Ayak ve Tırnak Mantarı Bitkisel çözüm ve tedavi yolları

Mantarlar, bir tür yaşayan canlılardır. Bulunduğumuz mekanlarda ve vücudumuzda bakteriler gibi pek çok mantar organizması bulunur. Bu mantarlar, uygun ve elverişli ortamı buldukları zaman vücutta faaliyete geçerler ve hastalığa sebep olurlar…

Reklam

 

Mantar neden Olur ?

Mantarlar en çok nemi severler. Nemli, hava almayan ve en önemlisi temiz olmayan vücut bölgelerinde hemen yerleşirler. Üstelik sadece yerleşmekle kalmayıp, vücuda yayılırlar. Çok çabuk ürerler, kendilerine vücudumuzda geniş bir yer edinmek için uğraşırlar. Nemin yanı sıra mantarların çok sevdiği diğer ortamlar da, pişik olan ve tahriş olmuş bölgelerdir. Ayrıca mantarın bulaşması son derece kolaydır. Spor tesisleri, havuzlar, hamamlar, abdest alınan yerler, okullar, güzellik-jimnastik salonları, plajlar vs. yani mantar hastalığına yakalanmamız son derece kolaydır.

Ayak Mantarı nedir nasıl olur:

En sık rastlanan mantar hastalığı türü ayak mantarıdır. Hastalık, genellikle ayak parmaklarının arasında pişik benzeri bir görüntü ve sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve kötü koku ile başlar ve hızla ayağın üst yüzeyine doğru ilerler. Hastalıklı parmakların tırnakları kalınlaşır ve şekilleri bozulur. Bazı durumlarda ayak tabanının derisi kalınlaşır ve pul pul olur. Ayakta oluşan mantarın cinsine göre bir tedavi yöntemi geliştirilmelidir. Genellikle sağlık açısından çok ciddi sorunlar doğurmadıkları için tedavi edilmek yerine geçiştirilirler. Fakat bu oldukca yanlış bir davranıştır çünkü, ayak mantarları tedavi edilmediklerinde parmak ve tırnak sağlığı açısından büyük olumsuzluklara neden olabilmektedirler…

 

Doğal Ayak Mantarı Tedavisi:

  • Anadolu’da genellikle mantar tedavileri için sarımsak sıkça kullanılmaktadır. Sağlığı tehlikeye atmadan ve herhangi bir yan etki riskinden uzak durularak uygulanacak kısa süreli bir tedavi; ayak mantarı vakalarında tam bir iyileşme sağlarken, ciddi “Ayak Mantarı Enfeksiyonlarında” 3-6 aylara varan ciddi rahatlamalar getirir. Mantarlı bölgeye sarımsağı dilimleyerek koyun ya da sarımsak suyunu sürün. Üzerine çoraplarnızı giyin ve gün boyu orada durmalarını sağlayın. Bu yöntem mantar ilaçlarından daha etkilidir.
  • Zeytin ağacı bakteri, mantar ve parazitlere karşı korunmak için kendi antibiyotiğini üretir. Zeytin yaprağı ekstresi mükemmel bir antiviral ajandır. Ayrıca zeytin yaprağı ekstresi uçuk, grip, bakteri, sıtma, mantar, iltihap, yüksek kan basıncı, diyabet, kronik halsizlik ve soğuk algınlığı için de kullanılabilir.
  • Yeteri kadar suya, 40 damla çay ağacı yağı ekleyin. Ayaklarınızı bu suda 10 dakika bekletin. Ayak banyosundan sonra ayaklarınızı havluyla kurulayın ve saç kurutma makinesiyle ayaklarınınızı hiç nem kalmayıncaya kadar kurutun. Tırnaklar kesilmiş olmalı. Tırnakların altında dahi hiç nem kalmamalı. Azıcık bir nem bile mantarın yaşamını sürdürmesine yeter. Ayaklarınızı iyice kuruttuktan sonra mantarlı bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı sürün.
  • Aynısafa bitkisi  anti mantar özelliğe sahiptir. Aynı safa kremi yada aynı safa çiçeklerinin kaynama suyuyla yapılan ayak banyoları mantar tedavisinde etkili olur.^..

 

Tırnak Mantarı:

Tırnak mantarı, tırnağın kepeklenmesine ve kalınlaşmasına neden olur. Tırnak doğal renginden farklı bir hal alarak, ağaç kökü görümünü alır. Bu haldeki tırnağı kendiniz kesemezsiniz. Tırnak Mantarının tedavisi uzun sürer çünkü tırnağın uzama sürecine bağlıdır. Keten tohumu ile sirkeden bir miktar karıştırılarak elde edilen macun kıvamındaki karışım tırnaklara sürülür. Kültürümüzde zengin bir yere sahip olan Kına’da bu hastalığın bitkisel tedavileri arasında yer alır.

Tırnak Mantarı Tedavisi:

  • Tırnaklarda meydana gelen mantar için ısırgan otu ile hazırlanan lapayı tırnaklarınızın üzerine sürün ve 10 dakika bekletin.
  • 2 çorba kaşığı kına, 1 çorba kaşığı şap tozu, 1 çay kaşığı deniz tuzu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, su ve limonyapacağımız karışım için ihtiyacımız olan malzameler. Limon hariç, tüm malzemleri karıştırın. Tırnak mantarı olan yerin üzerine, hazırlamış olduğunuz karışımı, gece yatmadan önce sürün ve bölgeyi sarın. Sabaha kadar beklettiğiniz sargıyı, sabah çıkarın ve mantar olan bölgeyi su ile yıkayın. Arkasından da mantarlı bölgeyi limon ile ovmak iyi gelir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Reklam

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.