Ayva

Dilimizde zor yutulması nedeni ile “Ayvayı yedik” gibi sözcüklerle sıkça andığımız ayva gerçekten zor bir meyvedir gibi bir algı oluşur. Peki gerçekten çok çiğnenmeden yutulduğunda boğazdan zor geçen Ayva meyvesi zor bir meyve Midir ?

Reklam

Bugün sizinle “Ayvanın faydaları nelerdir” yazımız paylaşmak istiyoruz.

Ayvanın Yararları Nelerdir ?

ayva-ve-faydalari-2-nelerdir

Ayva düşünülenin aksine çok yararlı bir meyvedir. Öyle ki antik çağlardan günümüze gelen ayva , güzellik timsali olarak anılan mitolojik kadın karakter Afrodit’in kutsal meyvesi olarak bilinir.

Latince ismi Cydonia oblonga olan Ayva,  küçük ağaçlarda yetişen, dünyaya Pers ve Anadolu diyarından yayılan bir meyvedir.

Ayvanın İçinde Ne var ?

Ayva meyvesinin içerisinde çok değerli bazı vitamin mineral ve mikro besinler mevcuttur.

  • Demir
  • Potasyum,
  • C vitamini,
  • Çinko,
  • Bakır,
  • Bol Miktarda lif

Ayvanın sağlık açısından yararları Nelerdir ?

  • Ayva Bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirir

Ayva çok yüksek miktarda C vitamini içerir .C vitamini bağışıklık sistemi savaşçıları akyuvarların sayısının artmasını sağlar . Bu nedenle içerdiği Bol miktarda C vitamini içeriğiyle  Ayva ,  bağışıklık sistemini destekler.

 

  • Ayva Tansiyon kontrolü açısından faydalıdır

Ayvanın içerisinde bir insanın günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık olarak 2 katı bulunmaktadır. Bu nedenle insan sağlığı açısından gerekli potasyum içeriği konusunda en etkili gıdalardan biridir. Ayvanın içerisinde bulunan Poyasyum , sağlıklı şekilde damar açıcı özelliğe sahiptir . Damar açıcı özelliği bulunan Potasyum ‘un kalp damar sağlığına olumlu etkisi vardır. Bu nedenle ayva kalp dostu bir meyvedir

  • Ayva  Sağlıklı Kilo kontrolü açısından etkili bir meyvedir

Ayva çok yüksek miktarda lif içermektedir. Lif yönünden çok  zengin olduğu için oldukça uzun süre tokluk hissi verir.Bu da Ayva’yı sağlıklı şekilde kilo vermek için ideal bir meyve yapar.

 

  • Ayva Sindirim sistemi sağlığına faydalıdır

Ayvanın içerisinde ki Lif sadece sağlıklı kilo için değerli değildir. Aynı zamanda bu sağlıklı lif yapısı yüksek olduğundan sindirim sorunlarına ve kabızlığa iyi gelir. Bu nedenle sindirim konusunda çok faydalı bir meyvedir.

 

Ayva Kış meyvesidir Kış aylarında günlük olarak mutlaka tüketin

Kış meyvesi olan ayvayı diyetinize dahil etmeniz çok önemlidir. Eğer yutmakta zorlanıyorsanız unutmayın bu durum genellikle çiğneme alışkanlıklarında ki bozukluk nedeni ile olmaktadır. Küçük parçalar ile bolca çiğnemek ayvayı yutma konusunda yardımcı olacağı gibi sağlıklı çiğneme alışkanlığı kazandırır.

Ayvayı Yıkayıp çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi sağlıklı şekilde  yapılan Ayva tatlısı da çok güzel bir seçenektir.

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı ve güzel günler dilerim

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.