Bebekler nasıl görür ?

Bebekler 1 Yaşına Kadar Nasıl Görür ?

Bebekler doğdukları anda anne ve babaları gözlerini bir türlü bu mucizevi küçük insanlardan alamazlar. Gün ve gün gelişimini takip ederiz bu küçük insanın ilk seslerini dinler. Normal zamanlarda kaçtığımız durum olan altını değiştirmek için sıraya gireriz. Bebekler yavaş yavaş büyür her geçen gün çevrelerinden öğrendikleri ve gelişen duyu organları ile iletişim kurarlar. kadın sitesi Anne bebek bölümünde bugün” yeni doğan bebek Göz gelişimi ” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

Bebeklerin Göz gelişimi

bebek nasıl görüyor ?
bebekler-12-aya-kadar-nasil-gorur1.1

İletişim kurabilmeleri için duyuları gelişen bebeklerin koku duyuları gelişkindir ve annelerini babalarını çok erken tanımaya başlarlar. Fakat bebeklerin görme duyuları 2 sene kadar süre ile gelişmeye devam eder.

Bebeklerin dünyaya geldiği andan itibaren çevresini nasıl gördüklerine dair bir araştırma yapıldı
Romence Angunawela, Clinic Compare ile işbirliği ile yapılan çalışmada, bir bebeğin hayatının ilk yılında gözlerinin nasıl gördüğü ile ilgili bir çalışma yapıldı.

Bu çalışmada bebeklerin cisimlerin netliğinin yanı sıra hangi mesafedeki cisimleri nasıl gördüğü ve renkleri nasıl yavaş yavaş belirginleştiği gösterildi.

Reklam

 

Bebekler 12 ay nasıl görür

  • Hayatın ilk aylarında bebekler yalnızca bulanık siyah-beyaz bir görüntü görürler.
  • Her ay görüşleri daha iyi hale gelir ve üç ay sonra bebek annesinin ve babasının yüzlerini tanımaya başlar ve renkler belirginleşmeye başlar.
  • Dünya 4. aydan sonra onlar için giderek daha canlı ve net hale gelmeye başlar.
  • Bebeklerin görüş yetenekleri yaklaşık iki yıl kadar sürmektedir.
  • 2. yıldan sonra ayaklanmış olan ve yavaş yavaş konuşma çalışmalarına başlayan bebekler artık etrafı dağıtarak ve dünyayı keşfetmek için koşar adımlar atarak hayatımıza neşe getirmeye hızla devam ederler…

 

Bebeklerin 12 Aylık Göz gelişimi

İşte doğa harikası. bebeklerin 12 aylık görme yetenek gelişiminin gif animasyonu;

bebekler-1-yasina-kadar-nasil-gorur-1

Bebeklerin ebeveynlerini erken aylarda tanımalarının sebebi koku ve sestir. Genelde ilk aylarda annesinin sesine ve kokusuna zaten aynı tenden doğduğu için yakınlık duyar. Aynı şekilde babasının sesi ve kokusu da bebekler için bilindik bir kokudur. Görme yetenekleri ile bire bir ilişkili değildir.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Bebeğinizle sağlıklı mutlu günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.