Bir Arı Mucizesi ; ” PROPOLİS “

Son zamanlarda medyada yer alan bir çok kanalda yer alan doktorların dilinden düşmeyen Propolis hakkında bir çok farklı bilgi mevcut. Sihirli Kadın sitesi olarak sizleri Propolis hakkında bilgilendirmek istiyoruz çünkü bu arı mucizesi: Virüsleri, Mantar Enfeksiyonlarını ve Bakteri aynı zamanda öldüren tabiatın bize sunduğu mucizevi bir madde…

Reklam

 

Propolis Nedir ?

bir-ari-mucizesi-propolis-2

 

Arıların sindirim enzimini, bitkiler tarafından üretilen reçineli maddelerle karıştırmak, propolis adlı bir yapışkan madde oluşturur. Arılar, kendilerini korumak ve kovanlarını ve petek gözeneklerini temizlemek için propolis’e ihtiyaç duyarlar ve bu maddeyi doğal olarak üretirler. Propolis aynı zamanda  insanlar için tıbbi amaçlar için kullanılan bir maddedir…

Propolisin Kullanım Alanı Nedir ?

Propolis, insanlık tarafından binlerce yıldır bilinmesine rağmen, modern tıp halen bir çok yeni yararlı özelliklerini bulma sürecindedir…

 

Propolis Naslı tüketilir ?

Harici veya dahili karıştırılarak bir çok farklı şekillerde tüketilebilir:

 • Çiğnenebilir,
 • Süte karıştıtılabilir (öksürük belirtilerini hafifletmek için harika bir yoldur)

Propolis kullanımının iyileştirici özellikleri nelerdir

bir-ari-mucizesi-propolis-3

Oral (yutularak) propolis tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda bir antioksidan olarak işlev görür. Propolis harici olarak kullanıldığında daha da artar: yaraları dezenfekte edebilir ve iyileştirebilir, cildi tekrar canlandırabilir, anestezi etkisi ile acıyı ve ağrıyı azaltır ve mantar enfeksiyonlarını tedavi eder.

 

Doktorlar bir çok farklı rahatsızlık,

 • Farenjit
 • Bademcik iltihabı,,
 • Sinüzit,
 • Orta Kulak İltihabı ( otitis ),
 • Mikrobik solunum rahatsızlıkları,
 • Bronşit ve
 • Akciğer iltihaplanmasnıı ( Zatürre )tedavi etmek ve sayısız viral enfeksiyonları ( influenza, herpes vb. )  ortadan kaldırmak dahil olmak üzere birçok farklı durum ve hastalık için propolis içeren ilaçları reçetelere yazarlar.

Ayrıca her türlü;

 • Diş problemleri,
 • Jinekolojik rahatsızlık tedavisinde ve
 • Mide hastalıklarının, tedavisine destek olarak yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Propolis NE KADAR KULLANILIR ?

% 10’luk bir Propolis karışımı tıbbi tedaviye destek  amaçlı kullanılabilir. Eczanelerden çok az miktarda satın alınabilir ( küçük bir 25 ml’lik şişe uzun süre yeterli olur), ve kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

 

Propolis nasıl kullanılır

 1. Bademcik iltihabı ve farenjit için 1:10 oranında sodyum klorürle seyreltilmiş tentürü gargara yapın.
 2. Diş hastalıkları durumunda ağzınızı çalkalamak için aynı konsantrasyonu kullanın.
 3. Sinüzit ve diğer sinüs enfeksiyonları için burnunuza su çekmek için yukarıda tarif edilen tarifin aynısını uygulayarak çözüm üretebilirsiniz.
 4. Kulak iltihabı için, tentürle doymuş bir pamuğu yada tülbenti kulağınıza yerleştirin. Bir a uyguluyorsanız ( 4 Yaş altına uygulanmamalı ), tülbentei 1: 1 oranında sıcak su koyarak inceltmeniz gerekir. Yetişkinler için, toparlanıncaya dek her kulağa iki damla % 5 oranlanmış tentür uygulamak da mümkündür.
 5. Solunum yolları hastalıklarının tedavisinde propolis tentürü solunarak kullanılabilir. Tentürden bir damla 5 ml sodyum klorür ekleyin, sonra soluma solüsyonuna koyun ve soluyun.
 6. Genel bir içecek olarak: 15-20 damla tentürü bir kaşık süt veya suda çözünüz ve yemekten 30 dakika önce içiniz. Bağışıklık sisteminiz güçlenir.
 7. Gastrit hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için, 15-20 damla tentürü 100 ml sıcak suda çözün ve yemekten 30 dakika önce iç.
 8. Hasarlı cildi, yaraları, uçukları ve mantar enfeksiyonunun neden olduğu ayaklara ve nasırları tedavi etmek için: inceltilmiş tentürü losyon ( merhem) olarak uygulayın ve bir bandaja sarın.

 

Herhangi bir hastalığın kesin teşhisini elde etmek için önceden bir doktora danışmanız ve propolis tedavisi için doğru tavsiye almanız gerektiğini unutmayın.

Propolis Hakkında Önemli Uyarı : Propolis, arılar tarafından üretilen ürünlere alerjik kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Çocuklar, hamile kadınlar ve sürücüler, alkol bazlı propolis tentürlerinin oral kullanımına dikkat etmelidir(bu durumlarda sadece harici olarak yani sürülerek kullanılmalıdır). Alerjik reaksiyon riski yüksek olması nedeniyle üç yaşından küçük çocuklara propolis bazlı ürünler kesinlikle verilmemelidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Bu arada Propolisin Faydaları için ;  http://www.neyeiyigelir.com/propolis.htm    sitesine bakabilirsiniz.

Mutlu günler dileriz

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.