Bâton Nedir ?

Baton kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Dilimize Fransızcadan geçen bu kelime hayatımızın bir çok farklı alanında anlamından farklı şeyleri ifade etmek amacı ile de kullanılmaktadır.

Reklam

Baton Ne demektir ?

baton-nedir-2

Baton aslen Kış sporu olan ve karda yapılan fakat gelişen teknolojilerle artık yaz aylarında çim üzerinde de yapılabilen kayak sporu malzemelerinden biridir.

Baton , Kayak yaparken kişinin dengesini hem yer teması hem de vücut koordinasyonu sağlayabilmek amacı ile ucu sivri tutacakları olan ve elle tutulan bir zamanlar demir gibi metallerden , tahtadan imal edilen günümüzde ise karbon gibi alaşımlarla yapılan uzun dengede tutma çubuğuna verilen addır.

Günümüzde ise Bâton kelimesi bir çok farklı amaçlar Türkçe dilinde de yaygın biçimde  kullanılabilmektedir.

Bâton’un Farklı kullanımları Nelerdir ?

baton-nedir-kelimenin-farkli-kullanimi

Denge sağlamaya yarayan Baston Kelimesi ile Bâton aslında aynıdır. Fakat Türkçede Fiziksel Rahatsızlığı olan veya yaşı geçkin kişilerin kullandığı ahşap,metal plastik veya farklı malzemelerden üretilen destek ürününe Baston adı verilmektedir.

Baton kelimesi kayak terimi iken şekil benzetmesi ile farklı amaçlarda kullanılabilmektedir.  Bunların en yaygın kullanım alanları şekil benzetmesi ile gıda sektörüdür. Uzun ince farklı malzemelerden üretilen ekmeklere Baton Ekmek adı verilmektedir.

Bunun yanı sıra normalde kangal sucuk olan ve yuvarlak olarak üretilen sucukların düz biçimde imal edilenlere de Baton Sucuk adı verilmektedir.  Veya Baton Çikolata gibi bir çok farklı ürün adlandırılmaktadır.

Güzel Günler

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.