Bebeklerde gaz sancısı nedenleri ve çözümleri

Bebeklerde Gaz Sıkıntısı

Bebeklerde gaz sıkıntısı çok yaygın biçimde yaşanan ve ebeveynleri korkutan bir sorundur. Aslında gaz kendisi sıkıntı değil gazı vücuttan atamama veya atma sırasında ki zorluklar esas problemdir.<Kadın sitesi anne bebek bölümünde “Bebeklerde Gaz sorunu nedenleri ve çözümleri” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Bebekte Gaz Sancısı (Kolik) Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz ağlama sebebi açlık değilse ve ayaklarını daha çok yukarıya doğru çekerek ağlıyorsa buna gaz sancıları sebep olabilir.  Bunun nedeni Kolik bebek durumu olabilir.

Kolik Nedir ?

Kolik, herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekte, yüksek sesle ve ani ağlama, bacaklarını karnına çekme ile karakterize kontrol edilemeyen ağrıdır. ..

 

Kolik belirtileri nelerdir ?

 • Genellikle bebek üç aylıktan daha küçüktür.
 • 3. Aydan itibaren genellikle kaybolur. Bazı bebeklerde 6.-9. Aya kadar sürebilir.
 • Gazlı bebekte sürekli ağlama üç saatten daha fazla sürer.
 • Ağlama ani başlar ve çığlık atar tarzdadır. Bu durum haftada üç kereden fazla tekrarlanır.
 • Genellikle akşam saatlerinde (18.oo-24.oo) olur ve gece daha çok şiddetlenir.
 • Bebek son derecede huzursuzdur.
 • Bacaklarını karnına çeker ve gazını çıkartır…

 

Bebeklerde gaz sorunu, genellikle doğumdan sonraki yirminci günde ortaya çıkar, ilk yirmi gün zayıf olan ağız içi adalelerin kuvvetlenmesi ile çocuk hava (gaz) yutmaya başlar. Bu da bazen çok şiddetli ve tüm aileyi ayağa kaldıran gaz sancılarına neden olur.

Erişkinler çoğu zaman bu tarz gaz problemini sıkça yaşarlar ama bu gaz böyle büyük ve uzun süreli bir sıkıntıya yol açmaz. Nedeni ise yetişkinler hareket edebilmekte ama bebekler edememektedir. Meselâ, ameliyat olan erişkin hastalar, en kısa sürede ayağa kaldırılıp yürütülürler, çünkü yürü­mezlerse korkunç gaz sancıları olacaktır. Aynı se­beplerle, bebeklerin de gaz sancıları, 4. aydan itibaren sağa sola dönmeye başlamalarıyla birlikte sona erer. Artık bebek hareket edebilmekte ve yuttuğu havayı bu esnada dışarı çıkarmaktadır.

Doğumdan sonraki ilk 20 gün gaz iyi çıkarılmazsa, bebek bazı haberciler göndererek aileyi uyarır; çok hıçkırık tutar, alttan çok gaz çıkarır, emerken karnından gurultular gelir. Durum devam ederse, yirminci günün akşamı bebek aileyi ayağa kaldırır…

 

Bebeğin Gazı Nasıl Atılır ?

 • Bebeğinizin emzirme veya beslenmesinden sonra atılması gereken sonraki adım gazını çıkarmaktır. Emzirme sonrasında mutlaka bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. Bazı durumlarda gaz çıkarma işlemi emzirme sırasında da yapılmalıdır.
 • Bebeğinizi rahat ettirmeniz önemlidir. Ne zaman ağlarsa bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla konuşarak veya şarkı söyleyerek onu yatıştırın. İlk 4 ayda bebeğiniz kucağa alışacak diye endişelenmeyin. Çünkü bebekler üçüncü haftanın sonunda dış uyaranlara karşı daha uyanık olurlar ve sinir sistemi, istenmeyen bir davranış olan ağlamaya engel olamaz. Uyaran bombardımanı altındaki bebek, akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur.
 • Bebeğin gazını çıkarmanın en kolay yolu onun midesinin omzunuza gelecek şekilde kendinize yaslamak ve sırtını hafifçe sıvazlamaktır. Bebek gaz çıkarma sırasında emdiği sütün bir kısmını çıkartabilir. Gaz sancıları bebeklerin ilk aylarda gelişmemiş sindirim sistemi nedeniyle karşılaştıkları bir sorundur…

 

 • Bebeğinizle birlikte duş alabilirsiniz.
 • Sallanan bir koltukta bebeğinize sarılabilir, onu beşiğinde sallayabilir veya sallanan ana kucağına koyabilirsiniz. Onu ince bir battaniye ile sararsanız veya kanguru ile önünüze asarak onunla dans ederseniz bebeğiniz daha az ağlayacaktır.
 • Gaz sancılarını gidermek ve bebeğinizin gazını daha rahat çıkarmasını sağlamak için bebekler için özel olarak üretilmiş doğal bitki (rezene veya papatya) çaylarını kullanabilirsiniz. Ekstre oranları bebeklerin sindirim sistemine göre ayarlanan rezene ve papatya çayları beslenme aralarında veya beslenme sonrasında bebeğe istenilen sıklık ve miktarda verilebilir. Bu tip bebek çayları, bebeklerin gazını kolay çıkarmasını ve daha rahat uyumalarını sağlarlar.
 • Emziriyorsanız veya biberonla besliyorsanız ara ara gazını çıkartın. Biberonla besleniyorsa hava yutmadığından emin olun ve emziğinin uygun boyutta olmasına dikkat edin. Biberon büyük ise hızlı beslenmesine, küçük ise hava yutmasına sebep olacaktır. Hava yutmasını azaltan özel biberonlar denevebilirsiniz.
 • Beslenme sonrasında bir süre sessiz ve hareketsiz kalmasına özen gösterin, evirip çevirmekten kaçının.
 • Bebeğinizin anne sütü içindeki bazı maddelere reaksiyonu olabilir. Anne sütü alıyorsa doktorunuza danışarak diyetinizi değiştirmeniz faydalı olabilir. Böylece bebeğinizin daha az ağladığını göreceksiniz. Baharatlı yiyecekler, buğday gibi lifli tahıllar, kabuklu yemişler, fasulye, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, brokoli, soğan, sarımsak, çilek ve kahveyi diyetinizden çıkarmalısınız. Eğer bebekte ishal, kusma, egzama, hırıltı veya ailede inek sütü alerjisi varsa annenin aldığı inek sütüne bebeğin de alerjisi olabilir.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.