Babalar gününün hikayesi ? 

Korona Virüs Pandemisi sürecinde büyüklerimizin değerini biraz daha fazla yaşadık. Öncelikle anne ve babasını bu süreçte kaybedenlere başsağlığı ve kaybettikleri büyüklerine Allahtan Rahmet diliyoruz. Bugün 20 Haziran 2021 Pazar . Bugün Babalar Günü. Öncelikle tüm babaların babalar gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Bugün kadın sitesi yaşam bölümümüzde babalar günü ne aman nasıl doğdu yazımızı sizinle paylaşıyoruz…

 

Babalar günü  ne zaman, nasıl  doğdu ?

babalar-gunu-nedir-ne-zaman-nasil-dogdu

Kimine göre ailenin Annelerden sonra gelen en büyük 2. temel direği, çocuklara göre erkek olgusunun simgesi olunacak rol model , kadınlara göre ise ilerleyen senelerde eş olarak kişinin olması gereken , birlikte olunacak erkek rol modeli ve çocuklarının koruyucusu olan erkek kişi olan “baba” konusuna değinmeden önce belirtelim ki bu yıl (2021) babalar günü her sene olduğu gibi Haziran ayının 3.haftasına denk gelen gündür. Yani Babalar günü geldi çattı…

 

Babalar günü tarihi

Bazı bilgilere göre, “Babalar Günü”‘ olarak kutladığımız çocuk sahibi olan erkeklerin bu en özel gününün tarihte  Antik Roma zamanında kutlandığı ifade ediliyor.

Ama baskın bir düşünce kaynaklara dayanarak babalar gününün  “Anneler günü ” kadar eski olmadığını belirtiyor. Fakat babalar günü 2010 yılından beri resmi olarak kutlanıyor olsa da aslında  daha eski bir geçmişi var.

BABALAR GÜNÜ HER YIL HAZİRAN AYININ 3. HAFTASININ PAZAR GÜNÜ  KUTLANIYOR

Her sene de Haziran ayının 3 cü Pazar gününde kutlanan Babalar gününün tarihçesi için iki değişik hikaye var…

 

  • BABALAR GÜNÜ YAKIN TARİH DOĞUŞ HİKAYELERİ :
  1. Babalar günü tarihini araştıran bazı araştırmacılar,  Washington’daki John Bruce Dodd’un 1910 yılında  6. kardeşinin doğumu sırasında annesinin ölümü ardından hayatını çocuklarına adayan babası  William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını ifade ediyorlar.Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u beş kardeşi ile birlikte , babaları William Jackson Smart büyütmüştür. Babası William Jackson un aynı anda  çiftlikte çalışırken , diğer  yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını gören Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak görmüştür. Bu düşüncesi doğrultusunda babası William’ın  doğum günü olan 5 Haziran tarihinin “babalar günü” olarak kutlanması için çalışmalara başlamıştır.
  2.  Baş rolde yer alan isimlerinin farklı olduğu benzer bir hikayede; Babalar günü fikri 1909’da Washington’da yaşayan ve Anneler Günü’nden ilham alan Sonoro Smat Dodd tarafından ortaya atıldığı ifade ediliyor.

Sonoro Dodd’un babası Wılliam Smart Amerikan İç Savaşı gazisiydi. Eşi, altıncı çocuklarını doğururken ölmüştü. Wılliam Smart hem yeni doğmuş bebeğini hem de diğer beş çocuğunu tek başına Washington’un doğusundaki çiftlikte yetiştiriyordu. Sonora Dodd yetişkin olduğunda babası William’ın ne çocuklarını büyütebilmek için büyük fedakarlıklar yaptığını fark eder ve babası için özel bir gün düzenlemek ister. Babası Haziran ayında ’da doğduğu için Haziran ayında kutlanması için teklifte bulundu

  • BABALAR GÜNÜNÜN, ESKİ TARİH DOĞUŞ HİKAYESİ: Bazı tarih araştırmacıları tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Amerika’nın Batı Virginia yöresinde doğduğunu savunuyor. Bu araştırmacılara göre John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir günün kutlanmasını istediğini söylüyor…

 

Babalar günü olarak bildiğimiz bu gün bilinen en net tarih olarak  19 Haziran 1910’da Amerika, Washington Spokane’de kutladı.

Hangi tarihi bilgi doğrudur tarihsel ve bilimsel olarak emin değiliz fakat,  sonuç olarak Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington eyaletinin Spokane kentinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra Amerika birleşik devletlerinin diğer eyaletlerine de zamanla yayılmıştır.

Ancak Babalar Günü resmi olarak ilk defa 1924 senesinde ABD Başkanı Calvin Coolidge’in çabaları ile kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı. 1972 senesinde ise dönemin ABD başkanı Richard Nixon tarafından resmi tatil olarak ilan edildi.

Tüm babaların babalar gününü kutluyor Hem babaların bu gününü ve baba olmanın değerini bilmesini. Tüm evlatların da babalarının değerini hayattayken bilmesini diliyoruz.

Babalar günü için hangi hediyeyi almalı 

ve

AYRICA BABA YAZIMIZI MUTLAKA OKUMANIZI ÖNERİYORUZ

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.