Bağırsak Sağlığının Bozulduğunu Gösteren Belirtiler Neler ?

Çoğu zaman farklı rahatsızlıklar ilgili olduğu organ veya bölgelerde belirtiler gösterir ve o noktaya eğilerek sorunu tespit etmemize yardımcı olur. Böylece problemi bulur gerekli tıbbi tedaviyi hekimler aracılığı ile uygularız. Fakat bazı organlar doğrudan oldukları bölgede veya doğrudan görev aldıkları işlev bozukluğu ile kendilerini belli etmez. Bunlardan biri de bağırsak rahatsızlıklarıdır. Bugün sizlerle bağırsak rahatsızlıklarının belirtilerini paylaşarak bazı anlam veremediğiniz sorunların  bu sorunlar nedeni ile olabileceği konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz…

Bağırsak Sağlığı neden önemlidir ?

bagirsak-rahatsizliklari-belirtileri-nelerdir-2

Bağırsaklar başta sağlıklı sindirim sistemi işlevleri açısından çok önemlidir. Fakat bağırsağın işlevi sadece sindirim sistemi le sınırlı değildir.

Mide mağırsak gibi organların oluşturduğu sindirim sistemimiz Mikrobiyota adı verilen insan sağlığına hizmet eden faydalı mikroplar adı verilen mikro organizmalar  ile sarmalanmıştır. Bu mikro organizmalar faydalı bakteriler, faydalı mantarlar ve faydalı virüsler içerir. Bağırsak bakterileri vücutta, bağışıklık sistemine yardımcı olmanın yanı sıra , iyi hissettiren beyin kimyasallarından biri olan  Serotonin adı verilen nerotransmitter üretmek, sağlıklı biçimde yediklerimizi enerjiye dönüştürmek , vücutta durmaması gereken yabancı maddelerin ve zararlı toksinlerden atılmasını sağlamak gibi çok farklı ve önemli işlevler görürler. Hem gıda , hatalı yaşam biçimi hem fazla ilaç kullanımıhava kirliliği gibi olumsuz çevre faktörleri  gibi bir çok farklı neden ve ve doğal süreçler nedeni ile vücudumuz iyi ve kötü bakteriler bir arada bulundurur. Farklı sebeplerden dolayı bu denge bozulur ve  kötü bakteriler hakimiyet sağlar ve Dsbiyosis Rahatsızlığı adı verilen  mikrobiyota dengesinin bozulması durumunu a yol açmaktadır.

Vücudun Microbiota dengesinin bozulması ve zararlı bakterilerin artması çok sayıda hem fiziksel hem de zihinsel sağlık sorununa yol açabilir. Bu dengenin bozulduğunu gösteren doğrudan bağırsak fonksiyonlarında belirti veren ve bağırsakla hiç ilgisi yokmuş gibi gözlemlenen farklı sorunlar ile kendisini gösterir.

 

Bağırsak Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir ?

Aşağıda sizlerle paylaştığımız belirtilerin bazıları doğrudan bağırsak sorunu gibi görünmeyen belirtilerdir fakat bağırsağınızla ilgili olabilir. Ve bağırsak sorunları erken teşhis ve tedavi edilmediğinde birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

  • Sindirim Sorunları 

Kabızlık ,fazla yumuşak dışkılama veya değişken dışkılama , sürekli gaz sıkışması ve gaz atamamak , diare( ishal ) gibi problemleri sürekli yaşıyorsanız bu bağırsak işlevlerinde sorun yaşadığınız anlamına gelebilir.

  • Otoimmün bozukluk olması

Nedensiz olarak meydana gelen otoimmün problemi yaşıyorsanız bunun nedeni bağırsak Microbiota dengesinin bozulduğu anlamına gelebilir…

 

  • Mide problemleri

Midenizde şişkinlik, sertlik ve uzun süren rahatsızlık hissi yaşıyorsanız nedensiz bulantı hissi hissediyorsanız ve sorun midenizde değilse  bu bağırsağınızdan kaynaklanıyor olabilir.

  • Beslenme değişiklikleri

Nedensiz biçimde bazı  yiyeceklere sürekli olarak istek duymak bağırsak sorunu olduğunu gösteriyor olabilir.

  • Kilo dengesizlikleri

Kiloda nedensiz dalgalanmalar yaşıyorsanız yani Kilonun bir aşağı bir yukarı oynaması bağırsak sorunu nedeni ile olabilir…

 

  • Ruh sağlığı sorunları

Nedensiz biçimde Karamsar yada kaygılı duygu hali içindeyseniz bunun nedeni serotonin salgılıyamayan sorunlu bir bağırsak olabilir.

  • Uyku problemleri

Nedensiz biçimde sağlıklı uyku uyuyamıyorsanız bunun nedeni bağırsak sorunu olabilir

  • Deri sorunları

Cilt üzerinde neddensiz enfeksiyonlar oluşuyor sivilcelenmeler artıyor akneler oluyor gereksiz hassasiyet varsa bunların nedeni bağırsak sorunu olabilir.

 

Bağırsak sorunları Nasıl iyileşir ?

Bağırsak rahatsızlıkları özellikle mikrobiota dengesinin bozulması genellikle hatalı beslenme alışkanlıkları nedeni ile meydana gelmektedir.

Bağırsak sorunları yaşandığında ihmal edilmememeli ve uzman hekime danışılması önemlidir. Bunun yanı sıra bazı beslenme alışkanlıklarını düzenlemek de hızlıbiçimde faydalı mikroorganizmaları arttırarak bağırsak sağlığını düzenlemeye yardımcı olur.

Uzmanların tavsiyesi faydalı mikrop ,virüs ve Bakterilerin alımını desteklemek gerekmektedir. Organik şekilde üretilmiş Sarımsak Soğan, süt ürünlerinden Kefir ve yoğurt mikrobiotayı destekleyen gıdalar arasındadır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.