Biyotin nedir, faydaları nelerdir

Biyotin ( Biotin )

Bir çok farklı vitamin mineral ve mikro besine ihtiyacımız vardır. Bunların hepsinin sağlığımız açısından farklı faydaları mevcuttur. Bu mikro besinlerden biri de biyotin’dir. Kadın sitesi Sağlıklı besinler bölümünde “Biyotin nedir, hangi gıdalarda bulunur, neye yarar ? ” sorularını cevaplamaya çalışacağız…

Biyotin nedir ?

Biyotin hangi gıdalarda bulunur, faydaları nelerdir
biyotin-ve-faydalari-nedir-hangi-besinlerde-var-2

“Biyotin” kelimesi, Yunanca’da “yaşam” ya da “beslenme” anlamına gelen “biyotos” kelimesinden gelmektedir.  H vitamini olarak da bilinen biyotin, vücudun gıdayı enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir.

B vitaminleri ve özellikle biyotin, cildinizin, saçlarınızın, gözlerinizin, karaciğerinizin ve sinir sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı bir vitamindir.  Kemiklerin gelişmesi için önemli rol oynaması nedeni ile , biyotin aynı zamanda gebelik sırasında güvenilir ve gerekli bir besin kaynağıdır.

Çoğu insan sağlıklı bir beslenme düzeninden ihtiyaç duyduğu biyotini  alır, ancak daha fazla biyotin almanın kan şekerinizi düzenleyebileceği, sağlıklı saç, cilt ve tırnakları destekleyebileceği ve hamile annelerin daha sağlıklı gebelik süreci geçirip  sağlıklı şekilde bebeklere sahip olmalarına yardımcı olabileceği yönünde birçok iddia vardır. Ne kadar biyotin yeterlidir, nereden alabilirsiniz ve sizin için ne faydası vardır ?

Önerilen günlük biyotin gereksinimi ne kadar ? 

Ergenler ve yetişkinler için günde 30 ila 100 mikrogram (mcg) biyotin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Biyotin , Suda çözünür olduğundan, idrar yaptığınızda ekstra biyotin vücudunuzdan hızlıca atilir. Çoğu insan biyotin takviyelerini kullanabilirken , bazı insanlar bulantı ve sindirim sorunları gibi hafif yan etkiler yaşayabilmektedir. Çok fazla biyotinle ilişkili bilinen zehirlenme belirtileri yoktur.

Biyotin Takviyeleri ve diyabet

Yapılan bir çok hayvan araştırması da dahil olmak üzere insanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar tip 2 diyabet rahatsızlığı olan  kişilerin kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmak için biyotin takviyeleri almalarından fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak araştırma henüz kesin bir sonuca ulaşmamıştır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göre, biyotin insüline bağlı tip 1 diyabet hastalarında böbrek hasarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yine, bunu desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sağlıklı saç, deri, tırnak için biyotin çok önemli ?

Biyotin eksiklikleri nadirdir. Ancak, eksiklikleri olan kişiler genellikle saç dökülmesi veya kızarıklık belirtileri gösterdikleri için, bazı doktorlar ve gıda takviyesi şirketleri alımınızı artırmanızı önerir.

Ancak, Ulusal Sağlık Kurumları, takviye tavsiyesini destekleyecek yeterli veri olmadığını bildirmektedir.

Hamilelerde Fetüsün gelişimi 

Nadir de olsa, hamile kadınlar biyotin eksikliği yaşayabilirler. Bebek sağlığının gelişmesine yardımcı olmak için hamilelik sırasında biyotin ve folik asit içeren doğum öncesi bir vitamin alınması önerilmektedir. . Ancak yüksek dozlarda biyotin bebek için tehlikeli olabilir, bu nedenle ek biyotin takviyesi önerilmez. en doğru davranış tabi ki kadın doğum uzmanınızın gerekli testleri yapması ve onun önerisi ile takviye biyotin kullanımıdır…

 

Doğal biyotin kaynakları Nelerdir ?

Besinleri doğal kaynaklardan almak her zaman en iyisidir.  Biyotin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde de bulunmaktadır :

  • Karnabahar
  • Muz
  • Yumurta sarısı
  • Sakatat olarak bilinen karaciğer, böbrek, dalak gibi  organ etleri 
  • badem, fıstık, pekan, ceviz gibi sert kabuklu yemişler
  • Organik tereyağı
  • Soya fasulyesi ve diğer baklagiller
  • Tam tahıllar ve tahıllar
  • Mantarlar Türleri

Ham veya daha az işlenmiş bu gıdalar daha aktif biyotin içerir, çünkü pişirme gibi gıda işleme teknikleri biyotinleri etkisiz hale getirebilir,

Kimler biyotin Kullanmalıdır ?

Normal vücut fonksiyonları için biyotin gerekli olsa da, biyotin içeren besinler veya biyotin takviyeleri hamile kadınlara ve bazı diyabetli insanlara yardımcı olsa da, sağlıklı saç, cilt veya tırnaklarla ilgili takviye ve iddiaları destekleyecek yeterli veri mevcut değildir.

Bununla birlikte, optimum sağlığınız için, işlenmemiş veya minimal işlenmiş gıdalardan oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni yemek her zaman iyi bir sağlıklı beslenme yöntemidir. 

Biyotin Takviyesi ne zaman alınır ?

Eğer doğal olarak yeterli biyotin alamıyorsanız, doktorunuz bir takviye önerebilir. Takviyelerin güvenlik, saflık, doz veya kalite açısından FDA tarafından onaylı olması gerektiğini unutmayın, bu nedenle satın almadan önce alacağınız biyotin gıda takviyesini çok iyi araştırın.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.