APandisitte sorun olduğunu gösteren belirtiler

Apandisit Hastalığının İlk Bulguları Nelerdir?

Apandisit problemleri özellikle çocuklarda görülen bir sağlık sorunudur. Bu sorun ihmal edilmemesi gereken çok tehlikeli bir sağlık problemidir. Kadın sitesi sağlık bölümünde ” apandisit yırtılması belirtileri nelerdir” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Apandisit Sorunu Belirtileri Nelerdir ?

Apandisit patlaması belirtileri
apandisit-sorunlarinin-belirtileri-nelerdir-2

Apandisit hastalığının belirtileri birden bire yani aniden fark edilerek hissedilebilir. Belirtilerini sinsice belli eden apandisit mutlaka cerrahi yöntemden yararlanılarak kurtulabileceğimiz bir hastalık türüdür. Apandisit sorunları  bebeklik döneminde görülmez daha sonraki çocukluk dönemlerinde görülebilen bir hastalık çeşidi olduğundan dolayı çocukluk dönemlerindeki çocuklarımız bunun için apandisit hastalığı ile karşı karşıya kalabilmektedir…

 

Apandisit aniden kendisini belli eden ilk önce hafif bir ağrı ile başlayarak daha sonrasında ise artış gösteren bir ağrı ile kendisini belirginleştirir. Başlarda gaz problemleri ile benzerlik gösterir bu sebeple takip gerektirir. 

Reklam
  • İlk olarak görülen ağrı göbek etrafında, karnın üst tarafında veya bütün karın bölgesinde yaygın şekilde oluşabilir. Bu tür ağrılarda apandisit gerilmekte ve ağrı seviyesini de bu şekilde arttırmaktadır.
  • Ağrı ilk başlarda  azken birden hızlanarak sürekli bir hale dönüşür.
  • Yavaş başlayıp hızlanan ağrı yaklaşık olarak 8-10 saat veya daha fazla süren bir zaman diliminden sonra ağrı karnın sağ tarafında keskin bir bıçak gibi yerleşir. İşte oluşan ve görülen bu ağrı apandisitin varlığının ilk habercisidir.
  • Apandisitin belirtilerin bir başkası ise hastada görülen iştahsızlık ve yemek yiyememesidir. Bu sırada hasta ne yersem midem bulanıyor söylemini tekrarlayarak söyleyebilir.
  • Apandisit sorunu hastalığının bulgularından olan sürekli olarak tuvalete gitme eğilimlerinin çok fazla olması fakat tuvalete gitse bile rahatlayamama ve boşalamama sorununu da hastalar dile getirirler.
  • Apandisit patlaması yada yırtılması durumunda  üzerine bulantı ve kusma olabilir.
  • AAandisit ağrılardan sonra özellikle çocuklarda bayılma bilinç kaybı meydana gelebilir.
  • Apandisit sorunlarında sinsi ateş adı verilen 38 civarı ateş görülebilir.

 

Apandisit ile ilgili şüphe olduğunda Acilen bir tıp Merkezine baş vurulmalı

Apandisit bulguları her kişide farklı farklı görülse de temel bulgular bunlardır. Apandisit endişe duyulabilecek bir hastalıktır apandisit ağrıları ile karşı karşıya kalan hastaların hiç zaman yitirmeden hemen bir hastaneye başvurarak doktor kontrolünden geçmesinde fayda vardır. Yapılacak olan doktor incelemesi ve değerlendirmesinden sonra eğer apandisit teşhisi hastaya konulmuş ise hiç vakit kaybedilmeden hastanın apandisitin alınması sağlanabilir. , Çünkü apandisit patlası durumunda vücudu zehirleyebilir ve hayatı tehlikeye sokacak olumsuz durumlara neden olabilir..

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.