Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası, iki Türk solistle İstanbul`da konser verecek.

Berlin Filarmoni Orkestrası, 130 yıldır her bir konseri tüm dünyada dikkatle takip edilen günümüzün en önemli klasik müzik oluşumlarından biri sayılıyor. Richard Strauss, Gustav Mahler, Johannes Brahms, Edvard Grieg gibi büyük bestecilerin yönetiminde konserler veren orkestranın Müzik Yönetmenliği ve sürekli şefliğini 2002 yılından beri Sir Simon Rattle yürütüyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, vakıf, 40’ıncı sanat yılında önemli klasik müzik oluşumlarından biri sayılan Berlin Filarmoni Orkestrası’nı İstanbul’da ağırlayacak. Berlin Filarmoni Orkestrası, daimi şefi Sir Simon Rattle yönetiminde, Türk sanatçılar çellist Efe Baltacıgil ve kardeşi kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil’in solist olarak katılacağı konser verecek.

“Muhteşem tonu, güçlü kişiliği ve ifade derinliği” özellikle övgü toplayan Efe Baltacıgil, bugün yurt dışında adını en sık duyduğumuz viyolonselcilerimiz arasında. 2005 Genç Konser Sanatçıları Seçmeleri, Peter Jay Sharp Ödülü ve Washington Sahne Sanatları Cemiyeti Ödülü gibi ödüllerle kariyerine parlak bir başlangıç yapan Efe Baltacıgil, Eylül 2011’den beri Seattle Senfoni Orkestrası’nın çello grup şefliğini üstleniyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Curtis Institute mezunu kardeşi Fora Baltacıgil ise ilk orkestra deneyimini İstanbul Senfoni Orkestrası’nda edindikten sonra Philadelphia Orkestrası’nda ve ardından kontrbas grup şefi olarak Minnesota Orkestrası’nda çaldı. 2009 yılında, Berlin Filarmoni Orkestrası’na seçilen ilk Türk sanatçısı unvanıyla topluluğun üyesi oldu. Duo projelerde bir araya gelen iki kardeş en son Yo-Yo Ma’nın büyük ses getiren İpek Yolu Projesi’nde yer aldı.
2002 yılından bu yana Sir Simon Rattle’ın yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası, konsere Schubert’in “Bitmemiş Senfonisi” ile başlayacak.
Ardından Efe ve Fora Baltacıgil’in solistliğinde Bottesini’nin “Viyolonsel ve Kontrbas için Düzenlenmiş Grand Duo Concertant”ını seslendirecek orkestra, programı, Beethoven’in “La majör 7. Senfoni”si ile noktalayacak.
Konser 27 Eylül Perşembe akşamı saat 20.00’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Konserin biletleri, 16 Haziran Cumartesi günü Biletix, İKSV ve İstanbul Müzik Festivali boyunca Aya İrini Müzesi gişelerinde satışa çıkacak.
Konserin bilet fiyatları 350, 250, 200, 150, 100 ve 30 TL (öğrenci) şeklinde olacak.
Berlin Filarmoni Orkestrası, solistler Efe ve Fora Baltacıgil, İstanbul konserinin ardından 28 Eylül’de Efes Ticaret Agorası’nda bir konser daha verecek.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.