Bebeğiniz için Evdeki Tehlike

Neredeyse 1 seneye yakın anne karnında güven içerisinde büyüyen bebek dünyaya gelmesi ile birlikte sürecek 6 ay boyunca anne baba gözetiminde aynı güvenle yaşamına devam eder. Aylar geçtikçe bebek sağlıklı bir şekilde büyüyüp ayağa kalkmaya ulaşamadığı bir çok yere artık ulaşmakta ve dünyayı tanıyarak öğrenmeye başlar. Bu öğrenme evresinde farkında olmadığımız bir çok tehlike evlatlarımızı beklemektedir. Özellikle evin içerisinde daha önce tehlike olarak görmediğimiz bir çok şey artık önemli bir silaha dönüşmeye başlamıştır.

Reklam

Bugün çeşitli kazalarla karşılaşmaması için “Evde çocuğumuzu bekleyen tehlikeler” yazımızı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Evde çocuğumuzu bekleyen tehlikeler Nelerdir ?

bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-2-melekler-korur-siz-de-koruyun

Çocuğunuz büyüyor ve artık bir çok yere ulaşabiliyor daha hızlı hareket etmeye başladı ve meraklı is bu gayet sağlıklı biçimde büyüyor olduğunun göstergesi olan çok iyi bir şeydir.

Fakat evin içerisinde bir çok tehlike de çocuğunuzu beklemektedir. Bu tehlikeler çocuğunuzun bedensel sağlığını tehdit etmektedir. Evet Bebekleri melekler korur fakat bazen melekler de gözden kaçırabilir. Siz de koruyun canımız bebekleri.

Bu tehlikeli bir an önce bertaraf etmek için yapmanız gereken bazı önemli şeyler vardır. Gelin bu tehlikelere ve önlemlerine bir göz atalım .

Bebeğiniz için evdeki tehlikeler Nelerdir ?

 • Vazo, Biblo ve diğer Objeleri düzenleyin

Evimizin güzel görünmesi için Biblo, Vazo ve benzeri bir çok obje kullanırız .

Bu malzemeler evimizi güzel gösterir fakat bebeğinizin hareketlenmesi ile birlikte tehlikeli objeler haline dönüşebilir. Yüksekteki bir vazo bebeğinizin ayağa kalma isteği ile yaslanması sonucu üzerine düşebilir veya krıılması sonucu kesici hale gelebilir yada kırılan parçaları ağzına sokarak kendisini tehlikeye atabilir.

Bu objeleri bebeğiniz büyüyene kadar güvenli bir yere saklamanızda fayda var.

 • Prizler ve Kablolarıdüzenleyin

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-3-prizler-kablolar

Evde elektronik eşyalarımızı çalışması için elektrik aldıkları prizler ve aletlere elektrik taşımak için elektrik kabloları vardır.

Bebekler merak ettikleri için her şeyi eller her yere parmaklarını sokar ve her şeyi ağızlarına götürürler.

Açıkta duran prizleri bebek kilitleri ile kapatmanız açıktaki kabloları meraklı küçüklerin ulaşıp ağızlarına sokmaması için yeniden düzenlemeniz saklamanız çok önemlidir.

 • Temizlik Malzemelerini  düzenleyin

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-4-temizlik-malzemeleri

Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için alçak alanlarda dolaşmaya başlar.

Genellikle evlerde temizlik malzemeleri alçak dolaplar içerisinde bizlerin kullanmamızı beklerler.

Bu temizlik malzemeleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeni ile hem derimize hem de iç organlarımıza solunması veya bir şekilde yutulması nedeni ile zarar verirler. DOlayısı ile çocuklarınızın bir zarar görmemesi için ulaşabileceği yerlerde bulunan temizlik mazlemelerinin dolaplarınıaçılmayacak hale getirmeniz veya ulaşılamayacak bir yere koymanız alınacak önemli bir önlemdir.

 • İlaçları  ulamayacaklarıbir yere  koyun

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-5-ilaclar

Farklı sağlık sorunları için ilaç kullanıyor olabilirsiniz.

Bu ilaçları ulaşılamayacak bir yerde tutmanız bebeğiniz açısından çok önemlidir.

Çocuklar bebek yaşlarda buldukları her şeyi ağızlarına sokarak tanımlama dönemindedir. Açıkta bebeğinizin ulaşabileceği bir yerde bırakacağınız bir ilaç bebeğiniz için büyük tehlike yaratabilir.

 • Dolap ve Çekmeceleri onlar için kapatın

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-6-cekmeceler-dolaplar

Bebekler tatlı merakları nedeni ile alçak olan açılıp kapanabilecek her şeyi tanımlamak için açıp kapatarak oynarlar.

Bunlar ulaşabilecekleri yerlerdeki çekmece ve dolaplardır. Bu dolapların içerisinde kesici şeyler unuttuğunuz yutabilecekleri küçük objeler olabilir. Veya üstlerine düşmesi halinde onlara zarar verebilecek dolap malzemeleri olabilir. Ayrıca dolap ve çekmecelerin arasına elleri de sıkışabilir.

Bebeğiniz zarar görmesin diye bu kapakları onun açamayacağı şekilde kilitler ile kilitleyebilir veya oynadığında zarar görmemesi için içlerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Ama el parmak sıkışması ihtimalini ortadan kaldırmanız için önerimiz kilitlemeniz yada açılmaması için dobasit dolap kilitleri kullanmanızdır .

 

 • Tırmanılabilecek yerleri kontrol  edin

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-7-tırmanılacaklar

Bebekler emeklemeye başladıktan heme sonra üzerine tırmanabilecekleri şeyler ararlar .

Bunlar sandalyeler, merdivenler olabilir. Bu durum hem yüksekten düşmeleri tehlikesini yaratır hem de yüksekte onlar için tehlike oluşturabilecek alanlara ulaşmaları tehlikesini oluşturabilir.

Bu cisimleri yeniden gözden geçirin.

 • Mobilyaların Köşelerini  yumuşatın

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-8-mobilya-sivri-koseleri

Sağlıklı bebek ayağa kalmaya çalışır bir süre sonra ayağa kalmaya başlamasının ardından da sürekli hareket halindedir. Kimi zaman koşarak oynar.

Bu durumlarda size göre alçak olan mobilyalar onun baş seviyesine yakındır. Alçak olan bu alanlarda en büyük tehlike sehpa televizyon ünitesi gibi mobilyaların sivri köşeleridir.

Bu sivri köşeler bebeğinizin çarpma ihtimalinde hoş olmayan sorunlara yol açabilir. Bu köşeleri yumuşak hale getirebilmek için bir çok plastik silikon ürün vardır Köşelere yapıştırarak Bebeğinizi güven altına almanız çok önemlidir.

 • Pencereler ve Kapıları  güvene  alın

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-9-pencere-kapi

Pencereler size bebeğiniz açısından ulaşılmaz görünse de ne zaman koltuğun üzerine tırmanmayı başaracağını kestiremezsiniz .

Bu alanlara ulaşmak ve merakını gidermek için deneyimlemek isteyeceğine emin olabilirsiniz. Ayrıca kapılarınız üzerinde eğer cam varsa aniden çarpma sonucunda camlar kırılabilir ve bebeğiniz zarar görebilir.

Pencerelerinizin öndeki tırmanmaya yardımcı olabilecek objeleri düzenlemenizi ve bebekler için pencerelerin kilidi ile sınırlı açılmasını sağlayarak olası bir kazanın önüne geçebilirsiniz.  Kapılarınızı da kapanmayacak hareket etmeyecek şekilde sabitleyebilir cam bölümlerini farklı bir malzeme ile değiştirebilirsiniz.

 • Ağır ve devrilebilecek eşyaları  sabitleyin

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-10-devrilebilecek-esyalar

Bizler için bile ağır ve devrilmeyecek gibi görünen büyük ve ağır objeler özellikle artık hareketlenen bebekler için büyük tehlikedir.

Zaten deprem ile ilgili önlem almak için gerekli olan dolapları televizyonu sabitleme işlemini yapmadıysanız bebeğinizin güvenliği için de yapmanızda önem vardır.

Aynı zamanda kolay devrilebilecek sigon tek ayaklı sehpa gibi mobilyaları da güvenlik sorunu oluşturmayacak bir düzene sokmanız da bebeğiniz açısında fayda var.

 • Kat Merdivenlerini  engelleyin

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-11-merdivenler

Eğer eviniz 2 katlıysa muhtemelen daire içi merdivenler vardır.

Hareketlenen çocuklar için bu merdivenlerden tırmanmak ve inmek bir hedef gibidir.  Genellikle de ilk zamanlarda bunu başaramayacakları için de düşme ihtimalleri çok yüksektir.

Merdiven başlarına bebekler için üretilen engelleyici kafes kapılar kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer merdiven yanı üst katlarda bulunan korkuluk aralıkları açıksa bu alanların da kapatılması çok önemlidir.

 • Mutfak ve Banyoda  Çok Dikkat edin

  bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-11-mutfak

Yukarıda sizlerle paylaştıklarımızı yaptığınızda çocuklarınızın sağlığını güvene alırsınız ve bu çözümleri çocuğunuz büyüyene kadar genellikle korursunuz.

Fakat sürekli olarak günlük hayatın devamı için yaptığımız bazı şeyler vardır ve bu şeyler çocuklarımız için sürekli bir tehlike oluşturur. Evin bebekleri için en tehlikeli yerlerinden biri mutfaktır. Çünkü mutfakta sürekli olarak bıçak, çatal gibi kesici ve zarar verebilecek objeler açığa çıkar kullanılır. Ocak üzerinde ısınmış tava çaydanlık gibi objeler sürekli olarak bulunur. Ayrıca bulaşık makineleri kapağı açılabilecek ve içerisindeki kesicilere ulaşılabilecek çok ilginç şeylerdir onlar için. Ayrıca fırınların düğmeleri de çok cazip oyuncaklardır ve hem kendisi hem de aileniz için büyük tehlikedir. 

bebeginiz-icin-evdeki-tehlikeler-11-banyo

Bu durum banyolarda evin babasının kullandığı tıraş bıçağı veya annenin cımbızı, tırnak makası gibi objeler için de geçerlidir. Aynı zamanda siz kesici delici bir alet açıkta bırakmasanız da özellikle klozetlerin temizliği ve kapaklarının kapalı olması da önemlidir. Bebeğiniz için tutunmaya en uygun alanlardan biridir ve elini eninde sonunda kaşınan dişleri için ağzına sokacaktır ve bu sağlığı açısından çok kötüdür . 

Mutfak ve banyolarda kullanılan kesici delici aletleri çocukların ulaşabileceği noktalarda tutmamak hatta açıkta hiç bırakmamak büyük önem taşır.

Önleminizi alın kaza geliyorum demez

Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu olmaları hepimiz için önemlidir. Yaşam alanınızda önleminizi mutlaka almanızı unutmayın. Unutmayın kaza önceden haber veren bir durum değildir. Sorun yaşamamak için önlem almak sağlığı korumanın en önemli yöntemidir.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Bebeğinizi kazasız bir şekilde büyütmeniz dileğiyle, Güzel günler dileriz.

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.