Bebeklerin anne sütü ihtiyacı Ne kadar ?

Her yeni doğan annede görülebilen anne sütünün eksikliği bebeğinizin beslenmesi konusunda büyük önem taşımaktadır.

Reklam

Uzmanların belirttiği üzere anne sütü bebeğin beslenmesi konusunda çok büyük önem taşımaktadır.Bebeği süt geldiği sürece en az 1 yaşına kadar emzirmek çocukluk ve erişkinlik döneminde bağışıklık sistemi gelişiminde büyük önem taşımaktadır.

Malt içecekleri devam çayları gibi bir çok gıda takviyesi konu ile ilgili yardımcı olmakla beraber bazı emzirme  teknikleri de anne  sütün artmasına yardımcı olmaktadır. tabii ki bu gıda takviyelerini doktora danışmadan kullanmamakta fayda var.

Bu yazımızda sizlerle emzirme konusunda bir kaç tavsiyede bulunacağız.

Emzirme Tavsiyeleri

 • Öncelikle emzirme döneminde sıvı tüketimimizi arttırmamız gerekmektedir. Günlük süt ihtiyacı için ek olarak 500 kalori civarında besin tüketimi önerilmektedir , ve bu dönemde hamilelik sırasında alınan kiloları fazla kilo olarak görmemek ve diyete başvurmamakta fayda verdır. Tabii bebeğimizi besleyeceğiz diye dengesiz beslenerek kalıcı kilolara da sebebiyet verilmemelidir.
 • Bebeği emzirirken muhakkak yanınızda 1 – 2 bardak su bulundurun. Emzirme işlemi  su içmek sütü arttıran etkenlerden biridir. Tabi Su tüketimini abartmamak gerekir, unutmamalı ki sütün çokluğu kadar besin değerinin yüksek olması da önemlidir.
 • Bira gibi mayalı alkollü gıdaları kullanmak yaygın bir görüş olmasına nazaran alkollü gıdalar alındığında bebeğin anne sütünden uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca biranın içerisindeki alkol değil malt süt artışına yardımcı olmaktadır. Bira yerine malt içeceği tüketebilirsiniz.
 • İlk zamanlarda bebeğinizi 2 saat aralıklar ile sık sık emzirmek  anne sütünün üretimini tetikler ve sütün azalmamasını sağlamaktadır dolayısı ile bebeğiniz eğer uyuyorsa bile onu uygun oda ısısı şartlarında yaklaşık 24-27 derece arasında odada soyabilir ayaklaırnı gıdıklayarak uyandırabilirsiniz. Tamamı ile uyandığından emin olduğunuz bebek anne sütünü  daha verimli bir biçimde alacaktır.Tabi soyduğunuz bebeği emzirirken
  Reklam
  bir yorgan veya battaniye yardımı ile sıcak tutabilir emzirme ardından tekrar giydirebilirsiniz.
 • Bebeğin süt alımı sırasında 2 çekip 1 bırakmak gibi hareketi olacaktır.çene altından okşayarak  veya kolunu hafifçe geri çekmek kaydı ile uyararak tekrar emme işlemine devam etmesini sağlamanızda yardımcı olacaktır.
 • Emzirme sırasında bebeğin vücudunuza paralel tamamı ile anneye temas etmesinde büyük fayda vardır.
 • Doğum ardından anne sütü hemen bolca gelmeyebilir. Bu durumda genellikle anneler bebeğini besleyememe güdüsü ile stres etkisine girebilir, Unutmamak gerekir ki stres sütün azalmasına sebep olmaktadır.
 • Dolayısı ile siz bebeği emzirdikçe sütün artacağına emin olup düzenli bir biçimde emzirmeye devam edin , sütün  çoğalacağını gözlemleyeceksiniz…

Emzirme Sürecinde Dikkat edilmesi gerekenler

Emzirirken genellikle uyku düzensizliği yaşamakta olan annelerin kafein tüketimini kontrol etmesi, gerekmektedir yüksek kafein tüketimi anneyi uyardığı gibi bebekte de uyarıcı etki yapmaktadır.Bebeğin doyduğuna emin olduktan sonra 10 dakika gaz çıkartma işlemini yerine getirmekte fayda vardır. Gazı çıkan bebek sancısız daha rahat uyur ve sizin daha az yorulmanızı sağlar.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz

 

Reklam

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: [title]
Web adresi : [link]

Çeşitli alternatif bilgiler için:
[title] Google
[title] Yandex
Bugün: 14-Dec-2019 10:51:39
Ulusalarası saat: 14-12-19 07:51:39
Yazı tarihi ve Günü : 3 Aralık 2012Pazartesi

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.