bamya nedir, faydaları nelerdir

Bamya ve Yararları Nelerdir

Yaz aylarında özellikle biz Anadolu toplumu insanlarının en çok sevdiği ve tükettiği bamya özellikle etli ve zeytinyağlı türleri ile yemeklerini salatalarını sıkça tüketiriz . Bugün Sihirli kadın sitesi olarak sizlerle bamya be faydaları hakkında bilgilendirmek istiyoruz…

 

Bamya Nedir ?

Bamya Kuzeydoğu Afrika kökenli 1 ila 5-6 cm boyutlarına kadar değişik büyüklükte yetişen yeşil, kuru görünümlü bir sebzedir. Bamya  sebzesi zengin bir besin içeriğine sahiptir . Özellikle yaz günlerinde temmuz ayından itibaren yetişen bamyadan mevsiminde düzenli olarak tüketmek çok faydalıdır.

 

Bamyanın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir ?

bamyanın sağlık faydaları
bamya-ve-faydalari-2
  • Bamya Vücut direnci açısından değerli Vitamin ve mineraller içerir

Bamya K vitamini açısından zengin bir gıdadır. K vitaminin yanı sıra iyi bir kalsiyum , demir, manganez ve magnezyum kaynağıdır. Günde 100 gram bamya günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 35’ini  karşılamaktadır Ancak bamyanın yararları bunlarla bitmiyor. 4 önemli, bilimsel olarak kanıtlanmış şaşırtıcı yararı var..

  • Bamya Lifli ve posalı yapısı ile sindirimi düzenler 

Bamya lifli ve sindirimi hızlandıran bir yapıya sahiptir. Bu özelliği hem sindirimi hızlandırır hem de sindirim sistemi düzenler.  Bu özelliği İdeal kiloya ulaşmak için çok önemlidir…

 

  • Bamya  Anti- diyabetiktir.

Gıdalar üzerinde yapılan besin ve insan ile ilgili deneylerinde bamyanın insan vücut ağırlığını düşürdüğü  ve kan şekerini düşürdüğü görülmüş. Bamya ekstresinin hipoglisemi özellikli (kan şekerini düşürücü) etkileri normal ve glikoz yüklenmiş diyabet rahatsızlığı olan  hayvanlarda test edilmiş. Diyabetli hayvanların kan şekerini yaklaşık Yaklaşık  % 75-80 civarında düşürebildiği, normal farelerde ise böyle bir etkisinin olmadığı belirlenmiş.

  • Bamya Görmeyi iyileştirebilir.

Görmeyle ilgili sorunların A vitamini eksikliğiyle bağlantılı olduğu biliniyor. Bamya A vitamini açısından zengin. Bamya lutein ve zeakzantin adlı karetenoidler de içermektedir. Bu bileşenler göz sağlığı için gerekli ve diyabetik retinopatiyi önlediği gibi gözlerde ki  makula dejenerasyonunu (sarı nokta hastalığı) yavaşlatıyor.

 

  • Bamya Anti-Kanser özelliktedir.

Pektinin bazı agresif ve tekrarlayan tümörlere karşı etkili olduğu gösterildi. Bamya , pektin içermektedir . Melenoma hücreleri üzerinde denenen pektinin hücrelerin kendi kendini öldürmesini ( apoptosis ) sağladığı görülmüş.

DİĞER EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı organik gıdlarla beslendiğiniz güzel günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.