilik yaptınız fakat bir şekilde bir şeyler ters gitti ve ayrıldınız, o kadar.

Hayat devam ediyor ve hayat insana sonsuz seçenekler ile sonsuz mutluluk vaat eder. Yeni yaşamınıza merhaba deyin ve onu güzelliklerle kucaklayın.

AŞK VE İLİŞKİLER KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Sevgiyle kalın

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.