B VİTAMİNİ NEDİR ? NE İŞE YARAR ?

Bir çok vitamin gibi B Vitamini de insan vücudu için önemli bir vitaminidir. B vitamini, aslında başta B1, B2, B3, B9,B12 gibi farklı etkileri olan 11 vitaminden oluşan bir vitamin grubunun genel adıdır.Sihirli kadın sitesi sağlık bölümünde  sizlerle ” B vitamini nedir, neden gereklidir ve eksikliği  “yazımızı paylaşmak istiyoruz…

 

B Vitamini Nedir ?

B Vitaminin insan vücudu üzerinde yaygın etkileri vardır.

B vitamini vücutta karbonhidratın yakımını sağlayarak vücudun bir çok işlevini yerine getirmek için ihtiyacı olan enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olan, hormon üretimini destekleyen, beyin hasarını onaran ,  konsantrasyon gibi akıl işlevlerini güçlendiren, vücudun en büyük organı olan deri ve  ağız yapısının sağlıklı olmasını sağlayan önemli elementler bütünlüğüdür.

B vitaminleri suda erime özelliğine sahiptir…

 

B Vitaminleri ve Faydaları nelerdir?

b-vitamini-2

B Vitamini grubu içerisinde bulunan vitamin türlerinn hepsinin sağlıklı vücut sistemi açısından farklı yararları vardır . İnsan Vücudunun Günlük B vitaminleri ihtiyacı doğal yollardan sağlanması vücudun hastalık konusundaki direncini artırmak açısından büyük önem taşır . B vitamini ihtiyacı karşılanamıyorsa sağlık açısından ciddi sorunlar yaşanabilir. B vitamini eksikliği nedeniyle ilk olarak etkilenen organ vücudun organizasyon işlemini yerine getiren  beyindir .

B vitaminleri farklı özellikleri ile farklı konularda fayda verir bu yüzden  yaş veya sağlık durumuna bağlı olarak B vitamini doğal yollardan sağlanamıyorsa doktor tavsiyesi ile haricen takviye yapılabilir. B vitamini takviyesi beyin ile alakalı problemlerin tedavisi için özellikle önerilmektedir.

B vitamini eksikliği nedeniyle yorgunluk, halsizlik, stres, depresyon, sersemlik hali, cilt yapısında bozukluk, diş ve diş eti kanamaları, kabızlık, iştah kaybı ve kansızlıkproblemlerine maruz kalınabilir…

 

  • B1 Vitamini: B1 vitamini gıda alımı üzerinde büyük önemi vardır, iştahı düzenler,sindirim metabolizmasının sağlıklı ve aktif çalışmasına yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler,Tahıllı gıdalar, buğday tohumu, çiğ ceviz , çiğ badem, besinlerde bol miktarda bulunmaktadır.
  • B2 Vitamini: B2 Vitamini özellikle vücudun deri sağlığı açısından çok önemli işlev görmektedir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi, onarılması gibi deri yapısının  sağlığını korumak açısından önemli görevi vardır . Süt ve süt ürünü olan Yumurta , Süt ,Peynir ve yoğurt gibi gıdalarda ve Balık , tavuk,kuşkonmaz, ıspanak gibi gıdalarda yoğun  miktarda b2 Vitamini bulunur.
  • B3 vitamini: B3 Vitamini Kalp, damar ve sinirlerin yapılarının sağlıklı olabilmesi açısından büyük önem taşır . Tavuk , hindi , başta Somon olmak üzere balık ve deniz mahsülleri ve farklı deniz ürünleri B3 vitamini bakımından çok zengindir.
  • B9 Vitamini: B9 vitamini folik asit bakımından zengin içeriğe sahiptir. Şalgam, ıspanak gibi birçok besinde folik asit bulunmaktadır. Folik asit kırmızı kan hücreleri ve sinir sistemi için oldukça yararlı bir mineraldir. Folik asit ihtiyacı B9 vitamini sayesinde karşılanabilir.
  • B12 vitamini: B12 vitamini Kan yapısının ve sinir yapısının yenilenmesi ve onarımı konusunda büyük faydaya sahiptir . Hemen hemen tüm deniz ürünleri ve  tahıllarda bol miktarda B12 Vitamini bulunur . B12 vitamini

Sağlığınız için B Vitaminlerini ihmal etmeyin

B Vİtaminlerinin eksiklikleri hem şu anda hem de ilerleyen yaşlarda özellikle beyin sağlığımızı koruyarak Bunama ,Alzheimer gibi rahatsızlıklardan bizi korumaktadır. Dolayısı ile B vitamini eksikliğine karşı gıdalarımızı düzenlememiz gerekir.

Unutkanlık cilt bozuklukları gibi sorunlar yaşıyorsak bu geçici B Vitamin eksikliği veya daha ciddi B-vitamini problemlerinin işaretçisi olabilir.

Ayrıca Ameliyat olan kişilerin Annelerin hem kendileri hem de bebeklerinin sağlığı açısından B-Vitamini zengin beslenme şekilleri benimsemeleri çok önemlidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN, OKUYUN

Sağlıklı günler dileriz

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.