SİNÜZİT NEDDİR ? BNELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Sinüzit nedir, nedeni ve tedavisi 

Özellikle kış aylarında yaşanan burun tıkanıklığı ve bunu takiben yaşanan  baş ağrısı bir çoğumuzun yaşadığı olumsuz durumlardan biridir. Bu durum Sinüzit rahatsızlığınız olduğunun habercisi olabilir. Kadın sitesi sağlık bölümünde ; ” Sinüzit nedir, Sinüzit belirtileri nelerdir, sinüzit tedavisi nasıl olur ?” konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

Sinüzit Nedir ?

sinüzit,belirti,tedavi
bas-belasi-sinuzit-nedir

Sinüzit en basit anlatımı ile burun ve genizde bulunan sinüs adı verilen hava aldığımız ve zararlı bakterilere karşı mukus sıvısı salğılarının bulunduğu solunum bileşeninin tıkanması anlamına gelir.

Sinüzit belirtileri nelerdir ?

Sinüzit belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi sinüzitli hastalarda burun tıkanıklığı ön planda iken kiminde baş ağrısı ve geniz akıntısı ön plandadır. Aslında bu sinüslerin fonksiyonları tam olarak aydınlatılmış değildir.

Ancak sesin rezonansının sağlanması, solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtılması ile zararlı partiküllerin tutulması gibi görevleri vardır. Ayrıca baş ağırlığının azaltılması işine de yararlar. Bütün sinüslerin içini döşeyen mukoza her gün belli oranda salgı yaparlar. Bu salgılar burun içine dökülerek oradan da boğaz ve mideye giderler.

Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burun akıntısı gibi şikayetlerinizin 4-5 günden sonra azalmaya başlamaması durumunda sinüs iltihaplanmasından şüphelenebilirsiniz. Bakteri, virüs, mantar gibi farklı mikroplar sinüzite sebep olabilse de en sık karşılaşılan bakterilerin sebep olduğu sinüzitlerdir….

Yeşil veya sarı burun akıntısı sinüs iltihabının habercisi olabilir?

Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz, berraktır. Bu akıntının 4-5 günden sonra koyulaşarak sarı ya da yeşil renge dönüşmesi sinüslerinizde iltihap başladığını düşündürür.

Sinüzit hakkında genel bilgiler

SİNÜZİT
SİNÜZİT RAHATSIZLIĞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
  • Sinüzit bulaşıcı mı ?

Sinüzit olarak adlandırdığımız sinüs iltihabı bulaşıcı değildir. Ancak başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzit olmuş olabilirsiniz.

Reklam
  • Sinüzit hayat boyu çekilen bir hastalık mıdır?

Sinüzit hastalığının uygun tıbbi ya da cerrahi yöntemler ile hemen her zaman tedavi edilmesi mümkündür ancak sinüsler normal fizyolojimizin önemli fonksiyonları olan organlarıdır ve hiçbir zaman yok edilmezler. Bu nedenle hayatın farklı dönemlerinde tekrar sinüzit olunabilir. Ağır olmayan vakıalarda sinüzit burun spreyi tavsiye edilir…

  • Her sinüzit hastalığı için antibiyotik alınır mı?

Sinüzit hastalıklarında genellikle en etkili tedavi antibiyotiktir. Ancak alerji ya da mantardan kaynaklanan sinüzitlerde antibiyotik şikayetlerinizi azaltsa bile, iltihap yok olmayacaktır. Bu nedenle antibiyotik kullanımına önce doktorunuzun muayene bulgularınıza göre karar vermesi gerekir. Aynı zamanda aniden başlayan akut sinüs iltihabı vakalarında ile sık sık tekrarlayan sinüzitlerin ya da kronik sinüzit hastalığının farklı tedavi yöntemleri vardır. Ayrıca antibiyotiklerin bağışıklık sistemini zayıflattığı ve gerekli olmadığı ağır sağlık sorunları haricinde kullanılmaması gerektiği bilinmektedir.

 

Sinüzitin kesin tedavisi var mı?

Her sinüzit hastası için geçerli tek bir tip tedavi yoktur, sonuç alınana kadar farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi faydalı olabilir.

  • Sinüzit ameliyatı ile sinüsleri tamamen temizlenebilir mi?

Modern sinüs ameliyatlarında “etmoid sinüs”  adı verilen küçük odacıklardan oluşan sinüsler tam olarak temizlenebilir, büyük yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan yanak, alın sinüsleri ile sfenoid adı verilen kafa içindeki sinüslerin yok edilmesi tarzında bir yaklaşım yoktur. Ameliyatlarda bu sinüslerin tıkalı olan, salgılarını boşaltma ve havalanma fonksiyonu gören kanalları açılır ya da genişletilir.

  • Endoskopik sinüs operasyonlarında ciddi komplikasyonlarla karşılaşma riski nedir?

Sinüs ameliyatları anatomik olarak oldukça karmaşık ve aynı zamanda beyin, gözler, görme sinirleri, büyük damarlar gibi kritik komşulukları olan bir bölgede yapıldığından bu ameliyatlar sırasında ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Komplikasyonların önlenmesinde en önemli unsur ameliyatı yapan cerrahın bu konudaki bilgi ve tecrübesi olmakla beraber teknolojik imkanlar da ameliyat başarısını etkiler. Özellikle ameliyatı zorlaştıran başarısızlık yada komplikasyon ihtimali artıran durumlarda bilgisayar destekli cerrahi teknolojisi (cerrahi navigasyon) son derece kritik faydalar sağlar. Bu teknoloji ile cerrahi aletin sinüsler içindeki yeri cihaz ekranından milimetrik olarak takip edilir. Böylece ameliyatın başarı şansı önemli ölçüde artarken komplikasyon riskleri neredeyse tamamen ortadan kalkar.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.