bebek-asilari-zorunlu

Bebek aşıları zorunlu mu konusu çoğu çocuk sahibi anne ve babanın en çok merak ettiği sorulardan. Bebek ve çocuk aşıları zorunlu olarak zarar ve yararları yönünden tıbbi olarak yorumlansa da konunun bir de hukuksal boyutu bulunmakta.

Reklam

Çoğu gelişmiş ülkede bebek aşısı zorunlu değil iken Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yaklaşık 20 çeşit aşının yapılmasını zorunlu görüyordu. Oysa bu aşıların yan etkileri olarak ağır metaller içermesi ve bazı aşı katkılarının otizm, engelli doğum, kısırlık gibi rizikoları da olduğu tıp otoritelerince belirlenmiş durumda.

Anayasa Mahkemesi çocuk ve bebek aşılarının zorunlu olup olmadığı konusundaki davada, “veli rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa’ya aykırı bulmuştur. Mahkeme, TC yasalarında zorla aşı yapılması uygulamasına ilişkin bir hüküm bulunmadığından, anne ve babanın onayı olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasının TC. Anayasası’nın “Kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı” başlıklı 17.madde ve “Temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceğine’ dair 13.maddesine aykırı bularak ihlal kararı verdi.

 

Yargıtay ise benzer bir davada “bir kişiye önceden, tıbbi müdahalenin amacı ve niteliği ile sonuçları ve tehlikeleri hakkında gerekli bilgiler verilmesi zorunludur” diyerek aşını da önleyici özellikte bir tıbbi müdahale olduğunu, ilgili kişinin aşı yapılmasına özgür iradesi ve bilgilendirilmiş bir biçimde onay vermesinden sonra yapılabileceğine karar verdi.

bebek ve çocuk aşı takvimi
bebek ve çocuk aşı takvimi

Bebek aşıları ve yan etkileri endişesi ile özellikle yeni doğan bebeklere doğumdan sonra yapılan Hepatit B ve KKK (Kızamık,kızamıkçık,kabakulak) aşıları başta olmak üzere uzun vadede çocuklarda MS ve otizm gibi hastalıklara neden olduğu iddiası tıp dünyasını senelerdir tartışmasına neden olduğundan, hukuki olarak çocuk ve bebeklere aşı yaptırmak zorunda değilsiniz. Takdir tamamen çocuğun kanuni temsilcisine aittir diyebiliriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.