Bebekler Ne Kadar Uyumalı ?

Bebek sahibi olduğumuzda en sık rastlanan sorunlardan biri ; ” Sağlıklı büyüyebilmesi için bebek ne kadar uyumalı? “. Kadın sitesi anne bebek bölümünde bugün ” Bebekler ne kadar uyumalı? ” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

BEBEK VE ÇOCUKLARIN UYKU SAATLERİ

bebekler-ne-kadar-uyumali-2

Özellikle günümüzde annelerin bebeklerinin sağlıklı şekilde doğabilmesi için aldıkları Folic acit gibi takviye gıdaların sonucunda ve her bebeğin bünyesinin farklı olması nedeni ile doğumdan sonra bebeklerin uyku saatleri değişiklik gösterebilmekte. Kimi bebek yarım satte bir uyanmaktayken diğeri aralıksız 6 saat uyumaktadır. Bu durum anne, babaları uykusuz bırakmalarından ziyade bebeklerinin sağlığı konusundan endişeye sevk edebilmektedir. Sihirli Kadın sitesi olarak,  Çocuk sağlıklı gelişimi için Çocuğum Ne Kadar Uyumalı Sorusunun cevabını uzmanlardan derledikleri  yaş aralıkları ile size sunuyoruz;

  • 0  –  2 Ay ( YENİ DOĞAN )

12-18 SAAT gün içerisinde kısa uykular ile birlikte toplam saattir.

 

  • 3  – 11 Ay ( KÜÇÜK BEBEK )

14-15 SAAT  Gün içi kısa uykuları ile birlikte .

( Vücut , beyin gelişimi hormonu diger bir deyişle ” Büyüme Hormonu”  Uykunun belirli dönemlerinde salgılanmakta dolayısı ile uyku düzensizliği yada eksikliği çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olabilmektedir .)

 

  • 1 – 3 Yaş ( BEBEK )

12-14 SAAT  Gün içi kısa uykuları ile birlikte.

bebekler-ne-kadar-uyumali-3
  • 3 – 5 Yaş ( OKUL ÖNCESİ ÇOCUK )

11 – 13 SAAT

( Yapılan araştırmalar 5 yaş dönemindeki uyku eksikliği ileriki yaşlarda obeziyeye yol açabilmektedir ).

 

  • 5 – 10 Yaş ( OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI )

10 – 11 SAAT

( Okul çağı çocuklarında görülen uyku eksikliği , davranış bozukluğu ve hiperaktivite yol açabildiği gözlenmiştir .)

 

  • 10 – 17 Yaş  ( ÇOCUK ve GENÇ )

( Ergenlik ve Gençlik döneminin ilk zamanlarındakilerde uyku eksikliği , derslerde dikkat eksikliği , depresyon ve sonraki yaşlardaki trafik kazalarına sebebiyet verdiği gözlenmiştir .

 

Her bebek farklı uyku aralıklarında uyumakla beraber eğer bebeğiniz yeterli derecede besleniyor, altı temiz ve gazı yemek sonrasında çıkartılmış olmasına rağmen sürekli olarak uykudan uyanıyor ise mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Ne yazık ki bu tip durumları bebeğiniz çocukluk yaşlarına ( 3,5-4 ) yaşına kadar sizlere derdini net olarak anlatamaması dolayısı ile yaşama ihtimaliniz çok yüksektir.

 

YETİŞKİNLER GÜNDE YAKLAŞIK  7 – 9 SAAT ARASI UYKU UYMALI

Yetişkinler için ,  Bir iki gecelik uyku eksikliği veya düzensizliği yetişkinlerde kalp Atışı düzensizliği , Tansyon Yükselmesi gibi kalbi zorlayan , iştah artması gibi vücut genel dengesini etkileyebilen sonuçlar doğurabilmektedir.

BEBEĞİNİZİN NEDEN KUSTUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN. 

ve

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Bebeğinize ve size sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.