BEBEĞİNİZ NEDENSİZ AĞLIYORSA AYAĞINA BAKIN !

Bebeğiniz ağlıyor,karnını doyurdunuz, gazını çıkardınız, uyku da uyudu ,ateşi de yok ama ne yapsanız susmuyorsa doktora gitmeden önce ayaklarını kontrol edin….

 

Bebekler Neden ağlar?

Her anne baba bebekleri dünyaya geldikten sonra bebeğinin sağlığı hakkında büyük endişe duyar. Tabi bu çok doğal bir şeydir bu panik durumu nihayetinde derdini dile getiremeyen küçücük dünya tatlısı varlık hayatının ilk günlerinde tüm sıkıntı ve isteklerini aynı dille anlatır;

  • Açıktım, beni doyur ; INGA !
  • Altımı doldurdum  temizle (Kaka Yaptım ), INGA !
  • Karnım ağrıyor ağrımı geçir, INGA !
  • Gazım var, çıkart , INGA !
  • Anne gel buraya , Yanıma gel ;  INGA !
  • nereye kayboldun Baba, gel buraya, INGA !

…. , INGA !

…., INGA !

….., INGA !

İşte bu aileler açısından özellikle ilk 6 ay bir , INGA ! sendromu olarak yerleşir ve çocuk ilk cümlelerini kurmaya başlayana kadar da devam eder.

Bu günkü yazımızda dikkat çekmek istediğimiz konu bebeğinizin karnını doyurdunuz, siz veya babası gayet başarılı biçimde bebeğin gazını da çıkarttı, altını da aldınız fakat bebek ağlamaya başladı, dereceyi koydunuz salladınız, yan taraftaki inşaata gidip inşaatı durdurup tüm mahalleyi sessizliğe büründürdünüz, emzikler, oyuncaklar da fayda etmiyor  fakat bir türlü INGA’dan başka bir şey söylemen bebeğiniz yine aynı şeyi tekrarlıyor; INGA : Bir derdim var sevgili ahali yardım edin bana.

 

SEBEPSİZ AĞLAYAN BEBEĞİN AYAĞINA BAKIN.

bebeginiz-nedensiz-agliyorsa-ayagina-bakin-3

Bebeğinizin patiklerini çıkartın ve ayaklarına dikkatlice bakın, çok yaygın olmasa da kendi veya annenin saçı yada eğer uzun saçlı ise babanın saçı yada kıyafet ipliği çocuğun ayak parmağına dolanmış olabilir. Şaha yapmıyoruz bu durum çok yaygın olmasa da sıkça karşılaşaılabilen bir durum hatta bunun bir ismi bile var ; “saç turniikesi sendromu

Çoğunlukla çok ince olan saç gözle zor görünür oluyor fakat saç parmakta dolanmış halde durdukça parmak kızarmaya ve şişmeye başlıyor ve bebek hemen o muhteşem dil yeteneği ile kısaca olayı anlatıyor:

INGAAAA! : Anne,Baba ayak parmağıma nasıl olduğunu ve kimin olduğunu bilmiyorum bir saç veya çorap yada patiğin ipi dolandı, bu benim canımı yakıyor 3 saattir bunu söylüyorum ama tok olmama rağmen ağzıma meme tıkıyorsunuz, 30 kere altımı açtınız, sanki ağrım yokmuş gibi hoplattınız zıplattınız ma bir türlü acımı gidermediniz…… !

 

Bu arada basit durumlar söz konusu değilse unutmayın bebekler sebepsiz ağlamaz mutlaka bir doktora ( uzman hekime )  danışın.

 

bebeginiz-nedensiz-agliyorsa-ayagina-bakin-2

Bebeklerinizin ayağını mutlaka sürekli kontrol edin ! tabi kontrolden sonra öpücüğe boğup yumulmak da sizin tasarrufunuz. Bizce yapmadan geçmeyin 🙂

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.