ASTIM HASTALIĞI, BELİRTİLERİVE TEDAVİSİ

Astım Hastalığı

Ciğer hastalıkları arasında en önemlilerinden biri olan Astım hastalığı gerek yaşam konforunu bozan gerekse hayatı tehlikeye atan ciddi bir rahatsızlıktır. Kadın sitesi sağlık bölümünde bugün ” Astım Hastalığı , Astım belirtileri ve Astım Tedavisi ” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Astım Hastalığı nedir ?

ASTIM NEDİR ?
astim-hastaligi-belirtileri-tedavisi-2-astim-nedir

Astım rahatsızlığı , farklı nedenlerle solunum elemanları olan bronşları ve tüm solunum yollarını tıkayarak nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır.

Astım rahatsızlığını neler tetikler ?

Parfüm Farklı  alerjenler, duman, çok sıcak yada soğuk hava , sigara veya diğer tütün ürünlerinin kullanımı yada kullanılan ortamda bulunma sonucu dumana maruz kalma ,  bedeni zorlayan egzersiz yada korku, üzüntü heyecan  gibi ani psikolojik travmalar  gibi tetikleyicilere yanıt olarak hava yolu etrafında bulunan  düz kaslar, kasılır ve mukus olarak bilinen  yapışkan salgının üretimi artar. Hem hava yolunun daralması hem de mukusun artması nefes almayı engeller ve astım atakları adı verilen kısa veya orta süreli nefes alamama nefes almakta zorluk çekme , hava açlığı travmalarına neden olur …

 

Astım Belirtileri Nelerdir ?

Astım hastalığının en yaygın ve tipik belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Soluk alıp verirken hırıltı ve /veya  ıslık sesi gelmesi
  • Göğüs bölgesi ve/veya karın kaslarında zorlanmaya bağlı olamayan nedensiz ağrı
  • Kaburgalarda nedensiz olarak meydana gelen çatlak ve kırıklar
  • Balgamlı öksürük  ve kuru öksürük
  • Solunum kaslarındaki istemsiz spazmlar ve kasılma
  • Göğüste tıkanma rahat nefes alamama
  • Göğüste basınçlı şiddetli baskı hissi

 

Astım Nasıl Teşhisi edilir ?

Astımın belirtileri görüldüğünde ihmal edilmeden  bir an önce teşhis konulması sağlılk açısından çok önemlidir. Astım belirtileri gözlemlendiğinde mutlaka bir göğüs hastalıkları bir uzmanına başvurulmalıdır.

Göğüs Hastalıkları Uzmanları  tarafından hastalık teşhis edilip tedavi planlanmalıdır. Sadece hasta dinlemek ve gözlem ile teşhis koyulamayabilir ve belli tetkikler istenebilir.

Astım belirtilerinin  olup olmadığı solunum cihazları ve nefes ölçümleri sonucunda ve  deri üzeri testlerinin yardımıyla astım hastalığın tanımı konulabilir.

 

Astım Tedavisi Nasıl olur ?

ASTIM TEDAVİSİ NASIL OLUR
astim-hastaligi-belirtileri-tedavisi-3-astim-ilaclari

Günümüzde astım hastalığının henüz  kesin bir tedavisi olmasa bile astım rahatsızlığının etkilerini en aza indiren ilaç tedavileri mevcuttur. Bu tedavilerde polen gibi alerjen tetikleyicilerin etkisini en aza indiren  alerji ilaçları ve ağız yoluyla sıkılark kullanılan sprey ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar uzman doktor tarafından önerilmektedir. ve kullanım şekilleri hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hiç bir ilaçta yapılmaması gerektiği gibi doktor tavsiyesi olmadan ilaç ve sprey kullanmamak hayati önem taşır.

Astım tedavi süreci bugünün tıp alanında ömür boyudur. Dolayısı ile astım ataklarını rahatlatan ilaçların yanı sıra yaşam şeklini düzenlemek ve hayatın içerisinde astım ataklarını tetikleyebilecek durumlardan sakınmak büyük önem taşımaktadır.

Doktorunuz astım ataklarını tetikleyebilecek en yaygın alerjenleri mutlaka sizinle paylaşacaktır. Bunlar arasında bahar zamanlarında meydana gelem polenlerden sakınmak, kirli ve dumanlı havası olan yerlerden sakınmak, parfüm oda kokuları gibi şeylerden uzak durmak, ağır egzersizlerden kaçınmak gibi öneriler en yaygın olanlardandır.

Not: Eğer çocuğunuzda yada kendiniz de astım belirtileri görüyorsanız mutlaka en kısa zamanda doktora baş vurun…

 

Çocuklarda erken teşhis çok önemli !

ÇOCUKLARDA ERKEN ASTIM TEŞHİSİ ÖNEMLİ
astim-hastaligi-belirtileri-tedavisi-4-cocuklarda-erken-teshis-onemli

Özellikle Çocuk yaşlarda astım belirtileri çoğu zaman bronşit aşamasında olabiliyor ve erken dönemi olan bronşit sürecinde yakalandığında bazı özel ilaçlar ve tedavi ile birlikte yaşam şartları düzeltildiğinde Astım rahatsızlığına dönüşmeden önlenebiliyor. Dolayısı ile çocuklarınızın astım belirtilerini gördüğünüzde mutlaka hemen Göğüs hastalıkları uzmanı ile iletişime geçin

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

Sağlıklı mutlu günler dileriz.

Zep

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.