Böbrek taşı sancısına ne iyi gelir

Böbrek Taşı

Böbrek sorunları genellikle belirtileri doğrudan böbreklerde hissettirmeyen sorunlardır. Bir çoğumuz farkında olmadan tansiyon baş ağrısı gibi sorunları yaşar ve bunların böbreklerde meydana gelen bazı sorunlar nedeni ile ilgili olduğunu bilmeyiz. Doğrudan böbreklerde hissedilen sorunlardan biri de böbrekte farklı boyutlarda meydana gelen kristalleşmeler yani böbrek taşı yada böbrek kumu olarak adlandırdığımız sorunlardır. Bugün böbrek taşı ve böbrek kumuna iyi gelen beslenme kürleri ” yazımıza yer veriyoruz…

 

Böbreklerde taş ve Kum

Böbrek sorunlarınaiyi gelen beslenme kürleri
bobrek-tasina-faydali-kurler-nelerdir-2

Böbrekler vücut işleyişi için hayati bir önemi olan elektrolit dengesinin kurulmasını ve atık maddelerin idrar olarak atılmasını sağlayan omurganın iki yanında bulunan fasulye tanesi şeklinde organlarımızdır. Böbrek taşları başta kalsiyum olmak üzere çeşitli maddelerin idrarda kristalleşmesinden kaynaklanır. Çok küçük boyutta taşlaşmalar olabildiği gibi, idrar kanallarından geçmeyecek ölçüde ve tehlikeye neden olabilecek kristallenmeler de görülür. Böbrek taşı belirtileri kimi insanlarda etkilerini fazla hissettirmezken kimi insanlarda çok şiddetli ağrılara neden olan sancılı bir süreç olarak yaşanır ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doktorunuzun düşmesini uygun gördüğü taş ve kumlar için bazı kürler yapılarak böbrek taşı ve böbrek kumu düşürmek mümkün. Ancak ok dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki bu kürler çok büyük ebattaki taşlara uygulanacak olursa idrar yolunda tıkanıklık yaratabilir. Bu da kanamalara neden olur ve sağlığımızı tehdit eder. Bu nedenle doktorunuza danıştıktan sonra uygun olması durumunda bu kürleri uygulayınız.

Öncelikle sıvı alma alışkanlığının yeniden düzenlenmesi, özellikle sıcak yaz günlerinde içilen su miktarının artırılması ve bir günde çıkarılan idrar miktarının 2 litrenin altında kalmaması gerektiği uyarısında bulunan uzmanlar, yapılan çalışmalarda günlük 2,5 litreden fazla sıvı alındığında taş oluşumunun yüzde 50-65 oranında azaldığını belirtiyorlar.

 

Böbrek sağlığına iyi gelen Kürler

  • Mısır Püskülü, At Kuyruğu ve Maydanoz Kökü ve Yaprağı ile böbrek taşı kürü

Bu bitkiler de güçlü böbrek hızlandırıcılar ve zehir atıcılardır. Böbrek taşları için bu bitkileri evinizde bir şifa olarak elinizde bulunduğu kadar çokça kullanmak gerekir. Mısır püskülünü yalnızca organik bir şekilde yetiştirilmiş mısırdan kullanmak önemlidir. Aynısı maydanoz için de geçerlidir. 4 bardak suya 2 tutam mısır püskülü kaynatılır süzülür ve günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.

  • Hatmi Kökü ile böbrek taşı kürü

4 bardak suya 2 çorba kaşığı hatmi kökü ve 4 çorba kaşığı kuru üzüm konur ve kaynatılır ve süzülür sabah aç karnına 12 tane ardıç tohumuyla birlikte içilir. Bu biti kürü taş düşürmede çok faydalıdır.

  • Ardıç Meyveleri (Taneleri)ile böbrek taşı kürü

Ardıç taneleri böbrekleri daha fazla harekete geçirir ve böbreklerdeki, idrar kesesindeki ve safra kesesindeki bakterileri yok eder. Böbreklerindeki taşları, kristalleşmeyi ve atıkları bir araya getirerek toplayan herhangi birinde aynı zamanda bakteri ve muhtemelen iltihap bulunur. Ardıç taneleri etkili bir böbrek temizleme yöntemi ya da böbrek taşlarına doğal bir şifa için bir önemlidir.

  • Kara Hindiba Yaprağı ile böbrek taşı kürü

Birçok etkili bitki ile birlikte, karahindiba da dünyanın çoğu ülkesinde yaygın bir yabani ottur. Karahindibanın yaprakları böbrekleri hızlı çalıştırmakta mükemmeldir. Yaprakları olgunlaşmalarının zirvesindeyken kullanınız, çünkü bu, phyto-kimyasalların çoğunun yapraklarda bulunduğu zamandır.

  • Fesleğen ile böbrek taşı kürü

Fesleğen su ile kaynatılarak çay yapılır ve balla tatlandırılarak altı ay boyunca her gün içilir.

  • Limon ile böbrek taşı kürü

İçeceklerden kolalı olanları değil, daha çok sitrat içeriğine sahip meşrubatları, sıkılmış meyve suları arasında portakal veya limon sularını tercih edilmeli. Özellikle idrardaki sitrat maddesi taş oluşumuna karşı koruyucu etkiye sahip. Yapılan bir araştırma, limonatanın böbrek taşlarının oluşumuna karşı önleyici etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Yaz aylarının en lezzetli içeceklerinden olan limonata, idrar sitratını artırarak taş teşekkülünü engelliyor.

  • Suyu unutmayın

Bedeni susuz bırakmak özellikle böbreklerin zarar görmesine neden olan bir durumdur. Günde en az 2- 2 buçuk  litre su tüketmeniz bu sebeple çok önemlidir. Çay içiyorum kahve içiyorum ondan aldığım su zaten o kadar demeyin saf su tüketmeye gayret edin ..

GENEL SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler diliyoruz…

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.