Aşkın ömrü nasıl uzar ?

Uzun Süreli İlişki Tüyoları

İlişkiler başta mutluluk dolu başlar ve kimse bitecek diye bir ilişkiye başlamaz. İki tarafında niyetleri ve beklentileri genellikle olumludur. bazen bu ilişkiler bir şekilde biter ve çoğunlukla kötü tecrübeler rafına kaldırılır. Bazen bu durum ilşki sürecinde dikkat etmediğimiz bazı ayrıntı gibi görülen nedenlerle gerçekleşir. Günümüzde tüm dünyada, seven ve sevilen, ilişkilerinde dengeyi, sağlıklı iletişimi yakalayabilmiş çiftler, işlerinde başarı grafiğini artırıyor, özel hayatlarında ise mutlu ve huzurlu bir yaşam sürüyor. Bugün kadın sitesi aşk ve ilişki  bölümünde sizlerle “İlişkinin uzun sürmesi için ne gerekiyor” yazımızı paylaşmak istiyoruz..

 

Sevgilinle Bir Ömür Boyu Sevgili Kalman İçin önemli öneriler

uzun süren aşk için yapılması gerekenler
bir-omur-boyu-sevgili-kalmak-icin-ne-yapmali-2

İlişkide iki taraf olmaktansa ‘ortak’ olabildiği sürece, ilişkinin rayından çıkması çok zor. Mutlu çiftlerin, boşanmış ya da mutsuz çiftlere göre daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşamları oluyor. Çünkü mutsuz bir evlilikte çiftler kendilerini hem fiziksel hem de duygusal açıdan stres altında hissediyorlar. Bu da çiftlerin mutsuzluklarını daha da derinleştiriyor. Oysa ilişkide mutluluğu ve doyumu yakalamak çiftlerin elinde.

 

Uzun süreli ilişki Tüyoları

  • Sevgi, hayranlık ve şefkat ilişki sürekliliği için çok önbemli;

Mutlu ve uzun süreli bir ilişkinin en önemli öğeleridir. Mutlu çiftler, eşlerinin kusurları olduğunu bilseler bile, birbirlerinin saygıya layık olduğunu düşünerek hareket ederler. Maalesef sevgi ve hayranlık kırılgandır. Bazen çiftler kendilerini, birbirilerinin kişilikleri ya da davranışlarındaki kusurlarını eleştirmeye kaptırabilirler. Bir evlilikte ya da ilişkide sevgi, hayranlık ve şefkat duygularının olması gerekir. Bu duygularınızı canlandırmak için eşinizi neden sevdiğinizi biraz düşünün. Onun takdir ettiğiniz, güçlü bulduğunuz, olumlu gördüğünüz yönleri neler? Bunları gözden geçirmeniz, duygularınızı anlamanızı kolaylaştıracaktır. Günlük yaşamın sıkıntı ve telaşı içinde birbirinize değer verdiğinizi fiziksel ve duygusal temasla hissettirmeniz çok önemlidir.

  • Ortak paylaşımlar ve yakınlaşma ilişki için çok değerli ;

Günlük etkileşimlerinizi hafife almayın. Sadece ikinize ait olan bir zaman mutlaka ayırın.  Kısa süreli dahi olsa birlikte yaptığınız her etkinlik birlikte yemek yemek, kahve içmek, güzel bir film izlemek, bir konu üzerinde en azından 5-10 dakika sohbet edebilmek gibi sıradan sayılan zamanlar, aslında evliliğin dengesini sağlayan güçlerdir. Çift olarak birlikte yapmaktan keyif aldığınız etkinliklerin bir listesini yapın ve listeden birini seçerek “biz” enerjinizi gerçekleştirin…

 

  • Güne – haftaya başlamadan önce plan yapın;

O gün veya o hafta neler yapacağınızı partneriniz ile paylaşabilirsiniz. Onun yapacaklarını da öğrenmelisiniz. Bunu karşı tarafı sorgulamak ya da birbirinize hesap vermekten öte, gün başlamadan önce planlarınızdan birbirinizi haberdar etmek için yaptığınızı unutmamalısınız. Bu yüzden sorgulayıcı üsluptan ve düşünceden uzak durmalı ve rahat olmalısınız. Ayrıca birbirinizden haberdar olduğunuzda, ortak geçireceğiniz her vakit için daha doğru bir zamanlama yaratmış olacağınız gibi, çözmek istediğiniz sorunlarınızla ilgili de en uygun zaman aralığını belirlemiş olursunuz…

 

  • İyi bir iletişim kurmak çok önemli ;

İletişim sadece iyi konuşmakla ilgili değildir. İyi ve etkili iletişim kurmanın ilk basamağının iyi bir dinleyici olmaktan geçer. Eşinizin söylediklerini sadece duymak değil dikkat vererek dinlemeniz ve ona dinlediğinizi hissettirmeniz büyük önem taşır. Etkili bir dinleyici olmak eşinizle aranızda oluşabilecek pek çok sorunun oluşmasını engeller. İster iyi bir dinleyici veya konuşmacı olalım suçlayıcı veya savunmacı üslup takınmak ve “sen dili”nikullanmak iletişimi kötü bir biçimde ve kontrolsüzce yokuşa sürer. Bunun yerine kendinizi ifade ederken, eşimizi suçlayıcı veya kendimizi savunucu söylemlerden kaçınarak sadece kendinize ve hissettiklerinize odaklanıp sade bir biçimde bunları ifade edin. Bunu yaparken artık “ben dili”ne geçmiş olmalısınız. Yani “beni dinlemediğin zamanlarda kızgınlığım artıyor, benimle konuşmadığında kendimi ihmal edilmiş hissediyorum” gibi ifadelerle kendinizi anlatmak iletişimin bir tartışma veya kavga dönüşmesini önleyecektir.

  • Rahatsız edici durumlar sorun haline gelmeden ele alın ;

Müdahale edin. Günlük yaşantınızın içinde kolayca ele alınabilecek bir durumu büyük bir sorun haline getirmeden önce baş başa oturarak durum değerlendirmesi yapın. Aranızdaki meseleleri biriktirmeyin. Var olan sorun neyse sadece bununla ilgili konuşun. Konuşurken sürekli geçmişe dönmeniz, şu anda var olan sorunu çözmenizi engeller.

AŞK VE İLİŞKİLER KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. OKUMAK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sevgiyle kalın

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.