Bahar ve Göz Alerjisi

Kış ayları sona erdi ve yazı müjdeleyen ilkbahar geldi çattı. Bahar’ın gelmesiyle birlikte birçoğumuz gözümüzün kuruması kaşınması ve gözümüzde göze hoş görünmeyen çapak benzeri oluşumlar olması sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz.

Reklam

Buna neden olan göz alerjisi rahatsızlığı ile ilgili sihirli kadın sitesi olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Göz alerjisi nedir ?

bahar-aylari-ve-goz-alerjisi-2-ihmal-etmeyin

Göz alerjisi kişilerin vücut yapılarından kaynaklanan farklı bir sorun olabildiği gibi aynı zamanda mevsim geçişlerinde bitki poleni, fazla değişken rüzgar ve ısı , kimyasal maddelere fazla maruz kalma gibi sorunlar nedeniyle, gözün gözyaşı ayarlamak da zorlanması sonucu meydana gelen fazla sulanma yani gözyaşı üretme veya az sulanması sonucu kuruma ve enfeksiyonlara açık hale gelme durumu sonucunda GÖZLERDE ÖDEM OLUŞMASI, ŞİŞME, yeşil çapaklanma benzeri akıntı, kızarmalara, kaşınma ve sürekli batma hissi gibi sorunlara yol açar bir Göz rahatsızlığıdIr.

 

Göz alerjisinin belirtileri nelerdir ?

Göz alerjisi hem şekli hem de oluşma nedeni ile kişiye göre farklılıklar gösterebilir.

 • Gözde sürekli gözyaşı oluşması
 • Yeşil Çapağa benzer göz etrafını saran yoğun akıntı
 • Gözlerde aşırı kuruluk
 • Kaşıntı
 • Göz kapaklarında yapışma
 • Sürekli batma hissi

 

Göz alerjisinin tehlikeleri nelerdir?

bahar-aylari-ve-goz-alerjisi-tehlikeli-olabilir

Göz alerjisi gibi birçok mevsim ile birlikte çoğunlukla tetiklenen rahatsızlık gibi çoğu zaman hafife alınan ve geçici olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır.

Fakat göz alerjisi alerjik Konjonktivit adı verilen göz kapaklarının iç bölümünde ve gözün beyaz kısmını Saran zarın alerjiye bağlı olarak fazla iltihaplanması sonucunda meydana gelen göz rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Özellikle çocukluk yaşları içerisinde göz alerjisi yaşayan 5 ile 8 yaşları civarında daha fazla  görülen bu rahatsızlık çok daha fazla ilgi göstermeyi gerektiren bir rahatsızlıktır. Çünkü özellikle çocuk yaşlarda geçirilen alerjik konjonktivit ğer ilgilenilmesi İlerleyen zamanlarda görme kaybına kadar ilerleyebilen ciddi bir sorundur.

Reklam
Göz alerjisi nasıl tedavi edilir ?

Öncelikle göz alerjisi olunduğu zaman kesinlikle bir göz doktoruna başvurmak gereklidir.

Doktora başvurduğunuz zaman konunun uzmanı olan doktor sizlere göz alerjisinin durumu alerjik konjonktivit rahatsızlığına dönüşüp dönüşmedi konusunda gerekli bilgiyi verip Eğer gerekiyorsa Alerji ilaçları ya da eğer sorun ilerlemişse görme kaybı sorunu yaşanmaması için kortizon içeren Bazı ilaçlar verebilir.

Göz alerjisine nasıl önlem alınır

Göz alerjisi sorunu yaşamamak amacıyla önceden alınacak bazı önlemler çoğunlukla etkili olmaktadır.

 1. Alerjik durumu olan ve bu durumun farkında olan kişiler gözlerini çok fazla direkt rüzgara maruz tutmamalıdır lar. Bunun için basit bir numarasız Gözlük veya Amber rengi Güneş gözlüğü koruyucu bir etki sağlayabilir.
 2. Yüzünüzü düzenli olarak temizleyin. Yüzünüzü düzenli olarak temizlemeniz hem göz yaş oluşumunu harekete geçirir hem de herhangi bir mikrobik duruma karşı yüzünüzü temiz tutmanız Gözlerinizin sağlığını da koruyacaktır.
 3. Kimyasallardan uzak durun. Özellikle saç spreyi duvar boyası gibi Birçok kimyasal madde özellikle bahar aylarında çok daha fazla olumsuz etken maddeleri salarak Gözde kurmaya neden olabilir. Deodorantlar yerine rolonlar kullanırız evinizde plastik boya seçerken su bazlı boya kullanmaya Özen gösterin.
 4. Şişen göz kapaklarınıza soğuk uygulayın. Göz alerjisi öncesinde ve sırasında göz kapakları şişerek içerisinde ödem oluşmaya başlar. Vücudun her alanındaki ödem tedavisinde de olduğu gibi göğüs bölgenize soğuk uygulamanız bu ödemin büyümesini önleyecektir ve hem göz alerjisi olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak hem de görünümünüz normale döner. Bu uygulamayı için soğuk buzlukta dondurulabilen işerler veya içerisine buz koyulmuş Bir poşetin etrafına sardığınız havlu ile yapabilirsiniz.
 5. Eğer göz bozukluğunuz için veya farklı renkte göze sahip olabilmek için kontakt lens kullanıyorsanız özellikle bahar aylarında göz alerjisi konusunda biraz daha hassas olabilirsiniz. Bunun için lenslerinizi düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Lenslerinizi gece çıkartıp lens suyuna koymanız ve sabahleyin yeniden takmanız sizi koruyacaktır. Bunun yanı sıra gözünüzden lensleri çıkarttığınız zaman doktorunuzun önerdiği bir damla kullanmanız Bahar aylarını göz alerjisine karşı korunarak daha rahat geçirmenize yardımcı olur.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.