Balığı kızartmak zararlı mı, yoksa balık buğulama yapmak daha mı yararlı?

Ucuz hayvansal protein kaynağı olan balık, içerdiği yağlar, protein ve vitamin açısından da önemli bir besin olup, çok yararlı ve sağlıklı bir gıda. Kadın sitesi Sağlıklı beslenme bölümünde bugün balığı kızartmak mı , yoksa buğulama yapmak mı daha sağlıklı yazımıza yer veriyoruz…

 

Balık Çok faydalı

Bağ doku yönünden kırmızı et ve diğer beyaz etlere oranla daha zayıf olduğu için sindirilmesi çok daha kolay olan balıkların biyolojik değeri oldukça çok.

Çünkü balık, vücut ve metabolizma tarafından tamamen sindirilebilir bir yiyecek.

Balıktaki tüm gıda bileşenleri vücut tarafından kullanılabiliyor olması onun en yararlı besin olma özelliğinin nedeni..

 

Bâlığı Nasıl tüketmeli

Balığı yemek konusunda en önemli gözetilmesi gereken konuların başında mevsiminde balık tüketmek ve doğru balıkları doğru zamanda tüketmektir.

Genel olarak yağlı balıkları kışın az yağlı balıkları yaz aylarında tüketmek doğru seçeneklerdendir…

 

Her gün balık yemek zararlı mı faydalı mı?
Günlük 200 gram balık eti tüketerek, günlük protein ve yağ asiti gereksinimi karşılanabilir.

Haftada bir balık yemek yeterli mi?

Uzun ve sağlıklı bir hayat için balığı haftalık değil, her gün yemelisiniz. Haftada 2 veya 3 kere yememiz sağlık yönünden çok faydalı ama bunun balık yeme alışkanlığı haline getirilmesi çok daha yararlı…

 

Balık buğulama mı balık kızartma mı?

Balık pişirirken daha çok kızartma tercih  edilmesine rağmen,  kızartırken balıktaki yararlı maddelerin büyük bir bölümü kaybedilir. Bu pişirme tekniği zararlı olmamakla birlikte, balıkta bulunan bu faydalı yağlar ve mineraller kızartma yağına geçer ve bir miktar protein zarar görür.

Buğulama tekniği ise balığın kıymetli mineral ve proteinler suya geçer ve suyunun tüketilmesi halinde balıktan alabileceğiniz tüm mineral ve proteini, balık yağının tamamını vücudunuza almış olursunuz.

Bu nedenle sonuç olarak; Mısır unu ve yağ ile tavada kızartma daha lezzetli olabilir ama fırında veya tencerede buğulama da çok lezzetlidir. Izgara da çok yararlıdır. Dengeli beslenme ve diyet yönünden önemli olan balık yaparken, pişirme tekniği açısından değerli maddeleri de tüketebilmek ve düzenli balık tüketmeye gayret etmektir. Avlanma yasağının kalktığı, balık mevsiminde olduğumuz şu günlerde palamut ve hamsi balıkları bolca ve ucuz fiyatları ile oldukça cazip durumda. Bol balık yemenin kalp ve damar sağlığı açısından faydalarına da bir başka yazımızda değineceğiz…

DİĞER ÖNEMLİ SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYELERİ VE EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.