bebeğin cinsiyeti belirlenebiliyor mu ?

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün mü?

20. yüzyılın sonlarına kadar gerek görüntüleme teknolojilerin durumu gerekse tıpta gelinen yer bebek doğana kadar cinsiyetini bilmemize imkan vermemekteydi. Çocuk doğduğu anda cinsiyetini öğrenirdik. Bugün ise cinsiyet gebeliğin erken dönemlerinden itibaren tespit edilebiliyor. Hatta artık cinsiyetini belirlemek bile tıp dünyasında ki gelişmelerle mümkün. Kadın sitesi Anne Bebek bölümünde ” Doğacak Çocuğun cinsiyetini belirlemek” yazımıza yer veriyoruz..

 

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl oluyor

bebeğin cinsiyeti belirlenebiliyor
bebegin-cinsiyeti-kiz-mi-erkek-mi-belirlemek-mumkun-mu-2

Hangi spermin yumurtayı dölleyeceğini binlerce farklı etken belirler ve bunlar her zaman koşullara göre çok farklılıklar göstermektedirler. Bu nedenle, bu yüzyılda ve bu teknolojide tek geçerli olan, bir bebeğin cinsiyetini belirleyen spermin seçimindeki tek faktör doğadır.

Erkek çocuk doğuramadı diye tek suçlu görülen kadınlar yıllar boyu eşlerinden ve ailelerinden tepki görmüşlerdir. Oysa görüldüğü gibi durum tam tersidir. Bebeğin cinsiyetini her zaman erkeğin sperminde bulunan kromozom belirler. Kadının bu konuda hiçbir katkısı yoktur. Bebeğin cinsiyetini daima baba belirler…

 

Aşılama yönteminde cinsiyet belirleme

Amerikalı bilim adamları ise, ilk kez genetik ayıklama sayesinde bebeğin cinsiyetini tayin etmeyi başardılar. Uzmanlara göre Y kromozomları, X kromozomlarına oranla yüzde 2.8 oranında daha az genetik materyal taşıyor. Bu farkı göz önünde bulunduran uzmanlar, lazerle DNA taraması yaparak yüzde 85’i X kromozomdan oluşan spermleri ayıklıyorlar. Erkek bebek için de yüzde 65’i Y kromozomundan oluşan spermler ayıklanıyor. Sonra kız isteyen annenin yumurtası, X kromozomu taşıyan spermlerle, erkek bebek isteyen annenin yumurtası, Y kromozomu taşıyan spermle döllendiriliyor. Suni döllenme sonucunda elde edilen embriyo, annenin rahmine yerleştiriyor. Uzun yıllar çiftlik hayvanlarında denenen bu yöntem, bir süredir insanlar üzerinde uygulanmaya başladı…

Bazı uzmanlar  ise, spermin DNA taramasıyla ayıklanıp lazerle parçalara ayrıldığı bu yeni yöntemi şüpheyle karşılıyor. Kimi uzmanlara göre ise “Doğa Ana” ya müdahale edildiği için etik olarak yanlış olmasının yanında uzun vadede de sakıncaların olacağından şüphe ediliyor.

 

Cinsiyeti ne olursa Olsun Sağlıklı ve mutlu olsun

Biz çocukları melekler olarak görüyoruz ve anne babalarının yada onları büyüten güzel kalpler ise, dünyayı güzelleştirecek kadar güçlü varlıklar olduklarına inanıyoruz.

Dolayısı ile bu tip müdahalelerin çok da gerekli olmadığını düşünen tarafta yer alıyoruz. Kız yada erkek hiç fark etmez, doğacak her çocuk sağlıklı ve musmutlu olsun….

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.