B12 vitamini eksikliği, nedenleri, belirtileri ve tedavisi

B12 vitamini eksikliğinin nedeni nedir ?

Dikkat eksikliği ve unutkanlığa neden olan bunların yanı sıra yorgunluk durumuna neden olan B12 vitamini eksikliğinin farklı nedenleri vardır.B12 vitamini eksikliğinin insanların hem sosyal hem de iş yaşamına olumsuz etkileri çok fazladır. Kadın sitesi sağlık bölümünde “B-12 vitamini Eksikliği, nedenleri ve tedavisi” Yazımızı paylaşıyoruz…

 

Vücutta B12 Eksikliği ( Kobalamin ) Unutkanlığa Neden Oluyor

B12 Vitamini Eksikliğinin Sebebi Nedir ?
B12 Vitamini Eksikliğinin Sebebi Nedir ?

B-12 vitamini eksikliğini tespit edebilmek için yapılan kan tahlili ile B-12 Vitamini seviyesi ölçülmektedir. Kalp hastalıkları ve anemi sorunu olan kişilerde sıklıkla B12 vitamini eksikliği görülmektedir.

Vitamin B-12 bir sorunu genelde midenin içerisinde bulunan ve gıdalardaki B12 vitamini emilimi görevini yapan maddenin ürememesi veya doğru şekilde çalışmamasından kaynaklanır.

Bu iç faktör eksikliği sonucunda gelen gıdaların içerisindeki B12 vitamini gerekli emilim sağlanmadan vücuttan atılır. Dolayısıyla Kamile beynimize ve vücudumuzun diğer organlarını taşınması gereken B12 vitamini gıdalardan alınamayacak B12 eksikliğine neden olur…

 

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir ?

B12 vitamin eksikliği bu vitamin eksilmesinin ardından iki üç yıldan önce ne yazık ki belirtilerini kan tahlili yapılması haricinde göstermemektedir. Bunun nedeni vücudun belirtileri çok yavaş göstermesi , vücudun bu belirtileri örtecek bir yapıya sahip olmasıdır.

 • İştahsızlık ( yemek yememe isteği )
 • Unutkanlık, Zayıf hafıza dolayısı ile hatırlayamama sorunu, odaklanamama sorunu ( Dikkat Eksikliği )
 • İşitme zorluğu
 • Nedensiz yorgunluk
 • Kansızlık diğer bir adıyla anemi
 • Sebepsiz Baş dönmesi
 • Sebepsiz olarak Sürekli olarak yorgun veya kronik yorgunluk hissetmek
 • Herhangi bir Zorlanma olmaksızın , Kas ağrıları ve Kaslarda Zayıflık Hissi, Eklem ağrıları
 • Nefes almada güçlük veya nefes darlığı
 • Ruhsal ve Duygusal Bozukluklar, artan depresyon ve kaygı gibi.
 • Kalp Çarpıntısı gibi kalp rahatsızlığı olmaksızın oluşan anormal kalp problemleri
 • Ağız yaraları, diş eti kanamaları ve gibi kötü diş sağlığı
 • Bulantı,
 • İshal (diare )
 • Mide bölgesi krampları gibi sindirim sorunları…

 

B12 eksikliği nedenleri nelerdir ?

Anemi gibi bazı kan hastalıkları kalp rahatsızlıkları Crohn hastalığı gibi bağırsak rahatsızlıklarında sıklıkla B12 vitamini eksikliği görülürken D vitamini eksikliği de zincirleme olarak B12 vitamini eksikliğine neden olabilmektedir.

B12 vitamini eksikliği beslenme alışkanlığı nedeniyle oluşabilir

b12-vitamini-eksikliginin-sebebi-nedir-eksik-gida-alimi

Bunun yanı sıra protein içeren et, balık, süt, peynir, tereyağı ve süt ürünü türü gıdalardan tüketmemek veya yeteri kadar tüketmemek gibi hatalı veya eksik beslenme nedeni ile meydana gelebilmektedir…

 

B12 Vitamini eksikliği tehlikeleri nelerdir ?

Günümüzde çok yaygın olarak rastlamadım Fakat önemsenmeyen bu rahatsızlık tedavi edilmezse çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Beynin vücudumuza doğru sinyalleri gönderebilmek için kullandığı omurilik dışında yer alan sinirle yere hasar verebilir Bu kas koordinasyonunda problemlere pozisyon duygusunda bozukluklara neden olabilir.

Bunun yanı sıra hafif depresyon sinirlilik Bunalım kişilik ve ruhsal değişimler halüsinasyon görmek gibi farklı ruhsal olumsuz durumlara yol açabilir.

Kilo kaybına neden olabileceği gibi genişlemiş dalak ve genişlemiş karaciğer rahatsızlığına sebep olabilir…

 

B12 vitamin eksikliğinin tedavisi nedir?

B12 eksikliğinin tedavi edilebilmesi için ilk önce uzman Hekim tarafından tanı konulması gerekmektedir.

B12 eksikliğinin teşhisi için doktorun önereceği tahlillerin yapılması önceliklidir. Ardından B12 vitamini eksikliğinin neden kaynaklandığı doğru şekilde teşhis edilmelidir.

Bu tesisin ardından B12 eksikliğinin nedeni ne yönelik olarak farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler Kısa vadeli Yani bir kür bir hafta ilaç kullanımı gibi değil Uzun soluklu bir tedavi sürecini ifade eder.

Yaklaşık 5 8 hafta arasında süren enjeksiyon lardan B12 vitamin hapı içeren tedavilere kadar hekimler tarafından uygulanması öngörülebilir. veya problem Eğer gıda tüketimi kaynaklı ise B12 içeren gıdaların yaşam şekline dahil edilmesi önerilebilmektedir.

Kişiye özel bir durum olan ve her insanda farklı nedenlerle farklı düzeylerde söz konusu olabilen B vitamini eksikliği sorununun çözümü için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN, OKUYUN

Sağlıklı günler dileriz…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.