Balık Yağı Hapı Mı , Balık Mı ?

Balık içerdiği fosfor ve Omega-3 yağları ve vitaminler içermesi nedeni ile çok değerli bir besin kaynağıdır. Kimimiz kendi sağlığımız balık veya balık yağı tüketerek bu değerli besini almak isterken bazılarımız da çocuklarımıza balık yağı hapı veya balık yedirerek bu değerli besinlerin alınmasını sağlama gayreti içerisine giriyoruz.

Reklam

Peki balığın kendisini tüketmek mi yoksa balık yağı hapı kullanmak mı daha faydalıdır ? Sihirli kadın sitesi olarak bugün bu soruya cevap arıyoruz ….

 

Ne Kadar Balık yemeye ihtiyacımız var ?

balik-mi-balik-yagi-hapi-mi-daha-faydali-2-balik

bir insanın ortalama olarak içerisinde bulunan O mega 3 ve fosfordan faydalanabilmesi için haftada 2 gün balık tüketiyor olması yeterlidir.

Bu maddi olarak da diğer besinlere nazaran çok daha ekonomik olan bu gıdayı tüketmek açısından bizim gibi 3 yanı denizlerle çevirili olan bir ülke için hem içerdiği balık çeşitlerinin çokluğu nedeni ile hiç de zor değildir.

Dolayısı ile en doğru yöntem haftada en az 2 gün yaklaşık en az 150-200 gram balık tüketmek gayet yeterlidir.

Balık ve Cıva zehirlenmesi sorunu

Küresel ısınma çevre kirliliği ve atıkların denize gitmesi gibi bir çok farklı neden dolayısı ile balıkların içerisinde cıva oranı yükselmesi sorunu bilinen büyük bir problemdir.

Cıva belli bir miktarın üzerinde insan vücuduna girdiğinde zamanla veya bir anda zehirlenmeye yol açarak insan hayatını tehtit eden insan için zehirli bir metaldir.

Fakat bu olumsuz durumdan çok da fazla korkmanıza gerek yok yeter ki hangi balıkların yüksek miktarda cıva içerdiğini bilelim.

 

Hangi balıklar yüksek oranda Cıva İçerir

balik-mi-balik-yagi-hapi-mi-daha-faydali-3-buyuk-balikda-civa

Kılıç balığı , Köpek balığı, Balina ve bazı ton balığı türü gibi balıklar ve yaşı yüksek olan balık türlerinin bir çoğu cıva içermektedir.

Küçük ve genç balıklar cıva içermez 

Hamsi, istavrit, sarı kanat, sarı kanat, sardalye gibi küçük balık türlerinin genç olanları çok az miktarda cıva içermekte veya hiç içermemektedir. Dolayısı ile rahatlıkla tüketilebilir ve bu gıdalardan ihtiyaç duyduğumuz fosfor Omega-3 gibi maddeleri alabiliriz.

 

Balık Yağı Hapı Tüketmek Doğru mudur ?

Balık yağı tüketmek balığın tadını sevmeyen veya yemekte yada bulmakta zorlanan kişiler için bir seçenektir.

Fakat balık yağı haplarının hangi balıklardan üretildiğini bilmek gerekliliği çok önemlidir.

“Taze küçük balıkları haftada 2-3 defa tüketmeniz en sağlıklısı”

BİR ÇOK BALIK YAĞI HAPI ÜRETİCİSİ ÖZELLİKLE YURT DIŞI MENŞEYİ OLANLAR HANGİ YAŞTA VE HANGİ BALIKLARDAN BU YAĞLARIN ÜRETİLDİĞİ BİLGİSİNİ VERMEYEBİLİR. GENELLİKLE BÜYÜK BALIKLARDA KÜÇÜK BALIKLARDAN ÇOK DAHA FALA YAĞ BULUNUR. ÜRETİLEN BALIK YAĞI HAPLARININ HANGİ BALIKLARDAN ÜRETİLDİĞİNİ BİLMİYORSANIZ BU YAĞLARIN BÜYÜK BALIK TÜRLERİ OLAN KÖPEK BALIĞI, BALİNA , KILIÇ BALIĞI GİBİ CIVA ORANI YÜKSEK OLAN BALIKLARDAN ÜRETİLME DURUMLARI OLMASI HALİNDE CIVA ZEHİRLENMESİ İHTİMALİ ORTAYA ÇIKAR.

Dolayısı ile taze küçük balıkları haftada 2-3 defa tüketmeniz en sağlıklı ve lezzetli olan seçenektir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz.

 

 

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.