Okullar açıldı , Bağışıklık Sisteminin Güçlü olması için Omega 3

Yeni bir eğitim öğretim dönemi daha başladı. Okulların açılması ile birlikte tüm anne babaları çocuklarının hasta olacağı korkusu sardı.  Tüm çocuklar doğal olarak hasta olurlar ve özellikle ilk defa  kreş ya da ilk okula başlayan çocuklar çok daha sık hasta olurlar.

Bu hastalıklardan korunmak ve hasta olunduğunda çok daha kolay üstesinden gelebilmek  için çocuğumuzun bağışıklık sistemini diğer bir deyişle  beden savunmasını  güçlendirmek için en önemli unsurların biri Omega 3 yağ asitleri gelmektedir…

 

Balık Yağı ( Omega- 3 ) Çocuk sağlığı için çok önemli

bagisiklik-sisteminin-guclu-olmasi-icin-omega-3-2

Omega 3 yağ asitleri bağışıklığın daha güçlü olması için ve oluşan bir hastalık sürecinin çözülme evresinde ciddi rol oynamaktadır. Bu çözünme evresinde rol alan unsurlar olan protektinler, resolvinler ve maresinlerin kaynağı DHA ve EPA’dır.
Aslında çocuklarımızın bağışıklığını desteklemek adına balık yağı kullanımına sadece okul öncesi ve sürecinde değil ,  gebelik dönemi sürecinde başlamak gerekir .

Omega 3 Desteği için geç değil

Eğer gebelik döneminde anne olarak siz ilerleyen dönemlerde de çocuğunuz omega 3 asitleri konusunda yoksun beslendiyseniz de geç kalmış sayılmazsınız. Kış ve bahar aylarında kullanılan özellikle A vitamini de içeren balık yağları çocuklarımızı solunum yolu enfeksiyonlarından, tekrarlayan orta kulak iltihaplarına karşı koruma konusunda etkilidir ve yaşaman  enfeksiyonların süresini kısaltıyor sürecin oumsuz etkilerini.azaltıyor.

 

Omega 3 gıda takviyesinin Çocuklar için yararları Nelerdir ?

Okul çağındaki çocuklarda balık yağı kullanımı için başka geçerli nedenler de var.
Bu konuda yapılan bir çok bilimsel araştırma ki DHA içeriği zengin balık yağı çouklarda Hiperektivite Bozukluğuna bağlı semptomları ve Dikkat Eksikliği sorununun azaldığı gözlemlenmiştir.

  • Dikkat ve Görev sonlandırma

Balık yağı kullanan çocukların,  Dikkati toplama ve görevi sonlandırma yeteneklerini artmaktadır.

  • Dürtüsellik , Hiperaktivite, , agresifliği de olması gereken düzeye getiriyor. .

Omega-3 çocukların uyku süreslerini  ve uyku kalitesini arttırmakta. Uykunun güçlü bir bağışıklık için en önemli elementlerden biri olduğunu bu konularda ki en önemli etmenlerden biri olduğunu bilmek gereklidir.

  • Alerjik Rahatsızlıklardan koruyor

Yapılan araştırmalar hamilelik,  emzirme ve erken çocukluk döneminde Omega 3 yağ asitleri kullanılmasının , ilerleyen dönemlerde  çocuklarda atopik , astım, alerjik rinit , dermatit, gibi alerjik hastalık ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyucu etkisi olduğunu gösteriyor..

  • Omega 3 Mental sağlık ve duygu hali  üzerinde de olumlu etkileri var ..

Omega 3 ve vitaminleri dengeli ,yeterli miktarda gıdalar ile almak mümkün . Bunun için beslenme sistemini doğru şekilde organize etmek yeterlidir…

 

Doğal Gıdalar ile Omega 3 alamıyorsa Balık Yağı Takviyesi

bagisiklik-sisteminin-guclu-olmasi-icin-omega-3-3

Okula başlayan çocuklarınıza haftada 2-3 öğünde balık tüketmemeleri yOmega-3 aasitleri alımı için yeterlidir.

Tabi  ki Doğru beslenme şartlarında çocuğunuzun Yeterli şekilde gerekli elementleri sağlıklı biçimde alabileceğini unutmayın ve yaşamınızı buna göre organize etmeye çalışın.

Eğer yeteri biçimde çocuk omega- 3 ve diğer vitamin ve mikro besinler yönünden zengin şekilde beslenmiyor ise halinde mutlaka doktorunuzla konuşarak omega-3 takviyesi alınmaya başlanması sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Diğer faydalı yağlar için YAĞLARIN YARARLARI ve ZARARLI OLAN DURUMLAR yazımızı okumanızı öneriyoruz

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

ve

Okula Başlayan Çocuk Anne Babalarına Tavsiyeler 

, Yazlıarımızı okumanızı tavsiye ediyorum .

Çocuklarınızla mutlu ve sağlıklı günler diliyorum

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.